Jump to content
Vesperala Forum

Pregătiri pentru 8 martie


vesperala

Recommended Posts

La fel ca si Valentine`s Day si Dragobete, nu suport nici ziua de 8 Martie, la fel cum am detestat si 1 Martie.

Mi se pare o alta manifestare fatisa a ipocriziei oamenilor, falsitate, absolut tot ce tine de campul semantic al acestor cuvinte.

Cat am fost copil, pregateam cu doamna invatatoare, apoi la gimnaziu cu d-na diriginta, serbari de 8 martie, imi invatam constiincioasa poezia, desenam cu multa ardoare felicitarea, pentru ca apoi la serbare sa o dau mamei.

Doar ca era in zadar pentru ca ea nu a binevoit sa vina la absolut nici o serbare a fiicei ei cu ocazia zilei de 8 Martie.

Link to comment
Share on other sites

:) dar puteai să i-o dai acasă

 

eu acasă îi dădeam Narcisei felicitarea, nu cred că a trecut vreodată pe la serbările mele.

doar o dată a fost acolo, şi asta pentru că ne-am dus cu clasa să spunem poeziile la şcoala ei :)) aveam o poezie luuungă cât o zi de post, despre patrie, partid şi conducătorul iubit.

 

îmi amintesc că la clasa I se făceau şi fotografii sub formă de mini-carte poştală, cu poezioară pentru mama pe ele.

te puneau în faţa unei hărţi, cu abecedarul în faţă :blush-1:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

:) dar puteai să i-o dai acasă

 

eu acasă îi dădeam Narcisei felicitarea, nu cred că a trecut vreodată pe la serbările mele.

doar o dată a fost acolo, şi asta pentru că ne-am dus cu clasa să spunem poeziile la şcoala ei :)) aveam o poezie luuungă cât o zi de post, despre patrie, partid şi conducătorul iubit.

 

îmi amintesc că la clasa I se făceau şi fotografii sub formă de mini-carte poştală, cu poezioară pentru mama pe ele.

te puneau în faţa unei hărţi, cu abecedarul în faţă :blush-1:

Inteleg oarecum ce vrei sa spui...Ea nu a venit pentru ca avea alte activitati de facut, ci absolut de fiecare data s-a dus cu posetuta pe mana la serbarea fratelui meu. Cred ca putea in atatia ani, sa alterneze aceste aparitii la serbari, nu de alta, dar sentimentul nu a fost deloc unul placut.

I-am dat-o si acasa, dar nu a contat prea mult. Eram prea dezamagita. Dar hai sa nu mai imi plang de mila. :hatoff:

Link to comment
Share on other sites

Am privit ziua de 1 si 8 MARTIE ca pe o zi de a primi un pupic in plus de la toate cunostintele mele doamne si d-soare. Atmosfera e placuta in ziua premergatoare cand parca toata lumea bate un apropo. Plus ca inceputul primaverii parca si mai bine il definim oferind martisoare, ghiocei etc...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Am privit ziua de 1 si 8 MARTIE ca pe o zi de a primi un pupic in plus de la toate cunostintele mele doamne si d-soare. Atmosfera e placuta in ziua premergatoare cand parca toata lumea bate un apropo. Plus ca inceputul primaverii parca si mai bine il definim oferind martisoare, ghiocei etc...

Stii, e o vorba, tie iti vine sa razi, dar mie nu prea...

Ma bucur ca poti avea parte de un asemenea sentiment.

Link to comment
Share on other sites

Luc...si eu am amintiri triste legate de aceasta data si in niciun an nu pot trece fara sa am amar in suflet. Dar nimeni nu are "nevoie" sa stie.

 

Accepta martisorul meu si al lui Adrian (hoo7) si poate reusim sa aducem un zambet pe chipul tau. Sunt sigur ca-l meriti la fel ca restul fetelor si femeilor.

Link to comment
Share on other sites

Chestia cu martisorul nu era pe 1 martie?

 

Si 8 Martie ce are de sughite?!? Si mai lasati voi florile si martisoarele, ca nu mai sunt la moda, mie, bunaoara, florile mi le mananca Mitu si martisoarele le sterpeleste Mithras, veniti si voi la fete cu cadouri pe patru roti, cu Coasta de Azur intr-un buzunar si cu Versace intr-altul... :tongue:

 

Luc, n-o crede pe paracioasa de vespe, ea nu-mi spunea de serbarile alea, ca nu stia poeziile, nici voce de cantat n-avea...si-apoi eram si eu la programul meu. Ea spune adevarul ciuntit si scos din contextul istoric, sa-mi stirbeasca mie imaginea de mama iubitoare! :cry:

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: păi am spus că doar o dată am venit la şcoala ta :)

cum era să laşi copiii pentru mine? :huh: învăţătoarea mea nu ne lăsa pe noi, aşa că mi s-a părut mereu normal să te duci la "copiii tăi" :) nu mi-aş fi imaginat o învăţătoare care să nu stea cu clasa ei

mai ales că elevii tăi nu aveau nici mămică, mulţi din ei :(

 

 

Link to comment
Share on other sites

Eu nu inteleg nimic. Care e diferenta dintre 1 martie si 8 martie? Ce reprezinta 1 si ce 8? De ce 2 zile "consecutive" ?

 

Toate ca toate....da' ... ziua barbatului cand era? a ramas pe 5 mai pana la urma? :lol:

 

vrei razbel cu amazoanele?

" ia seama, fiu al jertfei, prin lumea-n care treci ..." :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...