Jump to content
Vesperala Forum

Cum să scapi de stresul de dinaintea unor examene?


vesperala

Recommended Posts

În ziua dinaintea examenului faci rost de cursuri, e alergătură multa, xeroxuri, astea. În noaptea dinaintea examenului înveţi. În timpul examenului scrii ce-ai învăţat. Dupa examen ieşi la o bere. În mod normal n-ar trebui să ai timp să fii stresat.

:lol: :lol:

Sau ar mai fi varianta: In ziua dinaintea examenului faci rost de cursuri. In noaptea dinaintea examenului faci fituicile iar in timpul examenului scrii cat apuci daca poti sa copiezi. Daca nu poti, naspa...daca poti...te-ai scos,iei cat cel care a invatat. Indiferent de ce ai facut la examen, daca ai putut sau nu sa copiezi tot iesi la o bere, ori sa te cinstesti ori sa uiti de amaraciunea unei restante in plus :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 6 months later...

Somnul, cea mai bună metodă de memorare

 

O veste bună pentru elevii şi studenţii care se pregătesc pentru teze şi examene: cunoştinţele nou-acumulate se memorează mai bine în timpul somnului. Potrivit unui studiu efectuat de o echipă de cercetători din Germania, creierul funcţionează mai bine în timpul somnului decât în timpul stării de trezie atunci când vine vorba de memorare, şi reuşeşte să reziste tentativelor de stergere a amintirilor acumulate recent.

Link to comment
Share on other sites

Somnul, cea mai bună metodă de memorare

 

O veste bună pentru elevii şi studenţii care se pregătesc pentru teze şi examene: cunoştinţele nou-acumulate se memorează mai bine în timpul somnului. Potrivit unui studiu efectuat de o echipă de cercetători din Germania, creierul funcţionează mai bine în timpul somnului decât în timpul stării de trezie atunci când vine vorba de memorare, şi reuşeşte să reziste tentativelor de stergere a amintirilor acumulate recent.

Si nu puteai sa-mi spui asta acum vreo 20 de ani???? :rade:

Link to comment
Share on other sites

O veste bună pentru elevii şi studenţii care se pregătesc pentru teze şi examene: cunoştinţele nou-acumulate se memorează mai bine în timpul somnului.

Geniali cercetatorii astia! Pacat ca sunt atat de secretosi si nu ne spun povestea pana la capat, si anume, CUM ANUME citesc ei cu ochii inchisi :imao: ... pe intuneric! :rade:

Link to comment
Share on other sites

Potrivit psihologilor australieni, atunci cand suntem nervosi si nu ne mai putem controla, cand suntemprea stresati dindiverse cauze, tot ce avem de facut pentru a ne linisti este sa bem o cana de ceai indulcit cu o lingurita de zahar.

Marţi am examen, deci am timp să beau cam o vadră de ceai. Sper să fiu liniştită.

Nu-mi pune zahăr în el, că silueta mea nu rezistă la astfel de presiuni...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

De ce sa scap de stres? Niciodata stresul nu mi-a fost incomod la examene. Din contra, am observat ca daca sunt implicata intr-un proiect si nu sunt stresata, nu-mi iese nimic. Nu functionez in parametri optimi fara stres.

Edited by Yelle
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Bine, si mai faceam o chestie. Pentru dimineata, puneam trei ceasuri sa sune desteptarea, la interval de cate cinci minute fiecare. Asta ca sa dorm fara grija, ca ma temeam ba ca se descarca bateria, ba ca ramane telefonul fara baterie etc. Dar mergea, asa puteam dormi. :haha:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...