Jump to content
Vesperala Forum

Direct in clasa a II-a?


Eonica

Recommended Posts

Copilul meu deja stie sa citeasca toate literele alfabetului si cifrele. Pana peste 3-4 ani cand ii vine randul sa intre in clasa intai, cu siguranta va sti si mai mult pentru ca e un copil foarte curios si asimileaza foarte repede.

O prietena care locuieste de 15 ani in Germania mi-a sugerat ca atunci cand va fi timpul sa inceapa scoala sa-l dau direct in clasa a II-a. I-am spus ca din cate stiu, nu se poate, dar nu sunt foarte bine documentata.

Asa ca va intreb pe voi. Se poate sau nu? Permite legea?

Daca nu, atunci ce facem cu copii astia? Nu exista variante? Ii lasam sa se plictiseasca in clasa intai?

Edited by Eonica
Link to comment
Share on other sites

Eu am un fiu in clasa I. Cand a inceput scoala, stia si el literele, cifrele, chiar si limba engleza (ghinionul lui ca are o mama profesoara), dar nu cred ca este benefic pentru un copil sa treaca direct in clasa a doua. Invata o multime de lucruri noi si in clasa I.Nu se invata doar litere si cifre.

Hai sa fim seriosi.

Toti parintii au impresia ca odraslele lor sunt cu un pas inaintea celorlalti. Toti/toate avem impresia ca am dat nastere unor copii minune.

In alta ordine, il poti inscrie la un Club al Copiilor, unde isi poate exersa aptitudinile, invatamantul romanesc este destul de rudimentar sa faca fata copiilor normali, daramite celor deosebiti.

Am un elev la scoala, are 86 de diplome(locuri fruntase) obtinute la concursuri de matematica, si nu primeste nimic, si invata intr-o clasa normala, nu vrea sa o ia inainte.

Link to comment
Share on other sites

In alta ordine, il poti inscrie la un Club al Copiilor, unde isi poate exersa aptitudinile, invatamantul romanesc este destul de rudimentar sa faca fata copiilor normali, daramite celor deosebiti.

 

Asta e si problema care am suspus-o discutiilor. Fiecare spune ca al lui e cel mai cel. Al meu poate nu e. Exista sanse de 99% sa mi se para mie. Dar cu siguranta in tara asta exista copii deosebiti. De aceea cred ca ar trebui ca sistemul sa nu-i lase de izbeliste. sa se faca si pentru ei ceva. Chiar am pretentii prea mari??

Pentru cei cu dizabilitati, cu probleme fel de fel exista variante, nu foarte multe, dar exista. De ce nu si pentru cei aflati la polul opus?

Link to comment
Share on other sites

Pe scurt: ştie doar să citească sau şi să scrie? Dacă-i dai de făcut o pagină de bastonaşe o face în 5 minute sau în trei ore? Teoria ca teoria, dar şi practica e importantă. Clasa I nu e chiar aşa uşor de sărit. Mai intervine şi problema relaţiei cu ceilalţi, dacă-l bagi direct în clasa a II-a, pentru el o să fie prima zi de şcoală, ceilalţi deja ştiu cum e sa ai colegi. Oricum să fii colegul nou poate fi traumatizant, să păţeşti asta în prima zi de şcoală în condiţiile în care doar tu eşti colegul nou poate fi cu atît mai rău. Părerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Nu, nemţii sînt nemţi. Multe chestii de la ei nu se pot aplica la noi.

 

După mine ar fi ok sa existe şi la noi aşa ceva, dar să fie clase speciale pentru copiii ăştia, să adune mai mulţi şi să facă toţi direct clasa a II-a, de exemplu.

Link to comment
Share on other sites

atelier...

Atelier, nu niciodata in clasa I. Abilitati practice, adica batranul lucru manual.

 

ORDIN Nr. 4925 din 8 septembrie 2005

Art.109. Elevii din învatamântul de stat si particular cu aptitudini si performante scolare exceptionale pot promova 2 ani într-un an scolar, conform metodologiei elaborate de Ministerul Educatiei si Cercetarii.

Link to comment
Share on other sites

Atelier, nu niciodata in clasa I. Abilitati practice, adica batranul lucru manual.

 

Art.109. Elevii din învatamântul de stat si particular cu aptitudini si performante scolare exceptionale pot promova 2 ani într-un an scolar, conform metodologiei elaborate de Ministerul Educatiei si Cercetarii.

pot promova 2 în unul, dar nu pot sări

adică intră în clasa I şi eventual dă examene specifice ca să se ducă direct în a treia.

 

 

:) da, lucru manual. din a V-a îi zicea atelier.

Link to comment
Share on other sites

Elevii pot promova 2 ani intr-unul numai daca acestia au rezultate deosebite in activitatea scolara si extrascolara. Pentru a demonstra asta, cred ca trebuie totusi sa urmeze clasa I si apoi sa treaca in clasa a IIIa.

Trebuie studiata Metodologia elaborata de MEC, acolo sunt precizari. Am sa intreb si eu la scoala.

Link to comment
Share on other sites

Ce e activitatea extraşcolară?

 

Îmi amintesc că cînd au trecut de la 6 zile la 5, au zis profesorii că 5 zile avem ore iar sîmbăta avem activitate extraşcolară. Şi de-atunci, sîmbăta a rămas liberă.

 

Cam asta este, pe scurt, legenda Apei Sîmbetei.

Link to comment
Share on other sites

ORDIN Nr. 4925 din 8 septembrie 2005

Art.109. Elevii din învatamântul de stat si particular cu aptitudini si performante scolare exceptionale pot promova 2 ani într-un an scolar, conform metodologiei elaborate de Ministerul Educatiei si Cercetarii.

 

Deci exista sanse. Asta e un lucru bun pentru copii deosebiti. Ar fi interesant de stiut daca sunt cazuri in Romania. Adica or fi cazuri, ca Romania a avut intotdeauna exceptii care confirma regula, dar oare a vrut cineva sa puna in aplicare ?

Link to comment
Share on other sites

Deci exista sanse. Asta e un lucru bun pentru copii deosebiti. Ar fi interesant de stiut daca sunt cazuri in Romania. Adica or fi cazuri, ca Romania a avut intotdeauna exceptii care confirma regula, dar oare a vrut cineva sa puna in aplicare ?

Cum definesti un copil deosebit? Ai idee ce inseamna asta? A sti literele si cifrele nu e suficient pentru a fi deosebit.

Rezolva exercitii de matematica cu mult peste nivelul lui? Sau le rezolva intr-un timp foarte scurt?

Deja stie sa citeasca?

Inca mi-e neclar cum e copilul si ce stie sa faca.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...