Jump to content
Vesperala Forum
vesperala

Ce va enerveaza cel mai mult?

Recommended Posts

Oamenii care n-au ce face. O fundatie s-a ocupat de strangere de fonduri, de contractarea materialelor, a fortei de munca, proiect, etc. pentru construirea unui corp in curtea spitalului Marie Curie, dedicat copiilor cu cancer. Am vazut tot felul de tampiti care se iau de oamenii care au facut asta pe diferite retele de socializare, cu tot felul de teorii ale conspiratiei si - ATENTIE - cu argumentul ca totul e inutil, deoarece cancerul oricum nu se vindeca, iar noi trebuie sa platim CAS degeaba pentru bolnavii respectivi.

Ma enerveaza oamenii care nu sunt multumiti de nimic. Nici nu contribuie cu ceva. Rolul lor pe planeta e sa faca mofturi.

Pe langa asta, ma enerveaza ideea ca rugaciunea e o contributie. Legat de incendiile din Amazon, o cunostinta a postat pe facebook ceva de genul "Hai sa facem intr-adevar ceva!", cu un share de la o postare ce indemna la rugaciune sau ceva. M-am aprins instant. Poate nu la fel de tare ca padurea, dar... mda. Dar ceva concret, oricat de mic, mai poate face lumea? Renunta la masina. Nu o vinde, pentru ca e degeaba. Recicleaza. Nu vota PSD (da, persoana e fana PSD). Cere-le celor pe care ii votezi (sau voteaza-i pe cei care sunt interesati de asta) sa fie mai preocupati de problema incalzirii globale, cu toate cauzele ei si politica de guvernare sa includa dezbateri si idei care sa incerce sa rezolve aceasta chestiune importanta. Ajuta o fundatie de protectie a mediului. Du-te si planteaza copaci. Exista o organizatie care se ocupa de asta de 2 ori pe an si au plantat un milion de copaci in ultimii ani, in tara, cu ajutorul voluntarilor. Macar atat.

Eu n-am masina. Nu o sa imi iau niciodata. Sunt cel putin 100 de centre de colectare selectiva a deseurilor in Bucuresti. M-am inscris acum pentru campania de plantat copaci din toamna (cred ca e atunci, vom vedea; astept raspuns).

Azi m-am enervat mult.

In acest moment, nebunia creata de fetita aia, Greta Thunberg, despre care vorbeste toata lumea. Si nu pot sa o ignor. Duduia nu e nimic mai mult decat rezultatul (sau unealta) unei strategii agresive de marketing.

Doamnele Dancila de la Videle si Olguta de la Craiova , domnii Teodorovici, Radulescu, Iordache, Badalau, Stefanescu...de pe la casele lor. Asa sa-i ajute Dumnezeu!