Jump to content
Vesperala Forum

Plagiat


paulvanorton

Recommended Posts

să înţeleg că melodia care ne va reprezenta la eurovision e un plagiat şi că nici măcar nu şi-au dat seama în timp util?

 

:think: cum se vor duce ăştia la eurovision?

presupun că una din condiţii e originalitatea melodiei.

Link to comment
Share on other sites

E un plagiat grosolan!

In plus circula pe youtube o secventa dintr-o emisiune a lui Maruta in care se spune ca melodia in cauza a fost respinsa la "Festivalul de la Mamaia".

şi atunci? cum a trecut de jurii, selecţie, etc?

e şocant, sincer... şi cred că pentru mulţi...

da, chiar grosolan.

Link to comment
Share on other sites

Pai, cum?

 

In timp ce asazisa comisie delibera in vederea stabilirii unui verdict, am inteles ca protagonistii erau deja plecati in Bulgaria pentru promovarea melodiei.

Deci cunosteau verdictul!

Totul numai praf in ochi.

Mi-ar place sa fie descalificati la Belgrad!

Link to comment
Share on other sites

păi există vreo îndoială că vor fi descalificaţi? adică e posibil să se accepte în acel concurs un astfel de plagiat??? sau se poate crede că nu vor afla şi respectivii din juriul acela că e un plagiat?

 

nu de alta, dar aş avea nişte sugestii de melodii pentru anii viitori...sigur câştigăm curând eurovisionul în felul acesta.

Link to comment
Share on other sites

ţinând cont că nu va exista reclamant, se pare că vor putea cânta piesa.

 

 

nu e considerată plagiat.

 

presupun că nu e prea simplă demonstrarea plagierii şi nu vor să piardă vremea, respectivii...dar, adevărul rămâne.

 

http://www.gardianul.ro/2008/02/28/monden-...i_-s109892.html

Link to comment
Share on other sites

interesant...:) nu ştiu dacă s-a spus vreodată că e preluată...

 

cert e că îmi plac amândouă...

 

şi mai ştiu de exemplu că multe melodii sunt cântate de diverşi, vezi exemplul lui my way....

sincer cred că doar un avocat ne poate defini plagiatul ca atare... melodia e veche. habar nu am în ce condiţii se poate prelua un cântec. în fond, repet, multe sunt cântate astfel de interpreţi foarte cunoscuţi, nu doar la noi.

 

 

oricum, şi în cazul de faţă originalul e o frumuseţe.

Link to comment
Share on other sites

interesant...:) nu ştiu dacă s-a spus vreodată că e preluată...

 

cert e că îmi plac amândouă...

 

şi mai ştiu de exemplu că multe melodii sunt cântate de diverşi, vezi exemplul lui my way....

sincer cred că doar un avocat ne poate defini plagiatul ca atare... melodia e veche. habar nu am în ce condiţii se poate prelua un cântec. în fond, repet, multe sunt cântate astfel de interpreţi foarte cunoscuţi, nu doar la noi.

 

 

oricum, şi în cazul de faţă originalul e o frumuseţe.

Intr-adevar, poate ca plagiat e mult spus, atata vreme cat nu stiu sa se fi spus ca e creatia cuiva de la noi.Dar cred ca din respect ar trebui sa se spuna macar: "preluat din repertoriul international" si sa nu gasim aceasta piesa la sectiunea "muzică usoara romaneasca".

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Chiar rasfoiam "Muzica" si ma gandeam unde o fi un topic despre plagiat...ca tot veni vorba de Eurovision, sa ne amintim de ultima editie si de castigatorul ei.

 

http://www.youtube.com/watch?v=-8JRtGMBUz0

http://www.youtube.com/watch?v=ygJYxMP_ICY

 

Ce ziceti?

Mai si scrie in primul video ca individu` ala s-a nascut in fosta URSS...a avut-o in sange, right?

Nu degeaba italienii au declarat de ani de zile ca nu mai participa ca natiune la mascarada asta...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...