Jump to content
Vesperala Forum

Ce te-a amuzat / necajit azi?


Ally

Recommended Posts

Din categoria "Romanisme", din post de observator, culmea marlaniei la volan : pietonul regulamentar, pe trecerea de pietoni, soferul claxona si-l vocifera nervos pe cel dintai, intrucat a fost suficient de "inoportun" in a-si exercita dreptul...

 

greoaie mai is :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 5.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Alzheimer... boala.

 

Nimic mai rau decat aceasta boala. Din fericire, moartea nu intarzie prea mult , salveaza relativ repede bolnavul . Calvarul in care traieste familia celui afectat nu se poate compara cu niciun altul....

Paziti-va, sunt semne, luati aminte la ele.

Link to comment
Share on other sites

Nimic mai rau decat aceasta boala. Din fericire, moartea nu intarzie prea mult , salveaza relativ repede bolnavul . Calvarul in care traieste familia celui afectat nu se poate compara cu niciun altul....

Paziti-va, sunt semne, luati aminte la ele.

bunica mea a fost recent diagnosticata. citeam ieri despre ipoteza si sansele transmiterii genetice... cateodata, mai ales cand sunt obosita, tind sa nu-mi gasesc cuvintele... ce recomanzi in cazul asta?

 

by the way, eu tind sa dau cea mai mare crezare ipotezei cu aluminiul. aruncati tot ce are contact cu acest metal din alimentatia voastra. eu doar ce am facut pasi unui vas din aluminiu teflonat, luat la oferta. :))

Link to comment
Share on other sites

bunica mea a fost recent diagnosticata.

 

Cati ani are bunica ta?

Paziti-o non -stop. Daca nu-i chiar in faza de debut, relatia dansei cu cei din jur , cu oameni si obiecte nu mai exista.Nu mai recunoaste pe nimeni si nimic. Nu stie de existenta niciunui pericol, e ca un copil de doi ani, poate face orice rau, stricaciuni de tot felul, poate da foc, poate sparge tot ce-i cade-n mana, nu constientizeaza inaltimea, pericolele strazii, nimic , nimic... Va dori sa plece, asta fiind foarte periculos, nu va sti sa mai revina. Asteptati-va la orice. N-o lasati in anturajul copiilor mici, in niciun caz. Cei din jur sa se pazeasca, poate ucide fara sa stie. Isi inchipuie, bunaoara, ca e atacata de un sarpe, de un dusman , si loveste pe careva care doarme sau care nu e atent la ea. Am avut in ingrijire o matusa cu aceasta boala. Sora ei, mama mea, n-a dezvoltat boala, desi a prins si ea o varsta inaintata si, pe parcursul vietii, a avut o memorie mai slaba decat matusa. Bunicii mei n-au avut boala. Eu as incrimina mai degraba traumele pshice intense si de durata, frustrarile de tot felul, singuratatea, spaima care rezulta din toate astea... Doi gemeni morti la nastere, un divort, o locuinta mai izolata... Ea nu avea vase de aluminiu, gatea in oale de lut, pe vatra, manca doar cu linguri de lemn , desi avea si linguri de aluminiu, primite de pomana, ca la tara. Zicea ca mancarea nu are gust cand mananci cu linguri "de fier".

 

Tu nu-ti face griji, la tine e surmenajul. Ai nevoie de odihna. Uitarea este un fenomen mai mult decat necesar, creierul "se curata " periodic de "balast".

Link to comment
Share on other sites

Bunica are 75 de ani. Nu e chiar in faza de debut, e destul de avansat, are multe dintre simptomele bolii, dar predomina timpul in care ne recunoaste. Asta nu inseamna ca in timpul asta nu face alte "traznai". Citind acum despre boala Alzheimer, ne dam seama ca la ea primele simptome au aparut de acum 3-4 ani, insa nu am fost cu ea la medic pentru ca nu erau atat de grave precum niste evenimente recente.Oricum, repet, cumplita boala, e incredibil in ce poate transforma un om. :uf:

Link to comment
Share on other sites

Ce, pe vremea lui Ceasca nu erau diplome false?

Sa fim noi sanatosi si cati au beneficiat de ele, chiar si dupa Revolutie si nu le-a facut nimeni nimic, ba acum se bucura de pensii bune de pe urma lor!

Ar trebui 100 de ani de procese, ca sa le dam de capat!

Asa ajungem circul Europei, putem cu actorii si problemele noastre sa facem si turul lumii!

Link to comment
Share on other sites

Principalul site de stiri al Romaniei contine, pe langa vreo doua stiri politice (legate de rasuflata tentativa de suicid a lui Nastase si, bine inteles, de rafuielile golanesti intre Basescu si orice alt om politic), 4-5 stiri despre tinuta Mihaelei Radulescu, stilistii Mihaelei Radulescu, defectele Mihaelei Radulescu, copilul Mihaelei Radulescu sau, pe scurt, despre deseul ei de emisiune si megalomania si egocentrismul ei psihotic.Toate condimentate de sfacurile Marinei Dina, expuse pe facebook si tertipuri de tip cafea rece- eficienta sporita in sex. Da, este vorba despre realitatea.net si nu ma necajeste, ci ma dezgusta gradul de prostie care colcaie in Romania.

Si ma doare sa spun ca am ajuns sa fiu destul de mult in acord cu Gadea, Badea si Ciutacu. De fapt, Ciutacu a avut un editorial saptamana asta in Jurnalul national... priceless.

... oricum, oricat de PSD-fan sunt in "apoliticia" mea, tre' sa recunosc ca mare dreptate a avut tataia Iliescu cand l-a numit pe Ponta prostanac... ori era Geoana? Nu conteaza, e acelasi lucru. :imao:

Link to comment
Share on other sites

Principalul site de stiri al Romaniei contine, pe langa vreo doua stiri politice (legate de rasuflata tentativa de suicid a lui Nastase si, bine inteles, de rafuielile golanesti intre Basescu si orice alt om politic), 4-5 stiri despre tinuta Mihaelei Radulescu, stilistii Mihaelei Radulescu, defectele Mihaelei Radulescu, copilul Mihaelei Radulescu sau, pe scurt, despre deseul ei de emisiune si megalomania si egocentrismul ei psihotic.Toate condimentate de sfacurile Marinei Dina, expuse pe facebook si tertipuri de tip cafea rece- eficienta sporita in sex. Da, este vorba despre realitatea.net si nu ma necajeste, ci ma dezgusta gradul de prostie care colcaie in Romania.

Si ma doare sa spun ca am ajuns sa fiu destul de mult in acord cu Gadea, Badea si Ciutacu. De fapt, Ciutacu a avut un editorial saptamana asta in Jurnalul national... priceless.

... oricum, oricat de PSD-fan sunt in "apoliticia" mea, tre' sa recunosc ca mare dreptate a avut tataia Iliescu cand l-a numit pe Ponta prostanac... ori era Geoana? Nu conteaza, e acelasi lucru. :imao:

 

 

pisi cand ai facut tu ochi?... inainte sau dupa revolutie :tease: sa stiu si eu cine se mai uita l-a striri de reclama new comunista :rade:

Link to comment
Share on other sites

Ca speranta nu+i pe aici se vede cu google earth pe rezolutie mica . Tristete mare , in schimb ...

 

Ai dreptate, ne-a facut cineva cu ciobul si planetele s-au pus de-a curmezisul. Destin colectiv. O fi si vina noastra, dar, intr-o lume pe cale sa nu se mai teama de nimeni si de nimic, conteaza doar clipa in care te crezi fericit. Asta, daca e sa dam crezare poetilor. Celor romantici. In rest, murim cate putin in fiecare zi, la asta se rezuma toata filozofia.

Bine ai venit! :bighug:

 

Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate, ne-a facut cineva cu ciobul si planetele s-au pus de-a curmezisul. Destin colectiv. O fi si vina noastra, dar, intr-o lume pe cale sa nu se mai teama de nimeni si de nimic, conteaza doar clipa in care te crezi fericit. Asta, daca e sa dam crezare poetilor. Celor romantici. In rest, murim cate putin in fiecare zi, la asta se rezuma toata filozofia.

Bine ai venit! :bighug:

 

l-a asa cugetari imi ridic :hatoff:

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...