vesperala Posted January 26, 2010 Report Posted January 26, 2010 Înainte de net, oamenii făceau abonament la ziare, pentru a mai afla câte ceva din ce se petrecea în lume. Aveau adevărate colecţii. Oare în ziua de azi mai cumpără cineva ziare? Aud veşti despre ziare care din cauza crizei se închid. Quote
Mephisto Posted January 26, 2010 Report Posted January 26, 2010 Se incadreaza in tendinta gemerala de transformare a hartiei, ca suport informational, in obiect de muzeu, ca piatra, pielea, papirusul... Quote
NightShift Posted January 26, 2010 Report Posted January 26, 2010 EU mai cumpar din cand in cand, pe apucate, Catavencu sau cate o revista auto. In rest, niciun ziar nu a reusit sa-mi capteze vreodata atentia. Traiasca netul si televiziunea. Quote
Mephisto Posted January 26, 2010 Report Posted January 26, 2010 (edited) Traiasca netul si televiziunea. Intr-o zi tatal lui Bula il trimite sa cumpere cateva ziare. Pe drum se intalneste cu ma'sa care-l intreaba un' se duce. Afland ca se duce sa cumpere ziare pt tac'su, intreaba: -Bani ti-a dat? -Da. -Ia da-i incoace ca are televizor, ce-i mai trebuie ziare? Intors acasa, fara ziare, Bula ii spune lui tac'su. -Nu ti-am luat ziare, mi-a luat mama banii, a zis ca ai televizor, ce-ti mai trebuie ziare? -Da?! Atunci zi-i matii sa se stearga ea la fund cu televizorul! Probabil vechi, dar ontopic. Edited January 26, 2010 by Mephisto Quote
Lucareli Posted January 26, 2010 Report Posted January 26, 2010 Nu cumpar ziare, citesc stirile pe net, dar tin minte ca mama citea mult Catavencu atunci cand eram eu micuta si se amuza grozav. Quote
Aida Posted January 26, 2010 Report Posted January 26, 2010 (edited) cumpar jurnalul national in fiecare miercuri pentru carte si adevarul in fiecare joi tot pentru carte stirile le vad la Tv Edited January 26, 2010 by Aida Quote
Eonica Posted January 27, 2010 Report Posted January 27, 2010 Pentru mine asa cum nu e acelasi lucru experienta citirii unei carti in format electronic fata de cea a variantei tiparite, la fel e si cu ziarele. Daca nu miroase a tus si a hartie, n-are acelasi farmec. Quote
tequila Posted January 27, 2010 Report Posted January 27, 2010 Eu uneori mai cumpar ziare - imi place sa le simt si sa le citesc "in mana" cum s-ar spune, cum e si in cazul cartilor, pe care prefer sa le citesc "real", sa le "simt" cumva palpabil Quote
Aprig Posted January 27, 2010 Report Posted January 27, 2010 Cea mai mare problemă a variantei tipărite e că n-are search. Quote
Recommended Posts
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.