Jump to content
Vesperala Forum

Mama


Lucareli

Recommended Posts

  • Replies 112
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Asa e Gliphy. Dar cum ii spui persoanei care te creste? Sau cum o percepi in sufletul tau? Nu ca pe o MAMA?

Ma gandeam ca te referi la mama naturala. Eu nu o pot inlocui pe bunica (ea m-a crescut). Chiar si cand vorbesc cu mama mea naturala, o numesc mama pe bunica. Daca zic ceva despre ea zic "Am vorbit cu mama."

 

Asa e.

 

Imi cer scuze ca am gresit. :hatoff:

Link to comment
Share on other sites

Aveam atunci o varsta, umbrita de teribilism

Aveam idei bizare si prea mult egoism

Nu ascultam de nimeni, aveam mereu dreptate

Iar sfaturile celor dragi ... erau doar ignorate!

 

Dar a venit si vremea cand eu ceream un sfat,

Si toti din jurul meu atunci chiar s-au mirat!

La sfaturile lor, spun eu, lipsea ceva

Lipsea o vorba dulce, cum doar mama stia...

 

Exista situatii in viata unui om

Cand nu stie ce e bine si nici macar ce-i rau!

Traieste in dilema, gandind si cugetand,

Dorind s-auda sfatul “prietenului” sau.

 

Sfatul de parinte, cel mai des ignorat

Dainuie-n timp ... el nu este uitat.

 

dede2004

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 6 months later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Chipul mamei

Benoni Catana

 

Cum e chipul mamei tale,

Cum o vezi in vis?

Zambetul iubirii sale

Cum ti l-ai descris?

 

Spune , dar, cat valoreaza

Pentru tine-o mama,

Cand tacuta ea lucreaza

Far'a tine seama?

..............................................

 

Nu esti cel mai sarac din lume,

Nu sunt saraci cu-adevarat,

Averile sunt numai spume,

De ai o mama, esti bogat!

 

De crezi ca-n lume nu-i iubire

Nu ai motiv, orice-ar veni,

Nu fi mahnit, tu ai o mama

Care in veci te va iubi!

 

Ti-s ochii-ntunecati adesea,

Nu vezi scaparea din impas,

Sa stii atunci ca ai o mama,

Din toti, doar ea ti-a mai ramas...

 

Fii , dar, copile, fericit,

Atata vreme cat traieste

Tu ai un dar nepretuit:

O mama care te iubeste!

Link to comment
Share on other sites

Chipul mamei

Benoni Catana

 

Cum e chipul mamei tale,

Cum o vezi in vis?

Zambetul iubirii sale

Cum ti l-ai descris?

 

Spune , dar, cat valoreaza

Pentru tine-o mama,

Cand tacuta ea lucreaza

Far'a tine seama?

..............................................

 

Nu esti cel mai sarac din lume,

Nu sunt saraci cu-adevarat,

Averile sunt numai spume,

De ai o mama, esti bogat!

 

De crezi ca-n lume nu-i iubire

Nu ai motiv, orice-ar veni,

Nu fi mahnit, tu ai o mama

Care in veci te va iubi!

 

Ti-s ochii-ntunecati adesea,

Nu vezi scaparea din impas,

Sa stii atunci ca ai o mama,

Din toti, doar ea ti-a mai ramas...

 

Fii , dar, copile, fericit,

Atata vreme cat traieste

Tu ai un dar nepretuit:

O mama care te iubeste!

 

 

 

 

E absolut nepotrivit postul acesta.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

"Nu mai ştim (...) cum să ne educăm copiii, fie ei şi mari. Ce sfaturi să le mai dăm să le fie bine. Mai ales acum când, repet, sunt maturi şi explodează-n carieră. E frustrant, umilitor să nu găseşti în experienţa ta de viaţă o întâmplare care să semene cu ce trăiesc ei; să nu-i poţi spune copilului "mamă, eu când am păţit asta, am făcut aşa!".E groaznic.

 

Vezi, vieţile noastre din acest nou secol - deloc creştin, mai degrabă un preludiu al Marelui Final - plutesc într-un necunoscut cvasiletal, într-o imponderabilitate condusă de mişcări browniene: nimic nu mai are logică, nimic nu mai e tradiţional, totul e revoluţionat aiurea. Iar noi, biete bobiţe de polen, umbreluţe de păpădie, plutim şi pierim prin curenţii diluviului..."

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Pt tine mama,

12 lucruri pe care le-am invatat cand tu credeai ca eu nu ma uitam:

 

1) Cand tu credeai ca eu nu ma uitam, am vazut cum ai prins pe frigider prima mea pictura si imediat mi-am dorit sa mai pictez inca una…

2) Cand tu credeai ca eu nu ma uitam, te-am vazut cum hraneai o pisica bolnava de pe strada si am invatat ca este bine sa fii bun si bland cu animalele…

3) Cand tu credeai ca eu nu te vedeam, am vazut cum mi-ai facut prajitura mea preferata si am inteles ca lucrurile mici pot fi cele speciale in viata…

4)Cand tu nu stiai ca eu te priveam, am auzit cum te rugai cu voce tare la Dumnezeu si am aflat ca intotdeauna exista Dumnezeu cu care pot vorbi si am invatat sa am incredere in El…

5) Cand tu nu stiai ca eu te privesc, am vazut cum faci o mancare gatita si o duci unei prietene care era bolnava si am invatat ca fiecare dintre noi trebuie sa avem grija unul de celalalt…

6) Cand tu credeai ca eu nu ma uit, te-am vazut cum iti dadeai banii si timpul pentru oameni care nu aveau nimic si am invatat ca aceia care au ceva trebuie sa dea celor care nu au…

7) Cand tu credeai ca eu nu te vad, am vazut cum ai tu grija mereu de casa noastra si de toata lumea din ea si am invatat ca trebuie sa avem grija de ceeace ni s-a dat in viata asta…

8)Cand tu credeai ca nu ma uitam, te-am vazut cum faceai totusi ceea ce promisesei ca faci, desi nu te simteai prea bine si am invatat ca trebuie sa fiu si eu responsabil cand ma fac mare…

9) Cand tu credeai ca nu ma uitam, am vazut cum iti curg lacrimile din obraji si am invatat ca uneori sunt lucruri care dor, dar ca este in regula sa plangi.

10) Cand tu credeai ca nu ma uitam, am vazut cat iti pasa de mult de mine si atunci mi-am dorit sa devin tot ce pot eu deveni mai bine…

11) Cand tu credeai ca nu ma uitam, am invatat de la tine cele mai multe dintre lectiile vietii ca sa pot deveni o persoana buna si productiva cand ma fac mare.

12) Cand tu credeai ca eu nu ma uitam… m-am uitat la tine si am vrut sa iti spun „Iti multumesc pentru toate lucrurile vietii pe care le-am vazut prin tine atunci cand tu credeai ca nu te vedeam”…

Link to comment
Share on other sites

"Nu mai ştim (...) cum să ne educăm copiii, fie ei şi mari. Ce sfaturi să le mai dăm să le fie bine. Mai ales acum când, repet, sunt maturi şi explodează-n carieră. E frustrant, umilitor să nu găseşti în experienţa ta de viaţă o întâmplare care să semene cu ce trăiesc ei; să nu-i poţi spune copilului "mamă, eu când am păţit asta, am făcut aşa!".E groaznic.

 

Vezi, vieţile noastre din acest nou secol - deloc creştin, mai degrabă un preludiu al Marelui Final - plutesc într-un necunoscut cvasiletal, într-o imponderabilitate condusă de mişcări browniene: nimic nu mai are logică, nimic nu mai e tradiţional, totul e revoluţionat aiurea. Iar noi, biete bobiţe de polen, umbreluţe de păpădie, plutim şi pierim prin curenţii diluviului..."

 

Teoretic ar trebui sa ma abtin. Fiecare e liber sa scrie.

 

Insa in momentul in care o secatura ca mine scrie pe un asemenea topic ca i-ar placea evitarea subiectului m-as fi asteptat la inchiderea lui.

 

Totusi asta nu e o scuza pentru ca am fost catalogat drept rasist.

 

Vezi aria de suspendari. Vezi datele posturilor de mai sus deasemenea.

 

Consider o provocare reactualizarea temei, absolut inutila.

Big, is dispus sa-mi cer scuze. Hotaraste-te cand.

 

Link to comment
Share on other sites

Teoretic ar trebui sa ma abtin. Fiecare e liber sa scrie.

 

Insa in momentul in care o secatura ca mine scrie pe un asemenea topic ca i-ar placea evitarea subiectului m-as fi asteptat la inchiderea lui.

 

Totusi asta nu e o scuza pentru ca am fost catalogat drept rasist.

 

Vezi aria de suspendari. Vezi datele posturilor de mai sus deasemenea.

 

Consider o provocare reactualizarea temei, absolut inutila.

Big, is dispus sa-mi cer scuze. Hotaraste-te cand.

 

Auzi, tu nu esti in matca ta? Adica, ai impresia ca se mai uita cineva in urma,sa vada ce-a scris cineva in secolul trecut? Eu am gasit ceva frumos, am postat pe topicul potrivit, Big de asemenea. Despre ce provocare vorbesti, chiar crezi ca toata ziua umblam cu tine-n gand? Nici provocari, nici aluzii, nici speculatii. Nici jigniri urmate de scuze. Simple postari, neutre.

 

Link to comment
Share on other sites

Auzi, tu nu esti in matca ta? Adica, ai impresia ca se mai uita cineva in urma,sa vada ce-a scris cineva in secolul trecut? Eu am gasit ceva frumos, am postat pe topicul potrivit, Big de asemenea. Despre ce provocare vorbesti, chiar crezi ca toata ziua umblam cu tine-n gand? Nici provocari, nici aluzii, nici speculatii. Nici jigniri urmate de scuze. Simple postari, neutre.

 

Absolut convins.

 

Link to comment
Share on other sites

Afurisita natie mai esti, pe Biblie nu pot sa jur, c-a fugit Aghiuta cu ea. :resent:

 

V-as ruga sa va temperati tonul.

 

Si sa evitati asocierile nepotrivite.

 

 

 

Later.

 

Ati modificat modul in care am citat postul dumneavoastra.

 

Subliniere si ingrosare. Va rog sa nu umblati la amanunte.

Edited by clonaRoAp
Link to comment
Share on other sites

Absolut convins.

 

 

Daca nu modificati felul in care am scris o sa consider rea vointa si am sa ma comport ca atare.

 

Ar fi prima data.

 

 

"Nu mai ştim (...) cum să ne educăm copiii, fie ei şi mari. Ce sfaturi să le mai dăm să le fie bine. Mai ales acum când, repet, sunt maturi şi explodează-n carieră. E frustrant, umilitor să nu găseşti în experienţa ta de viaţă o întâmplare care să semene cu ce trăiesc ei; să nu-i poţi spune copilului "mamă, eu când am păţit asta, am făcut aşa!".E groaznic.

 

Vezi, vieţile noastre din acest nou secol - deloc creştin, mai degrabă un preludiu al Marelui Final - plutesc într-un necunoscut cvasiletal, într-o imponderabilitate condusă de mişcări browniene: nimic nu mai are logică, nimic nu mai e tradiţional, totul e revoluţionat aiurea. Iar noi, biete bobiţe de polen, umbreluţe de păpădie, plutim şi pierim prin curenţii diluviului..."

 

 

 

Chiar nu va e rusine?

 

 

Am postul original salvat pe prt screen.

 

Va rog sa reveniti

 

 

Link to comment
Share on other sites

Am modificat eu ceva? :qmark: Asta zici? :huh: Nu esti pe-ale tale, e clar. Mai bine-ai fi atent la starea confuza in care te afli cand postezi. Eu n-am folosit niciodata sublinierea de niciun fel nici pentru mine, ca habar nu am cum se face. Nu m-a interesat sa-ntreb pe vespe cum se procedeaza, mi-nchipui ca nu-i greu, dar ma descurc si fara. Tu nu intelegi ca eu n-am acces la butoanele forumului, ce e greu de priceput? Daca mi-as fi dorit asa ceva si m-as fi si priceput, , de ce m-as fi ascuns, taiam , adaugam, subliniam pe unde ma ducea capul, coloram, hasuram, spanzuram oficial si basta! Dar eu nu stiu decat sa ciocanesc cu un deget pe tastatura. Cu sublinierile alea ce-aveam eu sa le mut dintr-o parte-n alta, ca tot n-aveam ce sa-ti raspund la ele, am gasit si eu un fragmentel pe unde l-oi fi gasit, am zis ca merge pus pe topicul ala, l-am luat, nu stiu daca oi fi facut si eu vreo modificare, l-am pus acolo, am plecat frumusel la treburile mele, ai venit tu, te-ai imiedicat de el, tipete, explicatii ioc, cam asta e istoricul. :think:

Si iac-asa, facui cum facui si tot in fund cazui, cum vine vorba. :resent:

Link to comment
Share on other sites

George Cosbuc - Mama

 

În vaduri ape repezi curg

Si vuiet dau în cale,

Iar plopi în umedul amurg

Doinesc eterna jale.

Pe malul apei se-mpletesc

Carari ce duc la moara -

Acolo, mama, te zaresc

Pe tine-ntr-o cascioara.

 

Tu torci. Pe vatra veche ard,

Pocnind din vreme-n vreme,

Trei vreascuri rupte dintr-un gard.

Iar flacara lor geme:

Clipeste-abia din când în când

Cu stingerea-n bataie,

Lumini cu umbre-amestecând

Prin colturi de odaie.

 

Cu tine doua fete stau

Si torc în rând cu tine;

Sunt înca mici si tata n-au

Si George nu mai vine.

Un basm cu pajuri si cu zmei

Începe-acum o fata,

Tu taci s-asculti povestea ei

Si stai îngândurata.

 

Si firul tau se rupe des,

Caci gânduri te framânta.

Spui soapte fara de-nteles,

Si ochii tai stau tânta.

Scapi fusul jos; nimic nu zici

Când fusul se desfira...

Te uiti la el si nu-l ridici,

Si fetele se mira.

 

...O, nu! Nu-i drept sa te-ndoiesti!

La geam tu sari deodata,

Prin noapte-afara lung privesti -

- "Ce vezi?î întreab-o fata.

- "Nimic... Mi s-a parut asa!

Si jalea te rapune,

Si fiecare vorba-a ta

E plâns de-ngropaciune.

 

Într-un târziu, neridicând

De jos a ta privire:

- "Eu simt ca voi muri-n curând,

Ca nu-mi mai sunt în fire...

Mai stiu si eu la ce gândeam?

Aveti si voi un frate...

Mi s-a parut c-aud la geam

Cu degetul cum bate.

 

Dar n-a fost el!... Sa-l vad venind,

As mai trai o viata.

E dus, si voi muri dorind

Sa-l vad o data-n fata.

Asa vrea poate Dumnezeu,

Asa mi-e datul sortii,

Sa n-am eu pe baiatul meu

La cap, în ceasul mortii!

 

Afara-i vânt si e-nnorat,

Si noaptea e târzie;

Copilele ti s-au culcat -

Tu, inima pustie,

Stai tot la vatra-ncet plângând:

E dus si nu mai vine!

S-adormi târziu cu mine-n gând

Ca sa visezi de mine!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Am modificat eu ceva? :qmark: Asta zici? :huh: Nu esti pe-ale tale, e clar. Mai bine-ai fi atent

Si iac-asa, facui cum facui si tot in fund cazui, cum vine vorba. :resent:

 

Acum ca v-ati lamurit cine a modificat posturile si nu in ultimul rand speculand ordinar faptul ca eu n-as fi facut niciodata publice print screen-urile, mai e nevoie sa iau in calcul inversunarea?

 

Daca da, anuntati-ma. Altfel, am uitat!

 

E un topic sensibil, e adevarat. :d1:

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

"Cel mai important lucru pe care trebuie să îl faci este să-ţi înveţi copilul să-i trateze pe cei din jurul său aşa cum îşi doreşte şi el să fie tratat. O dată imprimat, bunul-simţ îi va dicta propriul comportament şi, să nu uităm că, la un moment dat, vine o vârstă când, dacă nu ştie să se poarte, nu obţine nimic din ceea ce ar vrea. În plus, chiar dacă vedem în jur din ce în ce mai mulţi oameni de calitate îndoielnică, nu înseamnă că trebuie să capitulăm şi, astfel, să le încurajăm dominaţia prin atitudinea noastră."

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

"Cel mai important lucru pe care trebuie să îl faci este să-ţi înveţi copilul să-i trateze pe cei din jurul său aşa cum îşi doreşte şi el să fie tratat. O dată imprimat, bunul-simţ îi va dicta propriul comportament şi, să nu uităm că, la un moment dat, vine o vârstă când, dacă nu ştie să se poarte, nu obţine nimic din ceea ce ar vrea. În plus, chiar dacă vedem în jur din ce în ce mai mulţi oameni de calitate îndoielnică, nu înseamnă că trebuie să capitulăm şi, astfel, să le încurajăm dominaţia prin atitudinea noastră."

 

 

DA MAMA :giveheart:

 

Link to comment
Share on other sites

Azi se implinesc 105 ani de cand s-a nascut mama mamei mele...

 

pentru bunica Finica

 

Trecut-au anii...

 

Trecut-au anii ca nori lungi pe şesuri

Şi niciodată n-or să vie iară,

Căci nu mă-ncântă azi cum mă mişcară

Poveşti şi doine, ghicitori, eresuri,

 

Ce fruntea-mi de copil o-nseninară,

Abia-nţelese, pline de-nţelesuri -

Cu-a tale umbre azi în van mă-mpesuri,

O, ceas al tainei, asfinţit de sară.

 

Să smulg un sunet din trecutul vieţii,

Să fac, o, suflet, ca din nou să tremuri

Cu mâna mea în van pe liră lunec;

 

Pierdut e totu-n zarea tinereţii

Şi mută-i gura dulce-a altor vremuri,

Iar timpul creşte-n urma mea... mă-ntunec

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...