Jump to content
Vesperala Forum

Mama


Lucareli

Recommended Posts

Nu stiu daca mai exista un asemenea topic, nu am avut rabdare sa caut, sa frunzaresc.

Topicul este despre mame, ce inseamna sa fii mama, relatia cu mamele, ce simtim fata de mame cand la randul nostru devenim mame, intelegeti ce vreau sa spun.

Pentru mine ideea de mama este deseori asociata cu o meserie grea, ce nu are un manual de instructiuni, meserie in care de foarte multe ori, se da gres.

Cine e mama? Cea care te creste si iti stie fiecare pas si durere, zambeste si se bucura odata cu tine sau cea care iti da nastere? Ideal ar fi ca amandoua situatiile sa fie reprezentate de aceeasi persoana.

Personal, ma simt foarte apropiata sufleteste de bunica mea, cea care m-a crescut, am niste amintiri cu ea de pe vremea cand eram copil...Tin minte ca veneam de la scoala si primul pe care il faceam cand intram in curte era sa intreb de ea, era un gol ce se umplea atunci cand o vedeam langa mine.

Cat despre mama, sunt femei care pot fi bune contabile, profesoare, avocate, dar mai putin... bune mame.

Acum am prezentat lucrurile prin ochii unei fiice, am disponibila si cealalta varianta, de mama :rolleyes:

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 112
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Nu stiu daca mai exista un asemenea topic, nu am avut rabdare sa caut, sa frunzaresc.

 

Cine e mama? Cea care te creste si iti stie fiecare pas si durere, zambeste si se bucura odata cu tine sau cea care iti da nastere? Ideal ar fi ca amandoua situatiile sa fie reprezentate de aceeasi persoana.

 

Ideal asa ar fi , Luc, dar cati dintre noi putem atinge idealul, indiferent de ce natura ar fi acesta? Cati suntem lasati sa facem asta?

Ca sa-ti stie fiecare pas si durere, mama trebuie sa aiba si timpul necesar. Daca este impovarata cu toate responsabilitatile unei gospodarii (stii ce presupune asta) plus serviciul , daca n-are niciun fel de ajutor de la nimeni, daca celalat parinte se implica putin sau deloc, daca mai are, sa zicem , si grija celor batrani si neajutorati (parinti, socri) , grija banilor care niciodata n-ajung, daca mai e macinata si de vreo boala niciodata tratata cum trebuie, n-o poate face asa cum si-ar dori mai mult decat orice pe lume. Cade seara franta si dimineata incepe iarasi nesfarsita mucenicie. Niciun umar pe-aproape, nimeni s-o intrebe daca mai poate. Devine un robot, boul de la jug. Nu stie ce-nseamna un parfum bun, o alifie scumpa, o rochie mai acatarii," nu-i plac ", mai niciodata, acestui gen de mame, carnea (prefera "tacamurile") , ciocolata, portocalele...De obicei, tocmai aceste mame sunt hulite apoi, si de copii, si de sotii paraziti.

Eu am descris doar o situatie, destul de frecventa , as zice. Prea multe situatii cunosc, ca sa fie doar exceptii.

Link to comment
Share on other sites

Ideal asa ar fi , Luc, dar cati dintre noi putem atinge idealul, indiferent de ce natura ar fi acesta? Cati suntem lasati sa facem asta?

Ca sa-ti stie fiecare pas si durere, mama trebuie sa aiba si timpul necesar. Daca este impovarata cu toate responsabilitatile unei gospodarii (stii ce presupune asta) plus serviciul , daca n-are niciun fel de ajutor de la nimeni, daca celalat parinte se implica putin sau deloc, daca mai are, sa zicem , si grija celor batrani si neajutorati (parinti, socri) , grija banilor care niciodata n-ajung, daca mai e macinata si de vreo boala niciodata tratata cum trebuie, n-o poate face asa cum si-ar dori mai mult decat orice pe lume. Cade seara franta si dimineata incepe iarasi nesfarsita mucenicie. Niciun umar pe-aproape, nimeni s-o intrebe daca mai poate. Devine un robot, boul de la jug. Nu stie ce-nseamna un parfum bun, o alifie scumpa, o rochie mai acatarii," nu-i plac ", mai niciodata, acestui gen de mame, carnea (prefera "tacamurile") , ciocolata, portocalele...De obicei, tocmai aceste mame sunt hulite apoi, si de copii, si de sotii paraziti.

Eu am descris doar o situatie, destul de frecventa , as zice. Prea multe situatii cunosc, ca sa fie doar exceptii.

Este un punct de vedere, Narcisa, isi gaseste corespondenta in multe situatii/cazuri.

Link to comment
Share on other sites

mai rău e când copiii cred că au vreun drept să le judece. :huh:

Asta niciodata. Dar exista feluri diferite de relatii, oamenii isi arata sentimentele in moduri diferite, sau unii prefera sa nu le arate deloc. Se simte o oarecare ostilitate si eu consider ca nu-si are rostul.

Link to comment
Share on other sites

Asta niciodata. Dar exista feluri diferite de relatii, oamenii isi arata sentimentele in moduri diferite, sau unii prefera sa nu le arate deloc. Se simte o oarecare ostilitate si eu consider ca nu-si are rostul.

Eu prefer sa nu arat. Stiu sigur ca daca ii arat mamei cat de mult o iubesc o sa rada, sau o sa devina mai rece. Daca eu sunt rece ea e mai calda. Adevarul e ca nu am eu o relatie prea buna cu ea, ne-am distantiat si racit, cand vine acasa nu stim cum sa ne ocolim sa nu ne certam. Facem eforturi mari sa nu tipam, sau cel putin eu.

 

Punctul meu de vedere... poate nu e corect, nu stiu. Cel mai urat lucru e sa iti indepartezi copilul.. Mama e femeia care e langa tine la zambete si la lacrimi, te intelege, iti stie suferinta, e capabila sa iti dea un sfat bun..

Gasesti rar asa mama ...

Link to comment
Share on other sites

Dar exista feluri diferite de relatii, oamenii isi arata sentimentele in moduri diferite, sau unii prefera sa nu le arate deloc.

 

Da, Luc. Asta ziceam, e usor sa fii bun si iubitor, sa-ti vezi copilul cand face primul pas temator, sa-l auzi cum respira si gangureste langa tine, sa te joci cu el, ca nicaieri nu-i mai bine decat in lumea lui- cand esti fericita, ajutata din toate partile . E vital pentru o mama, pentru psihicul sau, de-aici ii vine puterea.

 

Nu neg ca exista si mame dezinteresate de copiii lor, personal nu cunosc , dar am vazut destule cazuri relatate in mass-media . Si cateva relatate aici pe forum. Sunt, in egala masura, de acuzat si de compatimit.

 

Eu nu stiu sa ma fi sarutat vreodata mama. Sa ma fi imbratisat vreodata, sa ma fi mangaiat . Viata grea a facut-o femeie-barbat, ma iubea in felul ei dur, ii vedeam si-i intelegeam zbaterea de femeie apriga, condamnata vesnic sa agoniseasca cu mainile batatorite si cu spinarea incovoiata hrana pentru ea si puiul ei. Nici plangand n-am vazut-o . Poate o facea in lipsa mea, poate plangea fara lacrimi. Era o taciturna, o introvertita. Nu avea prietene, rar ne vizita cineva. Imi amintesc ca am intrebat-o daca, in tinerete , a avut vreo prietena mai de suflet. "Un prieten, atat. Pe Suru. " Asta a raspuns mama. Si, mai multe n-am reusit sa scot, atunci, de la ea. Am aflat , apoi, cine era Suru. Un cal negru, pe care il calarea haiduceste , cu care evada din lumea ostila , si care ii fusese luat la colectivizare. Atunci sa se fi impietrit inima mamei? Sau mai tarziu , cand alte necazuri au venit, asa cum vin ele, necazurile cateodata , pe cate-un suflet de om.

 

Link to comment
Share on other sites

Gliphy, esti la varsta adolescentei, poate aceste certuri sunt firesti, toti am trecut prin ele.

Eu vorbeam de ce inseamna sa fii mama, ce implica, asta era si ideea, sunt asa multe fatete ale problemei, nu stim cu care sa incepem. Unele mame trebuie sa fie dure pentru a tine piept vietii, altele au tot ce-si pot dori si se pot ocupa in voie de copii, sa ii mangaie, sa le faca poftele.

DAR, cred ca raceala sufleteasca nu are nici o scuza.

 

Da, Luc. Asta ziceam, e usor sa fii bun si iubitor, sa-ti vezi copilul cand face primul pas temator, sa-l auzi cum respira si gangureste langa tine, sa te joci cu el, ca nicaieri nu-i mai bine decat in lumea lui- cand esti fericita, ajutata din toate partile . E vital pentru o mama, pentru psihicul sau, de-aici ii vine puterea.

 

Nu neg ca exista si mame dezinteresate de copiii lor, personal nu cunosc , dar am vazut destule cazuri relatate in mass-media . Si cateva relatate aici pe forum. Sunt, in egala masura, de acuzat si de compatimit.

 

Eu nu stiu sa ma fi sarutat vreodata mama. Sa ma fi imbratisat vreodata, sa ma fi mangaiat . Viata grea a facut-o femeie-barbat, ma iubea in felul ei dur, ii vedeam si-i intelegeam zbaterea de femeie apriga, condamnata vesnic sa agoniseasca cu mainile batatorite si cu spinarea incovoiata hrana pentru ea si puiul ei. Nici plangand n-am vazut-o . Poate o facea in lipsa mea, poate plangea fara lacrimi. Era o taciturna, o introvertita. Nu avea prietene, rar ne vizita cineva. Imi amintesc ca am intrebat-o daca, in tinerete , a avut vreo prietena mai de suflet. "Un prieten, atat. Pe Suru. " Asta a raspuns mama. Si, mai multe n-am reusit sa scot, atunci, de la ea. Am aflat , apoi, cine era Suru. Un cal negru, pe care il calarea haiduceste , cu care evada din lumea ostila , si care ii fusese luat la colectivizare. Atunci sa se fi impietrit inima mamei? Sau mai tarziu , cand alte necazuri au venit, asa cum vin ele, necazurile cateodata , pe cate-un suflet de om.

Narcisa, tot timpul ma intelegi, esti pe aceeasi lungime de unda cu mine, esti exact pe sufletul meu.

Ti-am multumit vreodata pentru asta? :bighug:

 

Link to comment
Share on other sites

Gliphy, esti la varsta adolescentei, poate aceste certuri sunt firesti, toti am trecut prin ele.

Eu vorbeam de ce inseamna sa fii mama, ce implica, asta era si ideea, sunt asa multe fatete ale problemei, nu stim cu care sa incepem. Unele mame trebuie sa fie dure pentru a tine piept vietii, altele au tot ce-si pot dori si se pot ocupa in voie de copii, sa ii mangaie, sa le faca poftele.

DAR, cred ca raceala sufleteasca nu are nici o scuza.

Nu era vorba doar de mine.. am incercat sa ascund ceva, dar in fine.

Ce implica? Responsabilitate. O colega de'a mea trebuie sa nasca in vara cred..

Link to comment
Share on other sites

Nu era vorba doar de mine.. am incercat sa ascund ceva, dar in fine.

Ce implica? Responsabilitate. O colega de'a mea trebuie sa nasca in vara cred..

Gliphy, ai atins un punct delicat. Aici nu sunt neaparat mamele de vina, cel putin nu in totalitate.

In meseria mea, am avut pana acum de-a face cu trei astfel de cazuri. E cumplit.

A nascut o eleva, in clasa a noua, cand am intrebat-o de copil, a raspuns ca baietelul i-a fost luat imediat de d-na doctor, avea o familie ce astepta sa il ia sa-l creasca.

Aici intervin mult mai multi factori ce constituie cauza principala a problemei. E complicat, cu voi, adolescentii.

Link to comment
Share on other sites

Gliphy, ai atins un punct delicat. Aici nu sunt neaparat mamele de vina, cel putin nu in totalitate.

In meseria mea, am avut pana acum de-a face cu trei astfel de cazuri. E cumplit.

A nascut o eleva, in clasa a noua, cand am intrebat-o de copil, a raspuns ca baietelul i-a fost luat imediat de d-na doctor, avea o familie ce astepta sa il ia sa-l creasca.

Aici intervin mult mai multi factori ce constituie cauza principala a problemei. E complicat, cu voi, adolescentii.

Sunt multe cazuri si multe principii..

Si din indulgenta mamei...nu are grija de fata...etc

Nu stiu cum sa ma pronunt dar daca as sti acum mi-as spune parerea ....

 

 

Link to comment
Share on other sites

La varsta asta?

Auzisem ca e la moda.

 

Gliphy, ai atins un punct delicat. Aici nu sunt neaparat mamele de vina, cel putin nu in totalitate.

In meseria mea, am avut pana acum de-a face cu trei astfel de cazuri. E cumplit.

A nascut o eleva, in clasa a noua, cand am intrebat-o de copil, a raspuns ca baietelul i-a fost luat imediat de d-na doctor, avea o familie ce astepta sa il ia sa-l creasca.

Aici intervin mult mai multi factori ce constituie cauza principala a problemei. E complicat, cu voi, adolescentii.

Sunt si baietii. Nu a zis nimeni ca sunt doar ele de vina.

Oricine are dreptul de a fi mama, dar nu oricine merita. Daca stai sa te gandesti, in majoritatea cazurilor copiii sunt facuti pentru bani. Pare aiurea, dar matusa mea a fost insarcinata. In a6-a luna a vazut doctorul ca acel copil are malformatii grave. I-a provocat o nastere,dar nu asta conteaza. In salon cu ea era o femeie insarcinata. Facea al 5-lea copil. Pe deasupra, era si saraca. Spunea ca ea face copii intr-una pentru banii primiti pentru copil.

Ce inseamna asta? ... Ca sunt fiinte fara inima, suflete reci. Nu merita..

Link to comment
Share on other sites

Sunt multe cazuri si multe principii..

Si din indulgenta mamei...nu are grija de fata...etc

Nu stiu cum sa ma pronunt dar daca as sti acum mi-as spune parerea ....

Eu zic ca nu dispui de o experienta a vietii, necesara pentru a exprima o parere aici.

E ca si cum m-as duce eu acum la un mecanic ce desface un tractor si ii spun ce si cum sa faca.

 

Auzisem ca e la moda.

 

 

Sunt si baietii. Nu a zis nimeni ca sunt doar ele de vina.

Oricine are dreptul de a fi mama, dar nu oricine merita. Daca stai sa te gandesti, in majoritatea cazurilor copiii sunt facuti pentru bani. Pare aiurea, dar matusa mea a fost insarcinata. In a6-a luna a vazut doctorul ca acel copil are malformatii grave. I-a provocat o nastere,dar nu asta conteaza. In salon cu ea era o femeie insarcinata. Facea al 5-lea copil. Pe deasupra, era si saraca. Spunea ca ea face copii intr-una pentru banii primiti pentru copil.

Ce inseamna asta? ... Ca sunt fiinte fara inima, suflete reci. Nu merita..

Gliphy, asta este o realitate cruda a tarii in care traim, tara in care un sistem defectuos isi pune amprenta.Aici saracia, slaba informare au pus monopol. Macar femeia il nastea si il tinea, pentru bani sau nu, dar cele care isi ucid copiii la nastere unde le incadram?

Link to comment
Share on other sites

E ca si cum m-as duce eu acum la

...sau la afaceri..:(

 

 

io-te că pe aici numai mamele au ce spune, pricep eu. :huh:

bărcuţă, fă un ocol, că se lasă cu urechi rupte :sad:

Link to comment
Share on other sites

...sau la afaceri..:(

 

 

io-te că pe aici numai mamele au ce spune, pricep eu. :huh:

bărcuţă, fă un ocol, că se lasă cu urechi rupte :sad:

Gliphy nu e mama, topicul este cu si despre mame.

La afaceri nu mai intru, aici iti poti lua grija.

Edited by Lucareli
Link to comment
Share on other sites

Gliphy nu e mama, topicul este cu si despre mame.

La afaceri nu mai intru, aici iti poti lua grija.

vorbeai cu barcelona...:hm:

 

deci e cazul să plec şi eu.

Link to comment
Share on other sites

Gliphy, asta este o realitate cruda a tarii in care traim, tara in care un sistem defectuos isi pune amprenta.Aici saracia, slaba informare au pus monopol. Macar femeia il nastea si il tinea, pentru bani sau nu, dar cele care isi ucid copiii la nastere unde le incadram?

In acelasi caz. Uite, femeia il tinea. Dar cu viata lui ce se intampla? In momentul in care el va atinge varsta la care realizeaza ca nu isi poate permite prea multe, si ca mai are inca nu stiu cati frati sau cate surori, ce va face? Nu va putea face o scoala calumea, nu va avea sansa sa vada prea multe. Daca stai sa te gandesti, copiii din ziua de azi marginalizeaza multe persoane dupa cum arata. Ce soarta va avea acel copil? Mama lui ce va face? Probabil il va trimite la munca.

Parerea mea e ca un copil, in asemenea situatii cedeaza psihic si are idei sinucigase.

Parintii sunt de vina. Mai ales mama.

Link to comment
Share on other sites

vorbeai cu barcelona...:hm:

 

deci e cazul să plec şi eu.

Nu, vesp, ma intelegi gresit. Era un subiect prea complicat pentru varsta lui. M-am referit la Gliphy in ideea ca ea a postat si nu e mama. Aici este despre mame, nu neaparat cu mame. Pot posta si barbatii si ei nu pot fi mame. :hatoff:

 

In acelasi caz. Uite, femeia il tinea. Dar cu viata lui ce se intampla? In momentul in care el va atinge varsta la care poate sa observe ca nu isi poate permite prea multe, si ca mai are inca nu stiu cati frati sau cate surori, ce va face? Nu va putea face o scoala calumea, nu va avea sansa sa vada prea multe. Daca stai sa te gandesti, copiii din ziua de azi marginalizeaza multe persoane dupa cum arata. Ce soarta va avea acel copil? Mama lui ce va face? Probabil il va trimite la munca.

Parerea mea e ca un copil, in asemenea situatii cedeaza psihic si are idei sinucigase.

Gliphy, iti inteleg oarecum supararea, furia, revolta, si pot banui doar anumite aspecte din viata ta care trebuie sa ramana doar pentru tine. Sugerezi oarecum ca doar cei bogati ar trebui sa faca un copil.Eronat.

In viata nu trebuie sa vezi multe, multi oameni nascuti saraci au ramas vii in istorie. Destinul, viata, le mai si croiesti de unul singur.

Edited by Lucareli
Link to comment
Share on other sites

Haideti sa lasam off-topicul. Barcelona a avut doar o parere, pe care o luam sau nu in seama. Nu as vrea sa se inchida acest topic dintr-o micuta cearta, sau parere.

 

Gliphy, iti inteleg oarecum supararea, furia, revolta, si pot banui doar anumite aspecte din viata ta care trebuie sa ramana doar pentru tine. Sugerezi oarecum ca doar cei bogati ar trebui sa faca un copil.Eronat.

In viata nu trebuie sa vezi multe, multi oameni nascuti saraci au ramas vii in istorie. Destinul, viata, le mai si croiesti de unul singur.

Nu. Vreau sa spun ca mamele care fac copii doar din plictiseala, sa ii puna la munca sau sa isi bata joc de ei nu merita acel titlu.

Eu as vrea sa vorbim despre mamele agresive. De ce sunt asa? O fi din cauza copiilor? Ce educatie pot oferi ele, daca sunt un exemplu contrar?

Link to comment
Share on other sites

Haideti sa lasam off-topicul. Barcelona a avut doar o parere, pe care o luam sau nu in seama. Nu as vrea sa se inchida acest topic dintr-o micuta cearta, sau parere.

 

 

Nu. Vreau sa spun ca mamele care fac copii doar din plictiseala, sa ii puna la munca sau sa isi bata joc de ei nu merita acel titlu.

Eu as vrea sa vorbim despre mamele agresive. De ce sunt asa? O fi din cauza copiilor? Ce educatie pot oferi ele, daca sunt un exemplu contrar?

Dezvolta un pic ideea.

Link to comment
Share on other sites

Dezvolta un pic ideea.

Am vazut foarte multe exemple. Mergeam pe strada si am vazut o femeie tinandu'si copilul in brate. Bebele plangea , probabil, de frig. Am vazut ca tremura. Ea l-a pus pe jos si l-a batut. Alt exemplu la mine in scara, femeia se misca repede. La ce sa te astepti de la un copil de un anisor-doi? O batea ca nu tinea pasu cu ea.. o batea sa isi verse nervii. Ca astea mai sunt multe exemple ... Mai tarziu, mama se va plange ca acel copil e mai dur, mai agresiv, mai rau.. De ce isi pun problema asta cat timp ele asa au fost/sunt? Cum dau ele lectii de comportament fiind un exemplu contrar?

Link to comment
Share on other sites

Asta e ultima parere..

Poate ca acele mame au fost educate la randul lor prost...dar cu ce gresesc copiii aceia?mai ales cei mici sau nou-nascuti?daca ai fost educata/ai trait prost nu trebuie sa faci acelasi lucru ..

Din pacate acest lucru se intampla des in Romania :(

Saracia, disperarea nu sunt intotdeauna niste sfetnici prea buni.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...