Jump to content
Vesperala Forum

Doctor Love


gargbird

Recommended Posts

  • Replies 114
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ce ne facem cu barbatii astia ia zi Dr. Love? Ca pe de o parte ne zic " aaaa urata aia nu vezi ce s-a boiot pe toata fata si ce fusta scurta are?! bleah nu-mi place! " si pe de alta parte cu una ca asta ajung sa insele :lol:

Samsara,

Este un punct de vedere pentru barbatii ajunsi la andropauza!

Insa sotia mea mi-a reprosat o singura data in viata ca am inselat-o cu una mai urata si mai batrana decat ea, zicea ca nu mai are nici o scuza fata de colege, daca era mai tanara le spunea ca s-a tampit sotul!

Asa ca exista si reversul medaliei!

Link to comment
Share on other sites

Ce ne facem cu barbatii astia ia zi Dr. Love? Ca pe de o parte ne zic " aaaa urata aia nu vezi ce s-a boiot pe toata fata si ce fusta scurta are?! bleah nu-mi place! " si pe de alta parte cu una ca asta ajung sa insele :lol:

Samy, aceste lucruri sunt inevitabile, pentru ca dragostea, casatoria, relatiile sunt niste prejudecati ale societatii in care traim, mereu dornici de oficializare.

De-a lungul timpului mie toti oamenii mi-au demonstrat ca sunt incapabili de relatii fructuoase si durabile.

Link to comment
Share on other sites

Ce ne facem cu barbatii astia ia zi Dr. Love? Ca pe de o parte ne zic " aaaa urata aia nu vezi ce s-a boiot pe toata fata si ce fusta scurta are?! bleah nu-mi place! " si pe de alta parte cu una ca asta ajung sa insele :lol:

 

Buna dimineata, Samsara! Sunt Doctor Love.

 

Bineinteles ca asa se intampla. Doar nu te-ai astepta ca partenerul sa-ti spuna: "Wow, ce-mi place tipa aia machiata si cu fusta scurta!". Negarea e o forma de aparare la barbat, ca si agresivitatea.

Din pacate, omul, nu doar barbatul, ci omul in general, daca va avea ocazia si motivatia, va insela. E greu sa rezisti tentatiei din moment ce ai fost construit genetic sa fii nestatornic.

Totusi, exista si cupluri in care notiunea de "inselat" nu exista. Insa, pe langa dragoste si respect, este nevoie si de multa rabdare si munca. O relatie statornica trebuie consolidata permanent, altfel nu are cum sa reziste, sau daca totusi rezista, e searbada si plina de frustrari si neimpliniri.

 

Nu depinde nici de "el", nici de "ea" ca lucrurile sa mearga bine. Depinde doar de "ei".

 

gargbird

Link to comment
Share on other sites

Bun hai ca asta inteleg ca zice ca tipa de pe strada sau de la tv arata aiurea asa imbracata/machiata de fata cu nevasta :lol: , dar de ce cand isi vede sotia aranjata iarasi nu-i place sau intra la banuieli? Adica de ce sa negi ca ceva iti place doar ca sa ce? :huh:

Link to comment
Share on other sites

Bine-ar fi sa nu asteptam prea mult de la celalalt.

 

" Cu cât cunosc lumea mai mult, cu atât mă nemulţumeşte mai mult: fiecare zi îmi întăreşte credinţa în nestatornicia firii omeneşti şi mă convinge de puţinul temei care se poate pune şi pe ceea ce pare a fi merit şi pe ceea ce pare a fi bun-simţ".

 

Jane Austen

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

În ciuda a ceea ce s-a întâmplat prin umila mea viaţă până acum, tot mai cred că exista dragoste adevărata, aceea dragoste, iubire, care să ţină şi să unească doi oameni până la sfârşit, în adevăratul sens al cuvântului.

Link to comment
Share on other sites

eu am ajuns sa nu ma mai astept la nimic de la nimeni...

dar asta-i doar parerea mea personala :)

 

Buna seara, Unknown One! Sunt Doctor Love.

 

Desi parerea ta personala pare un pic fortata, te cred. Faptul ca ai ajuns sa afirmi ca nu mai ai asteptari denota ca ai invatat din greselile anterioare, ceea ce e foarte bine.

E o etapa a vietii ca oricare alta, e un ragaz, un prilej de introspectie, de cunoastere de sine. Daca vrei, se poate asemana cu defragmentarea unei partitii a hard-disk-ului.

Ce bine ar fi daca am sti exact ce asteptari ar trebui sa avem de la semenii nostri! Nu am fi dezamagiti niciodata, nu? Hm, atunci ce farmec ar mai avea totul?

 

Stii totusi care e farmecul vietii? Lucrurile bune vin uneori atunci cand te astepti mai putin.

Edited by gargbird
Link to comment
Share on other sites

Lucrurile bune vin uneori atunci cand te astepti mai putin.

 

Of, Doctore L. , si cele rele tot atunci vin. :o: Cateodata vin atat de imbinate, combinate, sudate , intrepatrunse cu cele bune , ca pas de le mai descalceste! :sherlock: Ca un ghem de ata incurcata. :rules: Vreau sa spun ca , pana gasesti un grauncior de aur , cerni un munte de nisip aurifer. :cry:

 

Link to comment
Share on other sites

Of, Doctore L. , si cele rele tot atunci vin. :o: Cateodata vin atat de imbinate, combinate, sudate , intrepatrunse cu cele bune , ca pas de le mai descalceste! :sherlock: Ca un ghem de ata incurcata. :rules: Vreau sa spun ca , pana gasesti un grauncior de aur , cerni un munte de nisip aurifer. :cry:

 

Buna seara, Narcisa! Sunt Doctor Love.

 

E corect ce spui. Asta e viata, cu bune si cu rele. Ideea e ca lucrurile bune se grabesc intotdeauna sa treaca. Sau poate noi ne grabim, cine stie?...

... Uneori, dupa o zi grea, privesc in urma si selectez lucrurile bune din acea zi si le uit pe cele rele. Probabil incep sa imbatranesc, pentru ca regret orice zi trecuta, as vrea sa o prelungesc cat mai mult, stiind ca nu se va mai intoarce niciodata.

E frumoasa metafora ta. "Muntele de nisip aurifer" din care extragi un graunte de aur, este speranta. Iar grauntele de aur gasit valoreaza, uneori, cat tot muntele.

Link to comment
Share on other sites

Stii totusi care e farmecul vietii? Lucrurile bune vin uneori atunci cand te astepti mai putin.

 

cineva mi-a zis o data ca viata n-ar fi distractiva daca n-ar fi si dificila...

dar trebuie sa fie chiar atat de distractiva?

 

"I hope for nothing. I fear nothing. I am free." - Nikos Kazantzakis

 

Daca vrei, se poate asemana cu defragmentarea unei partitii a hard-disk-ului.

 

prefer sa nu-mi compar viata cu un calculator. un calculator nu face ce ai vrea sa faca, face ce e proiectat sa faca, pe cand viata functioneaza in cele mai ciudate feluri posibile. si uneori te face sa-ti pierzi increderea in semenii tai.

Edited by Unknown One
Link to comment
Share on other sites

Doctore Love, cer gazduire! :pray: Sau un job cu jumatate de norma la cabinetul tau! :pray: Ca , inchizandu-se topicele cu sfaturi, pareri si oblojeli pentru dureri de inima, ramasei pe dinafara, cu leacuri cu tot! :rules: :cry:

 

As vrea sa atentionez fetele de ceea ce li se poate intampla , daca se indragostesc de vreun Don Juan cunoscut pe internet. Nu ca nu li s-ar putea intampla si cu cineva cunoscut foarte bine, in realitate. Dar, riscul mi se pare mai mic. Deci, atentie marita, fetelor, uitati-va si sub masca! Nu tot ce zboare se si mananca!

 

http://www.cancan.ro/actualitate/intern/so...ator-87637.html

Link to comment
Share on other sites

Buna seara, Narcisa! Sunt Doctor Love.

 

Well, deocamdata nu fac angajari, pentru ca e criza, dar daca promiti ca nu vorbesti prea mult si nu-mi bei cafeaua, iti cedez un sfert din cabinetul meu.

Iar la primavara, cand voi fi calare pe motor pe cine stie ce coclauri, poate iti voi lasa in custodie tot cabinetul. Depinde cum te porti, that is.

 

Cat despre partea a doua a interventiei tale, vreau sa spun in primul rand ca tipul ala seamana un pic cu mine! :imao:

Well, eu sunt om serios, insurat, asa ca fetele pot sa vina linistite in cabinetul meu pentru un sfat. :spiteful:

 

Iata si parerea mea (am voie sa-mi dau cu parerea, ca doar e topicul meu): in ziua de azi internetul a devenit mai mult decat un mijloc de informare sau de socializare; internetul este o lume paralela. Legaturile si relatiile care se dezvolta prin internet pot fi mult mai solide si mai durabile decat cele din viata pe care o stim, pentru ca relatiile virtuale se bazeaza 100% pe elementul care lipseste cel mai mult in viata reala: COMUNICAREA.

Da, comunicarea este cruciala intr-o relatie, pentru ca asa se pot descoperi puncte comune, nazuinte comune, se pot rezolva probleme care in viata reala ar crea doar suparari si certuri.

Ar fi absurd sa nu vedem ca relatiile pe net sunt intr-o ascensiune vertiginoasa. Din pacate, internetul este un teren ideal pentru escrocii sentimentali, care sunt oameni foarte inteligenti si abili.

Pentru asta, sfatul meu indreptat spre oricine vrea un sfat este unul singur: PRUDENTA.

 

Fiti cu ochii in patru, weil die Toten reiten schnell... caci mortii iute alearga.

 

prefer sa nu-mi compar viata cu un calculator. un calculator nu face ce ai vrea sa faca, face ce e proiectat sa faca, pe cand viata functioneaza in cele mai ciudate feluri posibile. si uneori te face sa-ti pierzi increderea in semenii tai.

 

Buna seara, Unknown One! Sunt Doctor Love.

 

Ai dreptate, viata nu se poate compara cu programul unui computer, pentru ca intre cele doua definitii exista o diferenta esentiala: sentimentul.

Nu e un lucru chiar atat de rau sa-ti pierzi increderea in semenii tai, important e sa nu-ti pierzi increderea in tine. Pentru ca in lumea ta, prietene, TU faci regulile. Acest lucru este valabil pentru fiecare dintre noi, iar daca stim sa fim suficient de echilibrati in actiunile noastre, uneori reusim sa ne creem un mic univers care sa ne confere linistea si siguranta de care avem nevoie.

Ce-i drept, dureaza pana sa ajungem acolo, uneori mai mult decat o viata....

Link to comment
Share on other sites

Dr.Love,

Cred ca eu si Narcisa in absenta ta vom duce mai departe faima cabinetului!

Nu ca suntem noi cei mai patiti, dar am trait, vazut si auzit multe!

Sa nu uitam ca orice problema personala a fiecaruia dintre noi este unica si nu poate fi tratata decat diferit si cu multa precautie, gingasie si sensibilitate!

Carpe diem!

Link to comment
Share on other sites

Nrcisa unde l-ai gasit pe nenea pictorul? :lol:

 

Sam, desi avem deseori impresia ca astfel de oameni sunt extrem de putini si traiesc undeva departe de noi, ca-i putem deosebi de cei normali dintr-o privire sau dintr-un cuvant, pot fi aproape , bine camuflati. Parca din ce in ce mai multi si mai perversi. Si raul pe care-l fac aceste brute ( adesea cu largul nostru concurs) este ireparabil.

 

Dr.Love,

Cred ca eu si Narcisa in absenta ta vom duce mai departe faima cabinetului!

 

Iaca si concurenta! :allwrong: Dr. Love, ti-a pus Dumnezeu mana-n cap, ai in fata ta Echipa Fantastica, rezolvam totul rapid si cu minimum de consum! :hurray: Vezi cum te porti si cum ne platesti, ca suntem scoliti , blindati cu recomandari si ofertele curg. :yahoo:

Sau te bate gandul sa zici:"Valea!" :rade:

 

Link to comment
Share on other sites

Dr.Love,

Cred ca eu si Narcisa in absenta ta vom duce mai departe faima cabinetului!

Nu ca suntem noi cei mai patiti, dar am trait, vazut si auzit multe!

Sa nu uitam ca orice problema personala a fiecaruia dintre noi este unica si nu poate fi tratata decat diferit si cu multa precautie, gingasie si sensibilitate!

Carpe diem!

 

Sunt de acord, experienta este foarte importanta cand e vorba de sfaturi pentru inimi ranite. Oricum, cred ca ma cunosti suficient de bine ca sa stii ca nu abordez nici un subiect cu superficialitate. Greselile pe care le fac uneori se datoreaza necunoasterii anumitor situatii, nu rea-vointei.

 

Iaca si concurenta! :allwrong: Dr. Love, ti-a pus Dumnezeu mana-n cap, ai in fata ta Echipa Fantastica, rezolvam totul rapid si cu minimum de consum! :hurray: Vezi cum te porti si cum ne platesti, ca suntem scoliti , blindati cu recomandari si ofertele curg. :yahoo:

Sau te bate gandul sa zici:"Valea!" :rade:

 

Nu spun "Valea!". De obicei spun "caramba!", dar nu e cazul aici. Oricine e binevenit sa-si spuna parerea sau sa dea sfaturi, pentru ca asa putem invata impreuna, unii de la altii.

Prietenul meu BigDefender poate sa iti confirme ca nu-mi sta in obicei sa fugaresc pe nimeni, deci "concurenta" e binevenita.

Cat despre cum o sa va platesc, va fac o oferta: la sfarsitul fiecarei zile veti primi un gand bun si o multumire. Ce spui, Narcisa? Iti convine oferta?

Link to comment
Share on other sites

la sfarsitul fiecarei zile veti primi un gand bun si o multumire. Ce spui, Narcisa? Iti convine oferta?

 

Convine. :D: In euro, cam cat ar veni? :cent:

Ok, ramane sa mai negociem, in functie de performante si de fluctuatiile leului. :glaugh:

Big, in lipsa domnului doctor, primul pacient al tau este! Ca eu la promotie nu ma bag!

 

P.S.

Dr. LOVE, Big si Narcisa sunt rezerve de tip SMURD, actioneaza doar in caz de urgente si numai la solicitari. :flowers:

 

Sa intre primul pacient! :yeap:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Narcisa, pe gargbird il cunosc bine si din alta parte, este om dintr-o bucata, cand ii place ceva o spune, cand nu, iar o spune!

Insa intotdeauna a analizat cazurile cu mare atentie si dreptate, avand inclinatii firesti spre problemele de dragoste pentru tratament ( o fi psihiatru! )!

Noi doi, avem in schimb atuurile experientei de o viata, asa ca astept si eu primul pacient!

Daca vezi ca nu ma descurc, sari in ajutor! :imao:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...