Jump to content
Vesperala Forum

O altfel de harta


eliana

Recommended Posts

Au si conventiile rostul lor :)

 

De exemplu, scriem din stanga in dreapta si randurile se succed de sus in jos. Sigur, se poate si altfel, insa descifrarea este mult mai dificila.

 

In cazul hartii lumii, suntem obisnuiti cu nordul conventional in sus si sectionarea meridionala a suprafetei Pamantului prin stramtoarea Bering.

 

Dar desigur, se poate si altfel :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

eh, se spune ca utilitatea "nordului" ca "sus" a fost data, la acea vreme, de faptul ca navigatorii se ghidau dupa Steaua HNordului, si pentru ca busolele magnetice indicau cu precadere...nordul.

 

 

 

astazi ele sunt folosite de aviatori si navigatori, dar de ce am ramane noi prinsi in tipare care nu mai sunt aplicabile/relevante?

Edited by eliana
Link to comment
Share on other sites

Pentru că te obişnuieşti aşa. Este bine să existe o convenţie, nu să deseneze fiecare cum îi vine. Convenţia respectivă poate fi arbitrară sau tradiţională, who cares? În plus, nici treaba asta cu Pacificul în mijloc nu-mi place. Ne-am obişnuit cu ideea că Japonia este în estul extrem, deci tre' să fie într-o extremitate, nu are ce căuta în mijlocul harţii.

Link to comment
Share on other sites

eliana, layoutul tastaturii respecta o conventie ghicita dupa....nu stiu ce logica, dar asa ai invatat-o, asa e bine. Ai putea tasta la fel de bine cu tastele amestecate? :)

Putem spune ca vorbim aceeasi limba fiindca folosim aceleasi parti de vorbire, definite identic in mintea ta si a mea. O conventie, nimic mai mult. :)

Link to comment
Share on other sites

Povestea spune că iniţial, tastaturile aveau tastele ordonate alfabetic, numai că la viteze mari se îmbîrligau chestiile alea cu litere care bat hîrtia. Nu ştiu termenul tehnic, dar ştii cum arata o maşină de scris. Motiv pentru care le-au amestecat în funcţie de frecvenţa literelor în limba vorbită.

Link to comment
Share on other sites

da.

 

 

dar unele conventii si-au depasit utilitatea de atunci.

 

 

momentan pentru noi ar fi mai utila o anume re-aranjare a conventiilor. sau macar a anumitor standarde.

 

 

eu sunt pro-standardizare, din mai multe motive. dar daca unele sunt depasite?

 

 

o sa revin acum nu am timp, dar voi dezvolta.

 

 

ps. exemplul cu tastaturile e bun. si daca ar fi mai util, as invata sa scriu de pe o alta tastatura.

Link to comment
Share on other sites

da.

 

 

dar unele conventii si-au depasit utilitatea de atunci.

 

 

momentan pentru noi ar fi mai utila o anume re-aranjare a conventiilor. sau macar a anumitor standarde.

 

 

eu sunt pro-standardizare, din mai multe motive. dar daca unele sunt depasite?

 

 

o sa revin acum nu am timp, dar voi dezvolta.

 

 

ps. exemplul cu tastaturile e bun. si daca ar fi mai util, as invata sa scriu de pe o alta tastatura.

Da un exemplu de standard care e depasit. Nu mai poate fi utilizat, are niste dezavantaje enorme din cauza avansarii tehnologiei. (sau mai stiu eu ce alt motiv)

Ceea ce nu e afectat de evolutie, eu cred ca poate fi folost la nesfarsit fara probleme. Ca tastatura QWERTY sau harta cu nordul "sus" si sudul "jos". :)

 

Link to comment
Share on other sites

dar unele conventii si-au depasit utilitatea de atunci.

 

 

momentan pentru noi ar fi mai utila o anume re-aranjare a conventiilor. sau macar a anumitor standarde.

Da, conventiile 'se finiseaza' in timp. Exista nenumarate exemple in sensul asta. Insa de fiecare data a fost nevoie de un motiv bine intemeiat pentru a modifica o conventie. Uite, calendarul Gregorian, Sistemul International al unitatilor de masura, cursul dolarului, sau chiar protocolul TCP-IP :) , sunt doar cetave exemple de standarde (conventii) ce tin lumea in echilibru.

 

Apropo, in Anglia, Henric al VIII-lea a introdus niste unitati de masura care in ziua de azi, unui om cat de cat tehnic ii starnesc rasul :) Si asa conservatori cum sunt ei, INCA le mai folosesc. Si americanii la fel. :)

 

 

... insa nu in tehnica de precizie. :lol:

Link to comment
Share on other sites

apropo de standarde, eu una le găsesc utile

urăsc de fapt, uneori, lipsa lor.

 

 

spre exemplu prefer ca străzile să se numească A1, A 1001 şamd, decât să se numească azi AICuza şi mâine BPHaşdeu :huh: nu de alta, dar ştiţi ce muncă grea e pentru biografi şi istorici să stabilească exact locul unde a fost un eveniment?

 

cine îmi spune mie acum pe unde era pe vremea lui Eminescu strada Speranţei în Bucureşti? :huh: Câte vieţi îmi trebuie să găsesc toate străzile de atunci...Vreau să ştiu cum se numeau străzile pe care a locuit Eminescu. Şi cum se numesc în prezent. Ceva şanse să aflu ? Nu.

 

Mai bine se numeau A1, A1001....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...