Jump to content
Vesperala Forum
Sign in to follow this  
gbrgeorge

Sistem HOME CINEMA

Recommended Posts

Sunt innebunit cu muzica. As asculta non-stop. In casa, masina, birou, pe plaja, pe munte, la o cafenea...

Toate ca toate, dar muzica suna altfel daca se si asculta la o "scula" pe masura. Conditii deosebite financiare nu am avut de mic copil. Asa ca prima "investitie" in muzica a fost undeva pe la 22-23 de ani. Un sistem home cinema GENIUS (probabil toti il stiti), cu 5 boxe si un subwoofer mi-au oferit calitatea si claritatea de care aveam nevoie.

Acum ma uit dupa altceva. Voi ce aveti pe acasa ?

Sunt innebunit cu muzica. As asculta non-stop. In casa, masina, birou, pe plaja, pe munte, la o cafenea...

Toate ca toate, dar muzica suna altfel daca se si asculta la o "scula" pe masura. Conditii deosebite financiare nu am avut de mic copil. Asa ca prima "investitie" in muzica a fost undeva pe la 22-23 de ani. Un sistem home cinema GENIUS (probabil toti il stiti), cu 5 boxe si un subwoofer mi-au oferit calitatea si claritatea de care aveam nevoie.

Acum ma uit dupa altceva. Voi ce aveti pe acasa ?

Gbrgeorge ,

Daca te intereseaza calitatea sunetului ( MUZICII ) , nu-ti recomand Home Cinema , ci amplificator+CD player +boxe . Bineinteles , cat mai performante . A se citi scumpe . HC-ul ( asa cum ne spune si numele ) este mai potrivit , in primul rand , pentru filme .

Astea-s sculele mele : Amplificator Kenwood + CD player Philips . Din pacate , boxele( 60 w ) , nu se ridica la nivelul amplificatorului (180 W) . Si nu ma refer doar la putere .Trebuie sa-mi iau altele ... Dar chiar si asa , calitatea sunetului este peste ceea poate sa-mi ofere un HC .

post-325-1267777376_thumb.jpg

Am vazut asa ceva la un vecin mai pasionat (se pare ca la fel ca tine) cu muzica si ambienta la care ma refer si eu. Ma interesau niste preturi orientative si aproximative asupra a ceea ce consideri a fi o muzica "decenta" intr-un apartament (am n vecini).

Pentru un sunet decent folosit numai la muzică e necesar un amplificator stereo dedicat și boxe de calitate. Dacă sistemul va fi folosit și pentru filme, alegerea corectă e un receiver de la Onkyo TX-NR609, Denon AVR-1912 sau Yamaha RX-V 671 în sus. Pentru boxe recomandarea începe cu un sistem Dali Zensor sau Monitor Audio (minim Bronze). Un exemplu de configurație ar fi acesta, la care s-ar mai potrivi un subwoofer activ. Desigur, cu mai mulți bani se poate și mai bine.