Jump to content
Vesperala Forum

Zodiile


Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Replies 180
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Exista o planta vindecatoare pentru fiecare nativ

 

Berbec

GUVERNATI DE: Marte BOLI SPECIFICE: Marte guverneaza capul, inclusiv creierul. Totodata, planeta Marte este asociata cu fierul, de aceea ea influenteaza si sangele. Bolile specifice acestei zodii sunt depresiile, durerile de cap si problemele legate de circulatia sangelui.

Leacul naturist: Paducelul. Aceasta planta face minuni in cazul Berbecului, calmandu-i starile de nervozitate si reglandu-i tensiunea arteriala.

 

Taur

Guvernati DE: Venus

BOLI SPECIFICE: Venus guverneaza gatul, limba, maxilarul, glanda tiroida, vertebrele cervicale si o parte a nervului optic. Taurii se imbolnavesc cel mai des de stomac, amigdalita, laringita, dar si de afectiuni genitale.Leacul naturist: Menta. Ea regleaza functiile intestinale, esterecomandata in afectiunile aparatului respirator, combate laringita sidurerile menstruale.

 

Gemeni

GUVERNATI DE: Mercur BOLI SPECIFICE: Mercurul guverneaza plamanii, umerii, sternul si mainile. De aceea, bolile specifice sunt starile de anxietate, dureri ale umerilor si mainilor, nevralgiile intercostale, pneumoniile si virozele.

Leacul naturist: Oregano. Este ideal in tratarea afectiunilor respiratorii, calmand tusea convulsiva si fluidificand secretiile bronhice. Este foarte bun si in tratarea reumatismului si a artrozelor.

 

Rac

GUVERNAT DE: Luna

BOLI SPECIFICE: Luna guverneaza plamanii si organele digestive. Nativul in Rac este predispus la boli de stomac, la constipatii si la o circulatie periferica deficitara.

Leacul naturist: Tarhonul.

Are actiune calmanta, diuretica, expectoranta, ceea ce se pliaza perfect pe predispozitiile Racului.

 

Leu

GUVERNAT DE: Soare

BOLI SPECIFICE: Soarele guverneaza inima, ochii, articulatiile si incheieturile, generand reumatisme cronice.

Leacul naturist: Rostopasca. Planta reduce presiunea arteriala, combate angina pectorala, tahicardia, insuficienta cardiaca si artrita. Relaxeaza musculatura vaselor mari si coronare si este recomandata in tratarea bolilor de ochi.

 

Fecioara

GUVERNATA DE: Mercurboli SPECIFICE: Problemele nativilor din zodia Fecioarei sunt de tract digestiv: asimilare intestinala, dureri abdominale, perturbariale tranzitului intestinal. Mai pot suferi de diabet si pancreatita.

Leacul naturist: Rozmarinul. Utilizat de mii de ani in tratarea bolilor digestive, el are efect garantat in cazul acestor afectiuni.

 

Balanta

GUVERNATA DE: Venus.BOLI SPECIFICE: Venus guverneaza rinichii si vezica biliara,prostata si partea lombara a coloanei vertebrale. Balantele au tendinta de a retine toxinele, ceea ce duce la afectiuni renale.

Leacul naturist: Ardeiul iute. Este excelent in tratarea diabetului, a afectiunilor prostatei si a tulburarilor digestive. Ardeii sunt foarte buni detoxifianti, avand proprietati antiseptice.

 

Scorpion

GUVERNAT DE: Pluto si Marte BOLI SPECIFICE: Pluton guverneaza organele genitale, colonul si prostata. Nativii in Scorpion sunt predispusi la hemoroizi, hepatita, afectiuni ale organelor sexuale, migrene.

Leacul naturist: Porumbarul. Are proprietati laxative, depurative, calmante in cazul durerilor de stomac, antiseptice si antiinflamatoare.

 

Sagetator

GUVERNAT DE:

Jupiter

BOLI SPECIFICE: Jupiter are in vizor ficatul, vezica biliara, pancreasul, coapsele si circulatia arteriala. Sagetatorii sunt predispusi la obezitate, pancreatita si diabet, artroza lombara, precum si la afectiuni ale femurului.Leacul naturist: Scorusul. Aceasta planta este excelenta in combaterea aterosclerozei si spondilozei.

 

Capricorn

GUVERNAT DE: Saturn

BOLI SPECIFICE: Saturn guverneaza scheletul, cu precadere genunchii, pielea si dintii. Afectiunile hepatice, dermatitele, pancreatitele sunt bolile ce-i afecteaza cel mai des.

Leacul naturist: Tataneasa. Planta are efecte antiinflamatoare, antioxidante si favorizeaza regenerarea tesuturilor. Trateaza iritatiile pielii, calmeaza nevralgiile si ii ajuta pe Capricorni in lupta cu bolile aparatului digestiv.

 

Varsator

GUVERNATDE: Uranus

BOLI SPECIFICE: Uranus guverneaza circulatia periferica, sistemul nervos simpatic, cortexul cerebral si nervul spinal. De aceea, problemele de sanatate la care se pot astepta nativii in Varsator sunt de ordin nervos, precum depresiile, dar si varice si proasta circulatie sanguina.

Leacul naturist: Valeriana. Este un calmant excelent pentru sistemul nervos si lupta impotriva depresiilor si a circulatiei proaste.

 

Pesti

Guvernati DE: Neptun

BOLI SPECIFICE: Cei din zodia Pesti au probleme cu picioarele si mucoasele. De aceea, nativii sunt predispusi la tuberculoza, infectii virale si pneumonii.

Leacul naturist: Teiul. Acesta are proprietati antiseptice si calmante pentru plamani, este un neurosedativ puternic si are si efect antiinflamator. Teiul poate trata cu succes bolile aparatului respirator, precum si starea de agitatie sau anxietatea.

 

Link to comment
Share on other sites

Exista o planta vindecatoare pentru fiecare nativ

 

 

Rac

GUVERNAT DE: Luna

BOLI SPECIFICE: Luna guverneaza plamanii si organele digestive. Nativul in Rac este predispus la boli de stomac, la constipatii si la o circulatie periferica deficitara.

Leacul naturist: Tarhonul.

Are actiune calmanta, diuretica, expectoranta, ceea ce se pliaza perfect pe predispozitiile Racului.

 

 

Cine ma lamureste si pe mine ce gust are tarhonul? :qmark:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Iata principalele greseli karmice, in functie de zodie si de influentele lui Lilith (greseli pe care Kiron incearca sa le corecteze) :

Capricorn

Tinde sa terorizeze, nu foloseste intelepciunea ca sa ii ajute pe cei care il iubeau , lezandu-le astfel sentimentele.

 

seamana.

Gliphy poate sa confirme :lol:

 

cum alegem cadourile in functie de zodie:

Capricorn

Reprezentanţii acestei zodii adoră culorile şi materialele naturale, legate de pământ. De multe ori prea serioşi, au tendinţa să se comporte ca nişte pustnici, dar este totul doar o aparenţă. În realitate, adoră să fie răsfăţaţi şi sunt foarte sensibili. În ceea ce priveşte articolele vestimentare, preferă materialele moi şi comode. Culoarea preferată este violetul.

Mie imi place rosu.

Violet imi place cand imi aprind veioza.

 

Exista o planta vindecatoare pentru fiecare nativ

Capricorn

GUVERNAT DE: Saturn

BOLI SPECIFICE: Saturn guverneaza scheletul, cu precadere genunchii, pielea si dintii. Afectiunile hepatice, dermatitele, pancreatitele sunt bolile ce-i afecteaza cel mai des.

Leacul naturist: Tataneasa. Planta are efecte antiinflamatoare, antioxidante si favorizeaza regenerarea tesuturilor. Trateaza iritatiile pielii, calmeaza nevralgiile si ii ajuta pe Capricorni in lupta cu bolile aparatului digestiv.

 

pielea da.

araam ca un mostru cu cosurile pe fata,

dintii... ma doar si aia.

inca im i mai cad dintii si imi ies maselele de minte :(

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

"Nimic nu mai este cum a fost. Noua ordine astrologica cauzata de miscarea pamantului modifica cele 12 zodii pe care le cunoastem. In ultimele doua mii de ani a avut loc o mutatie a punctului de intersectie dintre orbita Soarelui si Ecuator catre vest, cu 36 de grade.

 

In noul horoscop modificat in anul 2011, Berbecii devin Pesti, iar persoanele nascute intre 29 noiembrie si 17 decembrie sunt in zodia Opchiuchus."

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Rac: horoscopul de azi

 

11 iulie 2011

 

Sunteti in forma si este momentul sa incepeti noi activitati in camin.

 

Partenerul de viata va sprijina, iar o ruda mai in varsta este dispusa sa va ajute financiar. /P>

 

Va sfatuim sa fiti mai optimist si sa aveti mai multa incredere in viitor.

 

 

Pesti: horoscopul de azi

 

11 iulie 2011

 

Sunteti hotarat sa incepeti o viata noua si sa intrati afaceri. Nu este exclus ca dupa-amiaza sa gasiti formula optima pentru a incepe.

 

Va sfatuim sa nu neglijati odihna. Altfel, riscati sa aveti probleme din cauza surmenajului.

 

 

 

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

12 motive pentru a fi Balanta :

1. Vrei ca toata lumea sa fie fericita.

2. Motto-ul tau : Am gust in toate.

3. Nu ai idei sau prejudecati preconcepute.

4. Oh, atat de iubitor.

5. Iti place sa fii drept.

6. Super sensibil.

7. O furtuna a mintii, dar de lux.

8. Urasti sa iei o decizie.

9. In continuu iti redecorezi casa.

10. Mare amator de senzational.

11. Iti cunosti bine limitele.

12. Open mind : Toti muncim pentru Dumnezeu. Este un patron dur si salariul nu-i intotdeauna grozav, dar exista destule rasplati.

 

Truuuuuu :lol:

Link to comment
Share on other sites

12 motive pentru a fi Balanta :

1. Vrei ca toata lumea sa fie fericita.

2. Motto-ul tau : Am gust in toate.

3. Nu ai idei sau prejudecati preconcepute.

4. Oh, atat de iubitor.

5. Iti place sa fii drept.

6. Super sensibil.

7. O furtuna a mintii, dar de lux.

8. Urasti sa iei o decizie.

9. In continuu iti redecorezi casa.

10. Mare amator de senzational.

11. Iti cunosti bine limitele.

12. Open mind : Toti muncim pentru Dumnezeu. Este un patron dur si salariul nu-i intotdeauna grozav, dar exista destule rasplati.

 

Truuuuuu :lol:

zici ca-i Patricia! Dar prea ii cordoneaza sefa Admistritoare pasii :rade:

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Cei nascuti in primele sau ultimele sapte zile ale perioadei unui semn zodiacal au mari influente de la zodia vecina. De exemplu, o persoana nascuta pe data de 23 februarie are si influente, caracteristici, specifice Varsatorului, una nascuta pe data de 17 martie are si insusiri de la Berbec. Desi se-ncadreaza in zodia Pesti, acestea nu sunt Pesti puri 100%.

 

Cei nascuti in primele sau ultimele sapte zile ale perioadei unui semn zodiacal au mari influente de la zodia vecina. De exemplu, o persoana nascuta pe data de 23 februarie are si influente, caracteristici, specifice Varsatorului, una nascuta pe data de 17 martie are si insusiri de la Berbec. Desi se-ncadreaza in zodia Pesti, acestea nu sunt Pesti 100%.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu, eu sunt nascuta in prima zi a unei zodii (mai precis in primele doua ore), si nu ma regasesc deloc in caracteristicile zodiei dinainte...ma regasesc insa in caracteristicile zodiei mele, din nefericire. :think: Mai degraba am gasit la mine caracteristici ale zodiei in care imi am ascendentul, insa ca un facut, nici la asta nu s-au respectat regulile : parca resimteam aceste caracteristici atunci cand eram mai tanara, iar acum, pe masura ce inaintez in varsta, parca devin tot mai pur sange zodia... mea. :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu, eu sunt nascuta in prima zi a unei zodii (mai precis in primele doua ore), si nu ma regasesc deloc in caracteristicile zodiei dinainte...ma regasesc insa in caracteristicile zodiei mele, din nefericire. :think: Mai degraba am gasit la mine caracteristici ale zodiei in care imi am ascendentul, insa ca un facut, nici la asta nu s-au respectat regulile : parca resimteam aceste caracteristici atunci cand eram mai tanara, iar acum, pe masura ce inaintez in varsta, parca devin tot mai pur sange zodia... mea. :tomato:

 

Se-ntampla adesea ca ascendentul sa se impuna intr-un mod substantial. Esti nemultumita de zodia ta, inteleg. De ce? Ce "strica" luna nasterii poate repara ascendentul, prin compensare. Sau anul in care te-ai nascut. Chiar sa fie toate datele nasterii plasate in zodii "slabe"? Mai este si liberul arbitru, hazardul . Frunze-n vant, Yelle, amar se joaca destinul cu noi cateodata...

Incerc sa-ti ghicesc zodia. Rac, Pesti, Varsator?

 

Link to comment
Share on other sites

Una dintre cele doua de apa. Acum, cred ca stii care dintre cele doua se vaicareste mai tare. :lol:

Am citit pe undeva ca poate exista o contradictie puternica intre zodie si ascendent. Mi-e teama ca asa se intampla si la mine, la asta adaugandu-se si contradictiile zodiei... iti dai seama ce iese. Da-mi revin eu, inca mai licareste o bruma de speranta. :)

Link to comment
Share on other sites

Una dintre cele doua de apa. Acum, cred ca stii care dintre cele doua se vaicareste mai tare. :lol:

Am citit pe undeva ca poate exista o contradictie puternica intre zodie si ascendent. Mi-e teama ca asa se intampla si la mine, la asta adaugandu-se si contradictiile zodiei... iti dai seama ce iese. Da-mi revin eu, inca mai licareste o bruma de speranta. :)

 

Nu mi se pare ca te vaicaresti. :) Deci, esti in Pesti. Simbolul Pestilor spune totul . Cat optimism, atata pesimism, cat urcus , atata coboras, cata hotarare , atata nehotarare, cate lumini , atatea umbre. Unitatea contrariilor si paradoxuri cat cuprinde. Dualitate, karma incarcata , au o lectie de invatat. Pierd prin naivitate, acorda prea mare credit oamenilor, de-aici majoritatea necazurilor. Cat despre speranta, nu exista Peste fara un mare noroc in viata. Este o zodie guvernata de Jupiter si Neptun, ei au grija de protejatii sai. La chinezi pestele simbolizeaza norocul. Raportat la triada apei din cercul zodiacal, observam ca Pestii corespund apelor superioare, comparativ cu Racii (zona intermediara) si Scorpionii (zona inferioara , a adancurilor) Nu-i chiar o zodie-catastrofa. Rar o sa vezi un Peste ingenuncheat de-a binelea, se va scula mai repede decat multe alte zodii puternice. Nici cu zodiile de aer nu mi-e frica. :D:

 

Daca esti Rac, nu-i asa rea zodia, se descurca de minune vietatea asta, se-agata cu clestii de orice/oricine crede ca-l poate tine in echilibru si nu piere cu una-cu doua. Racii traiesc mai linistiti in partea a doua a vietii. In prima parte, sensibilitatea lor exacerbata se transforma in teama si-i zdruncina serios chiar cand n-ar fi cazul.

Link to comment
Share on other sites

Cat despre speranta, nu exista Peste fara un mare noroc in viata. Este o zodie guvernata de Jupiter si Neptun, ei au grija de protejatii sai.

Un mare noroc? Pff, eu chiar ma consideram neutra din punct de vedere al norocului : n-am avut nici mari noroace in viata, dar nici mari ghinioane. Deci ceea ce e mai bun, urmeaza! :dancing:

Acum lasand gluma la o parte, este, uneori, o zodie care ma depaseste. Insa faza e ca suntem atat de proverbiali, ca zodie, incat pot folosi oricand aceasta scuza pentru a-mi scuza defectele. :pink: (gasesc foarte simpatic acest emoticon, de aceea ma tot agat de el).

Link to comment
Share on other sites

Un mare noroc? Pff, eu chiar ma consideram neutra din punct de vedere al norocului : n-am avut nici mari noroace in viata, dar nici mari ghinioane. Deci ceea ce e mai bun, urmeaza! :dancing:

Acum lasand gluma la o parte, este, uneori, o zodie care ma depaseste. Insa faza e ca suntem atat de proverbiali, ca zodie, incat pot folosi oricand aceasta scuza pentru a-mi scuza defectele. :pink: (gasesc foarte simpatic acest emoticon, de aceea ma tot agat de el).

 

Principalul defect vine din lipsa comunicarii, au putine capacitati de comunicare. Prefera sa se retraga in adancuri, in singuratate , in intimitatea lor. Adesea apa lor e tulbure, dar ei nu vad asta. Socializeaza greu, relationeaza cu dificultate. Mai muti ca pestii doar lebedele mai sunt. :D:

 

Link to comment
Share on other sites

Principalul defect vine din lipsa comunicarii, au putine capacitati de comunicare. Prefera sa se retraga in adancuri, in singuratate , in intimitatea lor. Adesea apa lor e tulbure, dar ei nu vad asta. Socializeaza greu, relationeaza cu dificultate. Mai muti ca pestii doar lebedele mai sunt. :D:

Eu nu sunt muta decat atunci cand vine vorba despre chestiuni cu adevarat importante, in rest compensez cu vorbitul si pentru treburile despre care nu vorbesc. O sa-mi zici probabil ca tocmai despre asta este vorba, insa chiar si tu spuneai cat de multe pierd pestii prin naivitate si creditul nejustificat pe care il acorda unor persoane. :)

Si desi caracteristicile zodiei imi vin (de cele mai multe ori) ca o manusa, stii unde nu se potrivesc treburile? La compatibilitati. Nu musai la compatibilitatile in viata sentimentala, ci si compatibilitati cu prieteni, colegi etc. Daca nu sunt prea insistenta, tu cu ce zodii stiai ca se potrivesc pestii? :tease:

Edited by Yelle
Link to comment
Share on other sites

Zodia Pestilor este considerata "infernul zodiacului" sau "spitalul zodiacului", adica un loc al durerii, al suferintei. Durerea vine din principalul defect al Pestilor, credulitatea. Ai vazut ce repede cad pestii in plasa pescarului, cu cat de putin sunt momiti? Trebuie sa-nvete ca lumea este o jungla , fiecare pentru sine. Si mai trebuie sa-nvete valoarea banului, aspectul practic, material al vietii, ei pun prea putin pret pe asta, le lipseste aproape total pragmatismul.

Link to comment
Share on other sites

Asa si este. Din punctul meu de vedere, pestii sunt buni mai mult ca "specie decorativa". Si stiu ca suna urat ceea ce spun, si nu ma refer nici la "decorativ" in sensul ca ar fi frumosi sau complet lipsiti de calitati, insa e bine sa nu ai asteptari prea concrete de la ei. Daca esti cu un peste doar ca sa-i admiri "frumustea" (din nou, nu cea fizica), e ok, ai putea sa ai si surprize ca bonus pe langa asta, insa daca ai si alte asteptari de la el, mai degraba vei fi dezamagit. Cred ca suna ciudat rau ceea ce am zis. :pink:

Link to comment
Share on other sites

tu cu ce zodii stiai ca se potrivesc pestii? :tease:

 

Cu Pestii si Racii. Calitati si vicii comune. Trai cam pe sponci, dar linistit. In niciun caz cu Varsatorii, Fecioarele , Berbecii, Leii. Ar fi de preferat vreun Capricorn, Taur, in masura in care acestia sunt compensati de semne de Apa. Sau Pestele de vreun semn de Pamant. Mai compenseaza idealismul si lipsa de spirit practic specifice Pestelui. De multe ori Pestii au parte de divorturi, fiind semn dublu si dispus sa paraseasca repede apa prea tulbure. Asta cand constientizeaza ca-i tulbure. Nu suporta agresivitatea, intoleranta, modul de trai dictatorial impus de partener. Nu suporta scandalurile, ei pur si simplu pleaca.

Link to comment
Share on other sites

sa-mi scrii cand vei manca banane in formare c-a membru, stiu unde gasesti bilete cu tarif redus :giveheart:

Poftim? Jur ca n-am inteles ce ai vrut sa spui.

Cu Pestii si Racii. Calitati si vicii comune. In niciun caz cu Varsatorii, Berbecii, Leii. Ar fi de preferat vreun Capricorn, Taur, in masura in care acestia sunt compensati de semne de apa. Mai compenseaza idealismul si lipsa de spirit practic specifice Pestelui.

Asa citeam si eu. Ei bine, nu. Nu stiu niciun alt peste pe care sa-l gasesc suportabil . :think: Cu racii asa, mai treaca-mearga, dar nu in mod exceptional. Ani la rand prietenii (amicii) mei cei mai buni au fost leii... acum am devenit oarecum alergica. O fi contand si ascendentul, sau poate ca nu suntem in totalitate "scrisi in stele"> :)

Multumesc pentru raspunsuri.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...