Jump to content
Vesperala Forum

Football manager series


Barcelona

Recommended Posts

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

L-am cumparat pe Azpilicueta de la Osasuna. :) Avea clauza de reziliere de 80M. :lol: Dar, dupa negocieri intense, am reusit sa il iau cu 17M plus rate lunare, in total 23.5M.

 

Am facut o oferta de 15M pentru Sakho (slabe sanse sa-l dea pe atat, e un fundas prea bun), dar mi-au oferit o renegociere de 30M. :hm: Am banii, dar ma cam gandesc. As fi vrut sa incep sa ii strang pentru un portar. Rene Adler. :) Desi Reina nu e batran; are 29 de ani. Apara excelent (in 22 de etape in Premier League a primit 6 goluri). Dar nu am rezerva de portar. Pe langa asta, nu vreau sa iau un portar pe care sa il tin rezerva. Din cate am citit pe forumuri, Adler devine mai bun decat Reina. Dilema mare...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

3 fundasi, 3 mijlocasi "centrali", 2 mijlocasi ofensivi si 2 atacanti?

 

Il mai ai pe Gerard Pique? Spune ca nu l-ai vandut. :lol:

 

Daca da, sugerez sa-l scoti pe Marquez din schema, si sa joci cu 4 fundasi. Xavi mijlocas central, Iniesta avansat in aripa stanga, Messi in dreapta. Atacantii sunt buni. Mai ramane un loc liber. Pentru un mijlocas. Acum...eu, sincer as folosi un DMC sau inca un MC. :lol: Imi place sa am siguranta. Dar cred ca tu vrei un AMC. Aici nu stiu.

Nu prea stiu ce are Barcelona pe posturile astea, dar recomand: AMC - Diego, Gourcuff. MC - Mascherano, Moutinho, Hamsik.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am inceput acum o saptamana o cariera noua, dupa ce jocul cu Steaua a crapat si nu s-a mai incarcat nici mort. :mellow:

 

Si cred ca tot raul a fost spre bine. :) Am ales sa cresc o echipa oarecum mica. West Bromwich Albion, din Coca-Cola Championship (Liga a doua). Cele mai mari realizari din primul sezon au fost imprumuturile lui Federico Macheda (ST) de la Man Utd si Sotiris Ninis (AMC) de la Chelsea, care m-au si ajutat sa promovez in Premier League. :) Macheda a inscris de 14 ori si a data 8 pase de gol in 18 meciuri. :D:

 

In al doilea sezon, a inceput sa isi arate clasa si Vaclav Kadlec, atacant ceh de 18 ani, imprumutat tot de la Chelsea. Asa se face ca, dupa 6 meciuri in PRM, West Brom este pe locul 6, cu 11 puncte. Am cel mai bun atac din campionat, 16 goluri, alaturi de Arsenal. :) Dar o aparare slaba, 10 goluri primite.

 

Cele mai bune realizari din acest sezon, al doilea, au fost egalul de acasa cu Liverpool (2-2) si victoria de pe terenul campioanei Manchester City (4-3, Kadlec a marcat un hattric superb). :)

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt adeptul jucatorilor tineri. :) Foarte rar iau jucatori peste 24 de ani. :)

 

Alves si Pique sunt buni, cred. Demichelis e destul de bun, dar eu l-as tine rezerva unui fundas tanar (asta e filosofia mea :)). Daca esti dispus sa faci asta, iti recomand sa il iei pe Chiellini.

Nu prea il stiu pe Vargas, dar cand o sa vrei un fundas stanga de perspectiva, ia-l pe Gareth Bale. Dar asta pana nu e prea tarziu, la inceput costa putin, dar cand incepe sa creasca (si creste uimitor), aproape ca nu ti-l mai poti permite, oricat ai vrea sa dai pe el. Dar parca era Lahm... :hm:

 

Jucatorii consacrati sunt foarte greu de achizitionat.

Farfan stiam ca era destul de bun pe postul de aripa stanga. Eu as mai lua un atacant, unul inalt, ca sa compenseze gabaritul inferior al lui Bojan. Balotelli imi vine acum in minte. :lol:

 

Probabil ca vei avea nevoie de un AMR, daca pleaca Ronaldinho. Aici e foarte greu, sunt putine variante viabile, pentru ca cei buni sunt piese de baza in echipele lor, care nu prea vor sa ii dea.

 

PS: Eu as face asa: cumparat cei mai buni tineri jucatori pe fiecare post care cred ca nu e foarte bine acoperit, apoi, in functie de rezultatul campaniei de transferuri, vandut jucatorii mai batrani. Daca vad ca mi se termina bugetul, intai vand toata echipa de tineret, la cel putin pretul minim, apoi, daca tot n-ajunge, recurg la Budget Adjustment. :D:

Link to comment
Share on other sites

Si Dzeko e bun. :)

Simplu: Daca ai un executant de cornere de cel putin 16, il pui sa bata in careul de 6 metri. Apoi il pui pe Dzeko pe "Challenge Keeper" pentru cornere. Banuiesc ca are Heading bun :) daca are 1.92...Strength si Agression sigur le are aproape de 15. Daca e bun si la finalizare, o sa scoti tot ce-i mai bun din el. :D:

 

La cornere, jucatorul de picior stang executa de pe dreapta, si invers.

 

Cristiano Ronaldo, 30M? :lol: Nu cred c-o sa ti-l dea pe mai putin de 110, totusi.

Apropo, in FM 2010 are clauza de reziliere de peste un miliard de euro. :rade:

Link to comment
Share on other sites

:rade:

Atat e pus,dar nu il iau.Am incercat si cer peste 90 de milioane(am dat prima data 70) :|

Nu,Wingeri cu Crossing si playmaker cu crossing'ul mai bun .Crossing to trarget man,to head.

Apropo,peste 2 saptamani am primul meci in Europa(ala cum a fost Barcelona vs Sahior etc).

La corner fac exact cu jucatorii(picior stang pe dreapta,dreapta pe stanga)

La mine da goluri din corner Pique si cu Demichelis.Sezonul trecut in CL am avut 6 goluri din corner iar in liga 19

Link to comment
Share on other sites

Am avut un sezon superb cu West Brom in Premier League. :) L-am luat pe Artem Milevskyi in iarna (un atacant foarte bun), care a facut cuplu cu Macheda, un wonderkid veritabil. Macheda a castigat titlul de golgeter cu 22 de goluri. :)

Am terminat sezonul in fata lui Manchester United si, desi presa imi acorda sanse cam de locul 13, am prins in ultimele etape locul 4. :D: Champions League. Dintr-o nou-promovata. :lol:

 

Acum am primit aproape 70 de milioane de euro de la Federatia Enegleza de Fotbal, si aveam planuri mari. Dar conducerea s-a gandit ca mai bine ar investi in stadion si au inceput sa-l mareasca de la 25000 la 38000. :( Asa ca n-am mai reusit sa cheltuiesc decat vreo 50 de milioane. Am luat doi fundasi centrali geniali, pentru ca aveam gauri imense acolo (50 de goluri primite in cele 38 de etape). Am cheltuit 22 milioane pe Sokratis Papasthatopoulos (Genoa) - 19 Tackling, 20 Marking. Apoi l-am cumparat pe Cristian Zapata cu 20M. Cu restul am reusit sa urmez recomandarea secundului, care mi-a zis ca Busquets e un mare jucator. Am dat 4.5M pe el, desi valora 7M...sunt surprins de prostia Barcelonei. Sergio e un mijlocas extraordinar, pana si in joc. Dezavantajul lui (si avantajul meu) a fost ca fusese imprumutat la Getafe. :)

 

Acum voi juca in Champions League cu Fenerbahce. Nu sunt foarte increzator, totusi. Si sincer, nici nu tin neaparat sa intru in grupe. Nu stiu daca echipa e pregatita. Lateralele terenului sunt inca descoperite...de la fundasi pana la mijlocasii ofensivi . Acum clubul are alte standarde si cei care ocupa posturile mentionate nu se ridica la valoarea celorlalti 6.

Link to comment
Share on other sites

Milevsky-l-am avut la Juventus,e un atacant foarte foarte bun(primul sezon a dat 24 goluri si niste assist'uri).Acum e la Real pentru 55 milioane :lol:

Bojan-Il am la Juventus,face un cuplu extraordinar cu Macheda(38 de goluri in total(ambii)

Cristaldo-Alt jucator argentinian,unii il ia in Romania,dar eu l-am luat la Juventus pentru echipele mai mici(2 goluri cu Torino,1 gol cu Ac Milan(pe final,intre minutele 70-90),cu Genoa a marcat(nu's in joc sa vad cate a dat)..

 

Deci:Atacantii mei de la Juventus:Bojan,Macheda si Cristaldo

Link to comment
Share on other sites

:o:

 

Am castigat in play-off-ul Champions League, in fata lui Fenerbahce. :huh: 3-0 in Turcia si 1-1 acasa. :D: Nu ma asteptam la asa ceva.

 

Oricum, am cazut intr-o grupa oribila. Cu Barcelona, Marseille si Rangers. Deja am luat bataie cu 2-0 de la Marseille. :lol: Dar aveam si multi accidentati. Oricum, obiectivul e sa intru in UEFA, dar sper sa trec de grupele CL. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...