Jump to content
Vesperala Forum

un sfat va rog. Sunt foarte confuza


Monica24

Recommended Posts

parerea ta e ca doar aspectul fizic conteaza? tot zici nu,pai,sa te indragostesti de felul de a fi/de a gandi a unei persoane e ceva...

eu zic sa iei decizia singura...

orice ai face,nu incerca sa il schimbi.. :)

 

 

@aprig, probabil ai citit ca vreau un raspuns sincer

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 148
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am vrea sa te ajutam, Mona, dar nu stim a o face.

Dacă eşti atenta, ai să-ţi dai seama că Făt-Frumos se ascunde în toţi oamenii pe care ai să-i întâlneşti şi care o să te iubească sau tu o să-i iubeşti pe ei, dar, tine bine minte că nici Zmeul, nici Spânul n-au murit. Ei traiesc tot pe acest taram. Să te fereşti de oamenii răi, de minciună, de urât, de rău!

Sfaturi, Mona, vorbe...si-atat! De prea multe ori Zmeul imprumuta hainele lui Fat-Frumos , incat e greu de recunoscut chiar si de cei cu oarece experienta. :airkiss:

Link to comment
Share on other sites

Esti ironic Mef.

 

Fa-ti cruce, surioara, :console: Mef poate fi in fel si chip, nici cu gandul nu gandesti, "nice ochiul a strabate ..."

 

Spune si tu repede, dimineata pe nemancate:

 

Zana Zanelor,

Iarba Fiarelor,

Eu te strig,

Tu să-mi răspunzi,

Eu să-ţi dau,

Tu să-mi dai!

Eu îţi dau plânsul meu,

Tu să-mi dai rasul tau,

Pana la amiaz'

Sa scap de necaz...

:D:

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

:bighug: :bighug:

Buna sunt Mona, am 24 ani. Urmaresc de ceva timp acest forum si indraznesc sa va cer ajutorul/sfaturile in privinta solutionarii unei probleme.

Acum vreo luna am inceput sa vorbesc pe messenger cu un tip pe care l-am cunoscut pe un forum...Initial prin mesaje private, apoi pe mess. E un tip deosebit(are 31ani), gandeste atat de diferit de marea majoritate a barbatilor, care pun accent ff mult pe latura sexuala si aproape deloc pe cea sufleteasca. As putea spune ca din punctul asta de vedere,am visat mereu sa fiu cu un tip ca el. Mi-a cerut poze, i-am dat,dar a refuzat mult timp sa-mi trimita o poza. Intr-un final mi le-a dat,intrebandu-ma aproape imediat: hai,nu-mi dai si tu ignore ca toate celalate??? De ce ,veti intreba? Tipul are un defect fizic poarta ochelari cu dioptrii f mari, cu lupe groase. In plus nu e tocmai ce se numeste un barbat frumos,dar nici hidos...dupa parerea mea simpatic-banal.

L-am intrebat mirata, de ce ar trebui sa-i dau ignore, iar el mi-a raspuns ca e obisnuit cu genul asta de reactii:au loc discutii interesante, dar cum da poze unei tipe, automat tipa iese de pe mess/da ignore. I-am spus ca pt mine aspectul fizic nu conteaza, ca putem vorbi facand abstractie de asta.

Din conversatie in conversatie imi cere sa ne intalnim...ok, accept, mergem la un restaurant,vorbim, imi lasa aceeasi impresie ff buna , gasim multe afinitati si pasiuni comune. Cand aproape sa plecam,imi spune ca-i place f mult de mine, ca ar vrea sa ne intalnim si altfel decat din postura de prieteni. Am fost cam surprinsa, nu ma asteptam la asta si nu am stiut ce sa-i raspund pe moment. In final, i-am spus ca nu sunt pregatita pt o noua relatie(abia iesisem dintr-o relatie de 4 ani), ca as vrea sa ne limitam momentan doar la o relatie de prietenie. A tacut cateva momente apoi m-a intrebat brusc daca e din cauza aspectului fizic, i-am spus ca NU si am incheiat discutia iar el a ramas tacut si distant pana la despartire, desi pana atunci fusese o atmosfera foarte vesela,deschisa si degajata intre noi.

In ziua urmatoare, intru seara pe mess, il vad online,il salut... nu primesc niciun raspuns, in urmatoarele ...raspunsuri laconice,pana la un moment dat cand l-am intrebat de ce e asa rece. M-a intrebat daca chiar vreau sa stiu de ce si.....mi-a spus ca ma intelege ca nu vreau ceva mai mult, ca 99%din femeile pe care le-a intalnit nu-l accepta din cauza fizicului. Am negat,desi sincera sa fiu m-au deranjat putin privirile ironice ale chelnerilor, trecatorilor...

Ce as putea face sa reinvii acele conversatii animate si spumoase, nu doar de pe mess ci si din realitate. Ma intreb daca am gresit cu ceva, daca i-am dat fara sa vreau sperante false. Printre altele mi-a spus ca sunt o fata f deosebita si il doare ca a realizat ca sunt fata pe care o visase si in ciuda acestui fapt refuz sa-i dau o sansa....

 

Buna Monica! Sfatul meu e sa incerci sa-ti clarifici sentimentele pt acest tip si abia apoi sa incepi sau nu o relatie propriu-zisa! asculta-ti inima, e singura care nu minte ...Si incearca treci peste bariera fizicului, daca intre voi exista sentimente adevarate,astea sunt doar detalii nesemnificative. "Beauty is in the eye of the Beholder''. Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Monica, ceva noutati? Sunt curioasa cum au mai decurs lucrurile.

 

 

Buna! Histos a Inviat tuturor! Suntem impreuna si ne intelegem foarte bine,desi la inceput am fost extrem de confuza in privinta sentimentelor mele.mi-am dat seama ca e mai mult decat o simpla relatie de prietenie,ca m-am indragostit de el....si sper ca totul sa evolueze bine in continuare. El s-a operat imediat dupa Pasti si in curand va scapa de ochelari.Am dus ceva munca de lamurire cu el pana l-am convins sa mearga la un stilist si la o sala de fitness...dar a fost de acord pana la urma. Pot spune ca arata foarte diferit fata de cum era inainte. Nu ca as fi fost deranjata daca nu ar fi facut asta, dar de ce sa nu incerci sa arati cat mai bine ,cand acest lucru este posibil? Mersi tuturor pt sfaturi . :daisy:

Edited by Monica24
Link to comment
Share on other sites

Am dus ceva munca de lamurire cu el pana l-am convins sa mearga la un stilist si la o sala de fitness...dar a fost de acord pana la urma. Pot spune ca arata foarte diferit fata de cum era inainte. Nu ca as fi fost deranjata daca nu ar fi facut asta, dar de ce sa nu incerci sa arati cat mai bine ,cand acest lucru este posibil? Mersi tuturor pt sfaturi . :daisy:

Daca il placi pe un om, il placi asa cum este. Dupa toate asta pun pariu ca n'ai sa apreciezi nimic.

Link to comment
Share on other sites

Buna! Histos a Inviat tuturor! Suntem impreuna si ne intelegem foarte bine,desi la inceput am fost extrem de confuza in privinta sentimentelor mele.mi-am dat seama ca e mai mult decat o simpla relatie de prietenie,ca m-am indragostit de el....si sper ca totul sa evolueze bine in continuare. El s-a operat imediat dupa Pasti si in curand va scapa de ochelari.Am dus ceva munca de lamurire cu el pana l-am convins sa mearga la un stilist si la o sala de fitness...dar a fost de acord pana la urma. Pot spune ca arata foarte diferit fata de cum era inainte. Nu ca as fi fost deranjata daca nu ar fi facut asta, dar de ce sa nu incerci sa arati cat mai bine ,cand acest lucru este posibil? Mersi tuturor pt sfaturi . :daisy:

 

Ma bucur sincer pentru voi. Adevarul e ca cel mai important lucru intr-o relatie este legatura sufleteasca, iar daca "imbracamintea" sufletului, trupul, este si el aspectuos, nu vad de ce ar fi rau. Putina "coafare" nu cred ca strica nimanui.

Sa va iubiti si poate il aduci in vizita pe aici.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Buna! Histos a Inviat tuturor! Suntem impreuna si ne intelegem foarte bine,desi la inceput am fost extrem de confuza in privinta sentimentelor mele.mi-am dat seama ca e mai mult decat o simpla relatie de prietenie,ca m-am indragostit de el....si sper ca totul sa evolueze bine in continuare. El s-a operat imediat dupa Pasti si in curand va scapa de ochelari.Am dus ceva munca de lamurire cu el pana l-am convins sa mearga la un stilist si la o sala de fitness...dar a fost de acord pana la urma. Pot spune ca arata foarte diferit fata de cum era inainte. Nu ca as fi fost deranjata daca nu ar fi facut asta, dar de ce sa nu incerci sa arati cat mai bine ,cand acest lucru este posibil? Mersi tuturor pt sfaturi . :daisy:

Ce happy-end penibil si mincinos in acelasi timp! Chiar te astepti sa credem toate aceste baliverne?

Link to comment
Share on other sites

Ce happy-end penibil si mincinos !

 

Nimic nu ne indreptateste sa credem asta, Luc. Teoretic, ne putem indoi de orice, inclusiv de noi insine sau de propria noastra indoiala. Dar nu putem nicicum nega ca exista oameni fericiti, ca exista vise implinite, ca exista oameni adevarati, in care poti avea incredere. Cel de langa tine te urca sau te coboara. :flowers:

Link to comment
Share on other sites

Ce happy-end penibil si mincinos in acelasi timp! Chiar te astepti sa credem toate aceste baliverne?

 

E dreptul tau sa crezi ce vrei. Eu mi-am expus aici problema pt ca aveam nevoie de niste sfaturi si le-am gasit. Nu inteleg, cine iti da dreptul sa ma faci penibila si mincinoasa? :blink: De la inceput n-ai facut altcveva decat sa ma ironizezi, jignesti , fara absolut niciun motiv intemeiat! asta denota lipsa de caracter, scuza-ma ca ti-o spun. Am vazut ca te iei mereu de unii membri fara motiv si sincer nu inteleg de ce te porti asa. Probabil ca esti genul de persoana frustrata, care nu admite ca cineva poate fi fericit si care crede ca doar el are dreptate. Nu te obosi sa-mi raspunzi pt ca nu ma voi cobora la nivelul tau.

@Gliphy: chiar crezi ca am gresit atat de mult , dorind ca el sa-si imbunatateasca aspectul fizic? :unsure:

ai dreptate, tin la el pt ce reprezinta ca persoana, pt felul lui de a fi, gandi, dar in ziua de zi esti judecat adeseori pt felul in care arati, trebuie sa recunosti asta.

@ Narcisa: mersi mult pt sfaturi . :bighug:

Edited by Monica24
Link to comment
Share on other sites

Ma vad obligata sa dau unele explicatii pt ca observ ca unii interpreteaza aiura postarile mele: 1.iubitul meu NU a facut nicio operatie estetica,ci una de reducere a dioptriilor (cu laser). Nu l-am convins in niciun fel sa se opereze,a fost doar decizia lui.2. La stilist am fost doar pt a-si alege o tunsoare care sa-l avantajeze. Nu l-am transformat peste noapte in Fat Frumos ,cum isi imagineaza unii.3. La sala mergem impreuna,e o activitate care ne face placere amandorura. In concluzie,NU s-a schimbat radical dpdv fizic,ci doar are un look diferit. Sper sa nu mai citesc postari ironice! Daca sunt impreuna cu el ,asta se datoreaza in primul rand felului sau de a fi. Si oricum,am facut asta doar pt a-l ajuta sa scape de complexe,nu pt ca imi doresc un Brad Pitt langa mine(sunt constienta ca acest lucru nu este posibil si nici nu visez la tipi de genul asta!).

Link to comment
Share on other sites

El s-a operat imediat dupa Pasti si in curand va scapa de ochelari.Am dus ceva munca de lamurire cu el pana l-am convins sa mearga la un stilist si la o sala de fitness...dar a fost de acord pana la urma.

Iti apartin cele de mai sus. Neinteresant, oricum.

da,asta recunosc. El e un tip mai incapatanat si a fost cam reticent cand i-am propus asta. dar de aici pana la a-l obliga sa mearga e cale lunga. Si cum am spus mai sus , nu e vreun Brad Pitt, ci doar arata mai bine. Nu trebuie sa faci operatii estetice pt a-ti retusa putin aspectul fizic. :rolleyes:

Am facut asta pt ca stiam ca era complexat din cauza fizicului si din cauza rautatilor celor din jur. Am vrut doar sa-l ajut sa se simta mai bine in pielea lui, sa scape de complexe. ATAT.

Edited by Monica24
Link to comment
Share on other sites

Dacă lucrează la ascensoare :hatoff:

 

 

Dacă nu pui poze.. tot degeaba!

 

 

Mai e una.. "Apa trece, pietrele rămân. La rinichi!"

 

Mai bagi tu multe bete printre uluci? :D: Uite la el, frate, cat munceste la contre , "nici nu-i pasă de Năstasă, de Nichita, nici atâta". :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...