Jump to content
Vesperala Forum

sfatul vostru: Vreau sa imi fac un site personal. Cat costa?


Floricik

Recommended Posts

- trebuie plătit numele domeniului. e sumă fixă şi se plăteşte anual.

- trebuie plătită găzduirea domeniului. aceasta e în funcţie de cât spaţiu doreşti alocat pe server. plata se poate face lunar, semestrial, anual...

-e nevoie de cineva care să ştie să îl construiască şi să îl urce pe server. depinde pentru ce îţi trebuie siteul.

cu cât e mai complex, cu atât e nevoie de o persoană mai pricepută. problema e că persoana respectivă îl face, iar tu în timp când doreşti să adaugi noi informaţii va trebui să apelezi iar la cei care l-au construit...alţi bani, altă distracţie. sau să înveţi să îţi adaugi singură informaţii noi.

- dacă doreşti să instalezi un forum, poţi căuta o versiune free, sau poţi plăti licenţa unui soft consacrat.

 

 

până nu îmi spui la ce îţi foloseşte siteul, eu nu ştiu să spun cam cât te costă.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

o varianta,chiar daca nu e oferta, este sa instalezi un site wordpress

http://wordpress.org/

fiind gratuit , chiar si domeniul,n-o sa te coste nimic

vreau sa intelegi ca noi cu totii ne dorim site-uri personale ,dar asa e bine sa incepi

wordpress a evolut foarte tare si acum este cel folosit script din lume, peste joomla si toate

daca ti-as arata cateva site-uri nici n-ai zice ca sunt bloguri wordpress

nu mai exista limita din ceea ce poti face,sunt sute de plugins, mi de teme,cele mai multe gratuite

problema este alta, ce ai sa faci, ce ai sa scri..daca nu scri,atunci ce poze, video ai sa pui?

ai sa vezi ca fiecare post nu e ca aici pe forum ,ci iti va stoarce creierul pana la limita disperarii

 

e bine sa faci un site wordpress si dupa cateva luni, daca simti ca iti merge mana

atunci,iti garantez, vei ramane tot la wordpress, cu alte plugins si tema-aratare cum iti va placea

nu da niciun ban la nimeni pentru inceput, ia-o usor,invata regulile,formatarile,ai multe de invatat!

esenta unui site este continutul ,adica valoarea,dar si aratatarea conteaza ,cel putin la inceput

valoarea unui site sta in unicitatea si utilitatea lui

asta e esenta,restul e ca sunt miliarde site-uri, ca si de stele si decat cateva stralucesc

chiar si din acelea, jumatate sunt in fals, dar asta e alta poveste

incearca wordpress si intr-o singura luna tras tare ai sa poti face orice vrei din el.

daca simti ca poti continua,deci te-ai prins de smecherii, atunci te poti gandi sa platesti pe cineva care sa-ti faca o tema, un template asa cum ti-ar placea, apoi ..ai sa te descurci cu toate fara niciun ban

 

 

esenta unui site este continutul ,adica valoarea,dar si aratatarea conteaza ,cel putin la inceput

valoarea unui site sta in unicitatea si utilitatea lui

daca unicitatea pare destul de usor de inteles..pare doar

utilitatea este chiar ciudata si nu trebuie inteleasa ca materiala

daca citind ceva..un post de pe site-ul tau, ma va face sa rad ,sau sa plang,

sau si mai grav sa-mi aminteasca de iubire, copilarie, vise...astea pot fi atat unice cat si utile

 

mi-ai facut ceva, mi-ai schimbat starea....poti sa ma faci sa topai sau sa dansez prin camera

e ca si cum ai citi o carte misto

reversul este ca citind , ma plictisesti, si nu stiu cum sa ies mai repede de -acolo

oricat de util ar parea acel topic.

daca nu ai topice strict tehnice, tutoriale, daca nu te pricepi la programe, hardwre,sau alte chestii

atunci poti aduce oameni prin continutul ..ne-util la prima vedere,dar visator si misto.

si deci util pana la urma.

Edited by ardei
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...