Jump to content
Vesperala Forum

un sfat va rog. Sunt foarte confuza


Monica24

Recommended Posts

Buna sunt Mona, am 24 ani. Urmaresc de ceva timp acest forum si indraznesc sa va cer ajutorul/sfaturile in privinta solutionarii unei probleme.

Acum vreo luna am inceput sa vorbesc pe messenger cu un tip pe care l-am cunoscut pe un forum...Initial prin mesaje private, apoi pe mess. E un tip deosebit(are 31ani), gandeste atat de diferit de marea majoritate a barbatilor, care pun accent ff mult pe latura sexuala si aproape deloc pe cea sufleteasca. As putea spune ca din punctul asta de vedere,am visat mereu sa fiu cu un tip ca el. Mi-a cerut poze, i-am dat,dar a refuzat mult timp sa-mi trimita o poza. Intr-un final mi le-a dat,intrebandu-ma aproape imediat: hai,nu-mi dai si tu ignore ca toate celalate??? De ce ,veti intreba? Tipul are un defect fizic poarta ochelari cu dioptrii f mari, cu lupe groase. In plus nu e tocmai ce se numeste un barbat frumos,dar nici hidos...dupa parerea mea simpatic-banal.

L-am intrebat mirata, de ce ar trebui sa-i dau ignore, iar el mi-a raspuns ca e obisnuit cu genul asta de reactii:au loc discutii interesante, dar cum da poze unei tipe, automat tipa iese de pe mess/da ignore. I-am spus ca pt mine aspectul fizic nu conteaza, ca putem vorbi facand abstractie de asta.

Din conversatie in conversatie imi cere sa ne intalnim...ok, accept, mergem la un restaurant,vorbim, imi lasa aceeasi impresie ff buna , gasim multe afinitati si pasiuni comune. Cand aproape sa plecam,imi spune ca-i place f mult de mine, ca ar vrea sa ne intalnim si altfel decat din postura de prieteni. Am fost cam surprinsa, nu ma asteptam la asta si nu am stiut ce sa-i raspund pe moment. In final, i-am spus ca nu sunt pregatita pt o noua relatie(abia iesisem dintr-o relatie de 4 ani), ca as vrea sa ne limitam momentan doar la o relatie de prietenie. A tacut cateva momente apoi m-a intrebat brusc daca e din cauza aspectului fizic, i-am spus ca NU si am incheiat discutia iar el a ramas tacut si distant pana la despartire, desi pana atunci fusese o atmosfera foarte vesela,deschisa si degajata intre noi.

In ziua urmatoare, intru seara pe mess, il vad online,il salut... nu primesc niciun raspuns, in urmatoarele ...raspunsuri laconice,pana la un moment dat cand l-am intrebat de ce e asa rece. M-a intrebat daca chiar vreau sa stiu de ce si.....mi-a spus ca ma intelege ca nu vreau ceva mai mult, ca 99%din femeile pe care le-a intalnit nu-l accepta din cauza fizicului. Am negat,desi sincera sa fiu m-au deranjat putin privirile ironice ale chelnerilor, trecatorilor...

Ce as putea face sa reinvii acele conversatii animate si spumoase, nu doar de pe mess ci si din realitate. Ma intreb daca am gresit cu ceva, daca i-am dat fara sa vreau sperante false. Printre altele mi-a spus ca sunt o fata f deosebita si il doare ca a realizat ca sunt fata pe care o visase si in ciuda acestui fapt refuz sa-i dau o sansa....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 148
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Parerea mea este ca tu i-ai dat sperante...el s-a atasat destul de mult de tine si tu l-ai refuzat. Avand acel 'defect' fizic e normal sa reactioneze asa, pentru ca ii e rusine si se simte prost...nu e ca ceilalti. Oamenii cu astfel de 'defecte' mereu au impresia ca se rade de ei, ca sunt priviti urat si respinsi.

Pentru a reinvia conversatiile acelea trebuie sa ii fi alaturi, cam ca o prietena foarte foarte buna. Fa-l sa inteleaga ca inima ta nu este inca pregatita pentru o noua relatie din cauza fostului, ca ai nevoie de o pauza, dar ca esti acolo pentru el (ca prietena). El are nevoie de afectiune si este rece pentru ca e cam jenat...

Fi acolo pentru el, fa-l sa inteleaga, sunt sigura ca o conversatie calma si sincera va putea rezolva ceva..

 

:flowers:

Link to comment
Share on other sites

şi căutăm pe n forumuri soluţia miraculoasă...:)

nu există. ştiu că te dezamăgeşte răspunsul, dar altul mai bun de unde.

 

 

tren pierdut probabil.

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este ca tu i-ai dat sperante...el s-a atasat destul de mult de tine si tu l-ai refuzat. Avand acel 'defect' fizic e normal sa reactioneze asa, pentru ca ii e rusine si se simte prost...nu e ca ceilalti. Oamenii cu astfel de 'defecte' mereu au impresia ca se rade de ei, ca sunt priviti urat si respinsi.

Pentru a reinvia conversatiile acelea trebuie sa ii fi alaturi, cam ca o prietena foarte foarte buna. Fa-l sa inteleaga ca inima ta nu este inca pregatita pentru o noua relatie din cauza fostului, ca ai nevoie de o pauza, dar ca esti acolo pentru el (ca prietena). El are nevoie de afectiune si este rece pentru ca e cam jenat...

Fi acolo pentru el, fa-l sa inteleaga, sunt sigura ca o conversatie calma si sincera va putea rezolva ceva..

 

:flowers:

 

Am vorbit doar o luna pe mess si ne-am intalnit doar o singura data.Tipul ma atrage dpdv mental/intelectual ,al sufletului, il simt f apropiat in ciuda faptului ca am discutat doar pe mess si nu ne cunoastem prea bine. Are calitati pe care nu le-am intalnit la multi barbati si il consider un tip deosebit. Mie personal nu mi se pare dizagreabil desi poarta lupe, e un tip mai degraba banal decat urat si in plus nu am pus niciodata un f mare accent pe frumusetea unui om.

As vrea sa-i dau o sansa. dar nu stiu cum sa procedez, din cauza faptului ca tocmai am iesit dintr-o relatie de 4 ani si nu ma simt pregatita sa incep o alta(cu oricine, indiferent de fizic sau altele).

M-am gandit sa-i spun sa fim pt moment doar prieteni,iar daca va fi sa fie ceva serios...ok,nu am nimic impotriva. Am vb si aseara cu el pe mess si a parut sa fie de acord...

Edited by Monica24
Link to comment
Share on other sites

Mie imi par cel putin inutile aceste strigate dupa sfaturi, mai ales cand e vorba de dragoste, relatii, suferinta, pentru ca difera de la om la om. Eu, personal, la capitolul asta, nu am cerut niciodata sfaturi, nici macar mamei, am luat propriile decizii si mi-am asumat raspunderea pentru ele. Cum sa ne spuna altii cum sa ne traim viata?

Link to comment
Share on other sites

Lucareli ai dreptate,doar inima ta stie ce vrea :hugs:

 

In momentul astaa nu stiu ce vreau , ce simt, sunt f confuza. Inca ma doare despartirea de fostul ,dar ma simt atrasa si de acest tip, desi nu neaparat fizic. Adica dpdv fizic nu ma atrage prea mult dar nici nu-l consider respingator...

Edited by Monica24
Link to comment
Share on other sites

nu prea sti ce vrei momentan,ba pe fostu ba unul nou,mai testeaza piata poate apare unul mai aproape cerintelor tale.

de fapt de ce vrei sa te combini iar ...... :offtopic:

 

 

Nu-l vreau pe fostul inapoi, e o despartire definitiva, din cauza numeroaselor sale infidelitati. Cu tipul actual momentan nu-mi doresc decat o relatie de prietenie, iar daca in timp va fi ceva mai mult ....voi vedea in acel moment ce voi face.

Edited by Monica24
Link to comment
Share on other sites

Am vorbit doar o luna pe mess si ne-am intalnit doar o singura data.Tipul ma atrage dpdv mental/intelectual ,al sufletului, il simt f apropiat in ciuda faptului ca am discutat doar pe mess si nu ne cunoastem prea bine. Are calitati pe care nu le-am intalnit la multi barbati si il consider un tip deosebit. Mie personal nu mi se pare dizagreabil desi poarta lupe, e un tip mai degraba banal decat urat si in plus nu am pus niciodata un f mare accent pe frumusetea unui om.

As vrea sa-i dau o sansa. dar nu stiu cum sa procedez, din cauza faptului ca tocmai am iesit dintr-o relatie de 4 ani si nu ma simt pregatita sa incep o alta(cu oricine, indiferent de fizic sau altele).

M-am gandit sa-i spun sa fim pt moment doar prieteni,iar daca va fi sa fie ceva serios...ok,nu am nimic impotriva. Am vb si aseara cu el pe mess si a parut sa fie de acord...

Uite ca ai luat o decizie singura.

Fa ce iti spune inima. Fara frica.

 

:bighug:

Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg, Mona, daca avea ganduri curate, ce l-a deranjat cand tu ai precizat c-ai vrea sa va limitati, pentru inceput, la o relatie de prietenie? Nu era normal asa? Ce se astepta , sa-i cazi in brate imediat?!!

Pare un escroc sentimental, care racoleaza tinere pe internet folosind, printre alte arme si pe cea clasica, a autovictimizarii.

Lasa-l sa se duca . :airkiss:

Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg, Mona, daca avea ganduri curate, ce l-a deranjat cand tu ai precizat c-ai vrea sa va limitati, pentru inceput, la o relatie de prietenie? Nu era normal asa? Ce se astepta , sa-i cazi in brate imediat?!!

Pare un escroc sentimental, care racoleaza tinere pe internet folosind, printre alte arme si pe cea clasica, a autovictimizarii.

Lasa-l sa se duca . :airkiss:

Buna Narcisa! Da,initial s-a intristat de refuzul meu,dar oarecum il inteleg,e obisnuit cu atitudinea asta din partea femeilor. Aseara insa am vorbit f mult la tel si pe mess,si i-am explicat motivele pt care, momentan nu pot avea o relatie cu el si a inteles. Am stabilit sa avem pt inceput doar o relatie de prietenie,fara obligatii, si sa lasam lucrurile sa vina de la sine...daca va fi sa fie ceva ok,daca nu-NU! Sunt dispusa sa-l ajut sa-si recapete increderea de sine,sa-l motivez sa se opereze(in luna aprilie) si sa-ÅŸi schimbe look-ul. Nu stiu de ce,dar in ciuda fizicului,tipul ma atrage f mult ,mai ales dpdv intelectual ÅŸi psihic.

Link to comment
Share on other sites

tu ai o poezie de spus şi nu prea citeşti ce ţi se răspunde, nu? :)

altminteri încercai să pricepi ce ţi-a scris narcisa.

ok,si eu automat trebuie sa consider un tip cunoscut pe net ,obsedat sexual,proxenet,escroc sentimental??? In real life am intalnit tipi de o factura mult mai indoielnica,crede-ma. M-am intalnit cu destule persoane(barbati si femei) de pe acel forum si nu am fost niciodata in "pericol" ca sa spun asa. Mi se pare absurd sa consideri un om "escroc sentimental" doar pt simplul fapt ca l-am cunoscut virtual.nu de alta,dar specimene gasesti peste tot,nu doar pe net!

 

 

Link to comment
Share on other sites

ok,si eu automat trebuie sa consider un tip cunoscut pe net ,obsedat sexual,proxenet,escroc sentimental??? In real life am intalnit tipi de o factura mult mai indoielnica,crede-ma. M-am intalnit cu destule persoane(barbati si femei) de pe acel forum si nu am fost niciodata in "pericol" ca sa spun asa. Mi se pare absurd sa consideri un om "escroc sentimental" doar pt simplul fapt ca l-am cunoscut virtual.nu de alta,dar specimene gasesti peste tot,nu doar pe net!

Narcisa a vrut sa spuna ca o persoana (mai ales de 31 de ani si serioasa asteapta un timp pana iti cere sa fi cu el. Asta nu inseamna ca e escroc/proxenet.

Link to comment
Share on other sites

ok,si eu automat trebuie sa consider un tip cunoscut pe net ,obsedat sexual,proxenet,escroc sentimental???

Eu nu ţi-am zis să consideri pe nimeni nicicum.

 

Am zis doar să citeşti postarea Narcisei, dacă tot vrei să dai impresia unui dialog.

Link to comment
Share on other sites

Sunt dispusa sa-l ajut sa-si recapete increderea de sine,sa-l motivez sa se opereze(in luna aprilie) si sa-ÅŸi schimbe look-ul.

 

Exact pe-asta a mizat si el. Cauta fete miloase, sentimentale. E barbat, sa se ajute singur. Tine minte, barbatii complexati ( presupunand ca acesta ar fi adevarul) sunt deosebit de dificili ca parteneri in cuplu, devin foarte usor gelosi, agresivi, violenti. Monica, destui lupi umbla imbracati in haine de oaie. Nu te arunca cu capul inainte, daca poti cauta sa capeti un minimum de informatii despre el. Cine stie de cine dai,nu te uita ca vorbeste frumos, ca vorbele s-au inventat nu numai pentru adevar , ci si pentru minciuna. Poate gresesc, poate judec gresit situatia, atat faptele cat si personajul, dar pe tine nu te costa nimic sa-ti iei masuri de prevedere , daca doresti sa inaintezi pe acest drum. Dar te poate costa scump daca n-o vei face. Sa dea Domnul, bine sa fie! :bighug:

Link to comment
Share on other sites

Buna Narcisa! Da,initial s-a intristat de refuzul meu,dar oarecum il inteleg,e obisnuit cu atitudinea asta din partea femeilor. Aseara insa am vorbit f mult la tel si pe mess,si i-am explicat motivele pt care, momentan nu pot avea o relatie cu el si a inteles. Am stabilit sa avem pt inceput doar o relatie de prietenie,fara obligatii, si sa lasam lucrurile sa vina de la sine...daca va fi sa fie ceva ok,daca nu-NU! Sunt dispusa sa-l ajut sa-si recapete increderea de sine,sa-l motivez sa se opereze(in luna aprilie) si sa-ÅŸi schimbe look-ul. Nu stiu de ce,dar in ciuda fizicului,tipul ma atrage f mult ,mai ales dpdv intelectual ÅŸi psihic.

Eu stiu ca relatiile incep pur si simplu, nu intai trebuie sa fim prieteni si apoi, nici un barbat normal nu ar accepta. Daca e sa fie relatie, atunci sa fie. Eu asa vad lucrurile.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...