Jump to content
Vesperala Forum

Crematoriu de păpuşi


Narcisa

Recommended Posts

Ma gandesc ca poporul acesta isi merita cu prisosinta soarta. Citii intr-un cotidian ca păpuşile «pensionare» de la teatrele de papusi sunt trimise la crematoriu (pe bune! păpuşile se ard, dacă nu stiaţi!) de catre oameni inconstienti, ipocriti. Ba nu, n-are rost sa ma port cu manusi: de catre prosti si de catre rai. De catre birocrati.

Oameni buni, intrebati-va cati copii sarmani n-au tinut niciodata in mana o papusa, cati copii aflati in centrele de copii, in spitale nu si-ar mai alina suferinta si singuratatea cu o papusa! Si ei le ard!!! Intr-o tara atat de saraca ei fac asa ceva!!!

Nici vorbe nu mai am, nici emoticoane nu mai pun.

Link to comment
Share on other sites

E o tampenie, insa legislatia nu permite. Da. E absurd. Dar asta e. La fel se intampla si cu foarte multe lucruri confiscate de stat. De exemplu, tot ce se introduce ilegal in tara si sunt produse contrafacute, se distrug. Inclusiv imbracaminte nou-nouta. daca e contrafacuta, este distrusa si nu data la saraci. Asta e tara noastra - tara tuturor posibilitatilor. :hammer:

Link to comment
Share on other sites

E puţin altceva. Îmbrăcămintea contrafăcută poartă o marcă, şi marca aia trebuie respectată. Îţi dai seama ce publicitate negativa ar căpăta Adidas dacă s-ar distribui produse "Adidas" chinezeşti, fabricate pe vapor, şi cu termen de garanţie 2 ore.

Link to comment
Share on other sites

Îţi dai seama ce publicitate negativa ar căpăta Adidas

Of, Aprig, o solutie eu zic ca s-ar gasi, ca sa se-mpace si capra si varza. Intr-o lume in care saracia lucie se iteste la tot pasul , sa distrugi bunuri materiale e o crima. Orice lucrusor casat ii poate fi de ajutor unui sarac, de ce trebuie distrus?

Ma revolta acest lucru cel putin la fel de mult ca si aduci cand vad acele jocuri/intreceri tembele in care participantii se intrec aruncand cu oua, rosii, portocale sau luptandu-se in bazine pline cu lapte, cu miere etc. :( Ma-ntreb daca oamenii acestia stiu ce-nsemna foamea si lipsurile de tot felul...

 

Link to comment
Share on other sites

Odata ce eu (generic vorbind "eu" ) pot dona lazi de jucarii unei case de copii, este normal ca si un teatru de papusi sa poata face acelasi lucru, fara impedimente legale. Insa fii convinsa ca exista motive intemeiate pentru care aceste papusi se incinereaza si nu se fac cadou.

 

Acele papusi, desi par, ele nu sunt jucarii. :) Au lemne, bete, cuie, au stat prin depozite imbacsite, poate le-au mai ros si cativa soricei. :) ..... e mai bine sa se puna pe foc. (parerea mea)

Link to comment
Share on other sites

Of, Aprig, o solutie eu zic ca s-ar gasi, ca sa se-mpace si capra si varza. Intr-o lume in care saracia lucie se iteste la tot pasul , sa distrugi bunuri materiale e o crima. Orice lucrusor casat ii poate fi de ajutor unui sarac, de ce trebuie distrus?

Ma revolta acest lucru cel putin la fel de mult ca si aduci cand vad acele jocuri/intreceri tembele in care participantii se intrec aruncand cu oua, rosii, portocale sau luptandu-se in bazine pline cu lapte, cu miere etc. :( Ma-ntreb daca oamenii acestia stiu ce-nsemna foamea si lipsurile de tot felul...

După cum spune şi NightShift, motive se găsesc. Am fost cu multa vreme în urmă la subsolul unui teatru şi mirosea infect, probabil armate de şobolani îşi marcaseră teriotriul acolo. Dar problema nu este neapărat asta. Problema este cine răspunde? Dacă tu donezi nişte vechituri din casă în scopuri să le zicem caritabile, probabil ai grijă să donezi chestii vechi, care nu-ţi mai trebuie, dar care nu sînt complet roase de molii sau lăsate peste iarnă în groapa cu compost. You get the idea. Dar alea erau lucrurile tale, ştii cîte ceva despre ele (provenienţă, depozitare etc). Ştii clar că nu au fost folosite pentru ascuns dr*guri peste graniţă, de exemplu. Chestii de-astea. În schimb atunci cînd ai nişte chestii vechi de 40 de ani care nu sînt ale tale şi care stau într-un depozit al nimănui, care ocupă degeaba un loc util pentru a fi umplut cu alte inutilităţi, care şi ele au dreptul de a ocupa degeaba un loc, nu-ţi poţi permite să semnezi un act de donaţie, pentru că mai devreme sau mai tîrziu un scurmător în gunoaie (a se citi ziarist) o să dea peste actul ăla şi o să ti-l pună în cap, şi ăsta este cazul fericit. Niciun birocrat nu se simte bine cîtă vreme nu se poate ascunde după un număr cît mai mare de regulamente cît mai ambigue şi pentru care au semnat alţii. Iniţiativa se pedepseşte.

 

Iar al doilea motiv este ca societatea este bazată pe consum. Criza din perioada interbelică a fost generată de supraproducţie, şi supraproducţia nu a fost rezolvată niciodată. Ultimul lucru pe care l-ar vrea cineva ar fi să refolosească mărfuri vechi, în timp ce alea noi zac în rafturi. Iar prin "cineva" nu mă refer la tine sau la mine.

Link to comment
Share on other sites

Acele papusi, desi par, ele nu sunt jucarii. :) Au lemne, bete, cuie, au stat prin depozite imbacsite, poate le-au mai ros si cativa soricei. :) ..... e mai bine sa se puna pe foc. (parerea mea)

 

Poate e asa cum ziceti voi, tu si Aprig. Dar eu nu-mi pot stapani un acut sentiment de regret. Aceste papusi nu trebuie date copiilor, neaparat, sa se joace ei cu ele, pot fi manuite de educatoare, in anumite jocuri, scenete, pot fi adaptate, reconditionate, sa nu mai fie periculoase, stiu si eu...pot fi valorificate cumva.

Dar nu numai de papusi e vorba, cu tot felul de alte lucruri, casate, confiscate, tot asa se intampla.

 

Link to comment
Share on other sites

Poate e asa cum ziceti voi, tu si Aprig. Dar eu nu-mi pot stapani un acut sentiment de regret. Aceste papusi nu trebuie date copiilor, neaparat, sa se joace ei cu ele, pot fi manuite de educatoare, in anumite jocuri, scenete, pot fi adaptate, reconditionate, sa nu mai fie periculoase, stiu si eu...pot fi valorificate cumva.

Dar nu numai de papusi e vorba, cu tot felul de alte lucruri, casate, confiscate, tot asa se intampla.

Cu menţiunea că eu nu sînt neapărat de acord să fie casate. Doar argumentam de ce cred eu că e aşa.

 

Părerea mea e că dacă unele chestii sînt prea multe şi inutile, să se caseze. Dacă sînt utile, să se refolosească, indiferent cum (nu neapărat donaţie, se poate face o licitaţie în scopuri caritabile, bine, nu mă refer la păpuşi, nu ştiu cine le-ar cumpăra). Soluţii se găsesc.

 

Dacă în schimb devin puţine, să se păstreze. Să se deschidă un muzeu al vechiturilor. Sînt sigur că s-ar găsi amatori, chiar şi pentru păpuşi. Tot ce devine unicat pentru că restul s-a distrus capătă subit valoare istorică şi nu trebuie aruncat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...