Jump to content
Vesperala Forum

Bugetul personal


vesperala

Recommended Posts

cum reuşiţi să faceţi să vă ajungă banii de la un salariu la altul?

reuşiţi să faceţi economii?

 

cam cât din cheltuielile curente sunt pe dări?

 

 

 

uneori parcă orice aş face pe ultima sută de metri se mai iveşte câte ceva care face o gaură în buzunar, şi când cred că ajunseră mă trezesc că mi-ar mai trebui măcar o leţcaie... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

De strans, nu am strans absolut nimic in acesti ani. Haine imi iau o data la 3-4-5 luni, si nu sunt lucruri scumpe, deci nu se pun. Banii se duc pe banalitati necesare supravietuirii, plus ceva chestii in plus, dar am inceput sa mai reduc din lucrurile inutile, si tot nu ramane nimic, fiecare luna incheindu-se nu pe zero, ci pe minus. M-am gandit ca, daca tot pierd noptile degeaba, as putea sa mai fac ceva pentru niste maruntis extra. Sunt in cautare de idei, dar conditia principala este sa fie ceva ce as putea face acasa. Nu stiu ce ar putea fi, probabil doar grafica publicitara sau web design. Am mai facut asta.

Link to comment
Share on other sites

Cum s-ar zice, eu reusesc sa fac economii din pensie, si voi nu reusiti din salarii :huh: ? :allwrong:

Pai, cand sunteti tentati sa achizionati ceva, ganditi-va daca chiar va e necesara acea cumparatura! :ang: Si mai ganditi-va ca luna are 30-31 zile.

Vespe, sa stii ca am aruncat cele 24 de rujuri si cele 12 sticlute de oja . Plus cateva cutii cu farduri uscate si crapate. O sacosa cu maieuri, sutiene, bluze, strampi, blugi i-am dat-o Claudiei.

Link to comment
Share on other sites

Eu am 50 de rujuri, dintre care aproximativ jumatate sunt diferite nuante de rosu.

Oje mai am vreo 30. Am avut mult mai multe, dar le-am aruncat si nici n-am mai cumparat altele. Nu am mai avut timp sa-mi fac unghiile, am fost ocupata cu forumul. :haha:

 

In general, nu am mustrari de constiinta decat atunci cand raman fara (bani). Recunosc, la capitolul asta se vede ca am imbatranit, nu prea mi s-a mai intamplat asta dupa 30 de ani. :P: Bine, mai am mustrari de constiinta si atunci cand vad ca am mult mai multe decat pot folosi vreodata, dar de astea scap usor, pentru ca atunci ma apuc sa fac "daruri".

 

 

Banii sunt facuti pentru a fi cheltuiti, parerea mea. In fiecare noapte, imi fac rugaciunea cumintica si il rog pe Doamne-Doamne sa nu mi se intample nimic care sa-mi zdruncine credinta asta. :haha: Orice sursa de placere trebuie exploatata la maxim, ca si asa viata e de kko.

Link to comment
Share on other sites

Si vespe are pacate din astea? Eu credeam ca sunt rujurile Narcisei.

Cum ai putut, vespe, sa pleci fara ele? Eu le admir si de mangai zilnic, le zic "copilasii mei", ceea ce cred ca e patologic, trebuie sa discut in terapie. :haha:

 

Singura mea slabiciune mai sunt cerceii. Adica sunt si singurele bijuterii care chiar imi plac.

Haine si incaltaminte... nu sunt viciata. Sunt frumoasa oricum, daca apuc sa ma fardez. :haha:

Link to comment
Share on other sites

Eu am 50 de rujuri, dintre care aproximativ jumatate sunt diferite nuante de rosu.

Și celelalte aproximativ jumătate ce sînt? Există ruj care nu e roșu? :blink: Până și denumirea, ruj, vine de la francezul rouge, care înseamnă - ați ghicit - roșu.

 

Am văzut într-un film ojă verde și albastră, dar ruj nu :huh:

Link to comment
Share on other sites

Copilasi, cand luati salariul puneti deoparte cateva milioane de lei la care nu umblati sub niciun pretext. Daca ati fi avut salariul mai mic cu milioanele alea puse deoparte, ce-ati fi facut, nu era musai sa cheltuiti mai putin? :uf:

Vespe, sa nu ma suni astazi decat daca stii ca ai balanta financiara bine pusa la punct: intrari, iesiri, economii :allwrong: .

Link to comment
Share on other sites

Si vespe are pacate din astea? Eu credeam ca sunt rujurile Narcisei.

Cum ai putut, vespe, sa pleci fara ele?

Narcisa foloseşte rar ruj. De când o ştiu am văzut-o doar de n ori rujată, n<20.

Nu-i place sa foloseasca machiaj.

 

Cât despre mine, am luat multe, dar nu pe toate... :think:

 

Vespe, sa nu ma suni astazi decat daca stii ca ai balanta financiara bine pusa la punct: intrari, iesiri, economii :allwrong: .

:tomato: sunt pe +

pot să sun? :imao:

Link to comment
Share on other sites

Narcisa foloseşte rar ruj. De când o ştiu am văzut-o doar de n ori rujată, n<20.

Nu-i place sa foloseasca machiaj.

 

Lipsa deprinderii , cauzata de saracie. Mereu mi s-a parut a fi astea niste cheltuieli care pot fi amanate. Pana le-am scos de pe lista definitiv.

Voi sunteti , de buna seama , mai cheltuitori decat parintii vostri, ce-i drept sunt si tentatii mai multe, va mai si comparati cu cei in mijlocul carora lucrati, trebuie sa aratati intr-un anume fel... Dar , cert, sunteti mai risipitori.

Vespe, iti interzic sa spui de cate ori am fost la coafor si, mai ales, cine e coafeza mea. Se aude?

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca industria cosmetica este ceva inventat de barbati, pentru a le jupui pe femei de bani. Jaf la drumul mare. In definitiv, daca esti urata, te poti da si cu mama fardului. Singura diferenta este ca dimineata esti putin mai scary movie decat in restul zilei.

Link to comment
Share on other sites

Mie mi se pare ca pe seama femeilor se pot castiga bani frumosi.

Nu cred ca toti barbatii nu au habar despre astea, in conditiile in care am vazut, cu ochii mei si nu la tv, barbati care se dau cu fond de ten si eyeliner, ori care isi penseaza sprancenele.

Pe vremuri, se duceau in armata, acum se duc la salon. La mine in oras exista salon de cosmetica pentru barbati. Are succes.

Astept cu viu interes femeile care schimba prize si repara tevi. :dancing:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...