Jump to content
Vesperala Forum
Sign in to follow this  
vesperala

Postul şi mâncarea de post

Recommended Posts

Bătrâniii noştri ţineau post.

Le era greu, dar se abţineau.

Oare se poate spune despre contemporani că ţin post doar pentru că mânâncă salam de post, brânză de post, pateu de post şamd?

înlocuiesc mâncarea zilnică cu alta practic la fel :)

se mai poate spune că se abţin?

mănâncă şniţel de post şi consideră că e un mare efort?

nu mă gândesc la aspectul sănătăţii, probabil că schimbarea se simte.

dar la cel psihic? :) simt contemporanii cu adevărat că ţin post în felul acesta? :neah:

Bătrâniii noştri ţineau post.

Le era greu, dar se abţineau.

nu mă gândesc la aspectul sănătăţii, probabil că schimbarea se simte.

E un fel de-a ne fura caciula. E usoara renuntarea la un fel de mancare, in favoarea altuia la fel de gustos sau poate si mai gustos, datorita aditivilor adaugati. Sub aspectul sanatatii, nici vorba de vreun bine, dimpotriva. Nu e hrana sanatoasa, se folosesc adesea produse modificate genetic si aditivii nu lipsesc din niciun astfel de produs.

200 de zile pe an si poate mai bine, nu tinem post, nu ne ferim de mancaruri si nici nu avem gandul curat (cel putin nu incercam sa fie asa). Cred ca postul pentru tinerii din ziua de azi nu mai reprezinta ce reprezenta pentru parintii si batranii nostrii. Nu exclud totusi ca sunt si oameni care tin un post corect, copii, prieteni care urmaresc oranduirea exacta a zilelor de dineaintea sarbatorilor mari (si pentru ei jos palaria), dar eu...nu am mai tinut post de...6 - 7 ani.