Jump to content
Vesperala Forum

Atunci vs acum


Aprig

Recommended Posts

  • Replies 376
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

As fi vrut sa spun ca romanul a invatat ceva din experienta de atunci si ca ar trebui sa aprecieze ce are acum si nu avea atunci, dar degeaba. Luat la macro, nimic nu ne face sa evoluam in comportament, in responsabilitate sociala, etc.

 

@RoAp - ce minunata ar fi viata daca s-ar pute sterge imediat ceea ce ne irita sau ceea ce naste monstri, pardon conflicte, fie ele chiar inutile. :spiteful:

 

Eu am vrut sa aflu mai mult cat sunteti dispusi sa cedati.

Era culmea sa tina cineva cont de cererea mea.

 

Ii in regula.

 

 

-De ce ? :-/ E bine de stiut, faptele demonstreaza cel mai bine. In orice regim politic exista oameni nemultumiti, frustrati, nedreptatiti.

Tot respectul pentru d-l Aurel Baghiu, condoleante RoAp. :(

 

-Nicidecum, daca nu le generezi tu. Stai linistit, Catalin X si cu mine am cazut de acord sa nu ne certam plecand de la acest caz si de la aceste articole. Si-au dat consimtamantul si ceilalti doi componenti de marca ai gruparii adverse, Luc si Aprig. :)

A se observa ca nimeni nu sustine teza emisa de tine: "ce rau era atunci, ce bine este acum". Doar ca fiecare incearca sa incline un piculet unul dintre cele doua talere ale balantei. De ce-ar fi numit asta "conflict "si, mai ales, de ce "inutil"?

 

Un principiu de drept spune ca fiecare raspunde pentru faptele sale.

 

Neamul lui iliescu n-a respectat asta.

si de aici restul...

 

Link to comment
Share on other sites

1952. În clasa I, copiii vor fi învăţaţi să citească propagandă. Creierul trebuie spălat de mic.

Aprig, aveam doar 6 ani la Revolutie, am inceput scoala un an mai tarziu, dar am fost crescuta intr-un spirit anti-comunist, parintii si bunicii deopotriva au fost niste critici aspri ai acestui sistem. Mama povesteste ca in meseria ei de dascal a fost foarte persecutata de comunisti, in urma unui refuz de a se inscrie in partid, bunicul meu a fost si inchis din cauze asemanatoare.

 

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa fim rationali.

 

Din cate stiu, patru lucruri sunt greu de scos: dintii din gura, saracia din casa, nebunia din cap si datoria veche.

Nu-i suparare , RoAp, si prostii pe care-i reprezint sunt fericiti in sinea lor, totul ii bucura si nimic nu-i tulbura.

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu, patru lucruri sunt greu de scos: dintii din gura, saracia din casa, nebunia din cap si datoria veche.

Nu-i suparare , RoAp, si prostii pe care-i reprezint sunt fericiti in sinea lor, totul ii bucura si nimic nu-i tulbura.

 

Ii posibil sa fie suparare.

N-o sa acceptati niciodata un individ ca mine. Rau este ca ca nu luati in calcul modul in care am fost pasat(crescut) eu.

V-am spus eu ca topicul asta o sa genereze conflicte.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

RoAp, ce Dumnezeu, doar nu suntem copii ,combat si eu cum ma duce capu', nu-i vorba de niciun conflict, trancanesc in lipsa de argumente, sa nu ma ia somnul. Gata, plec la ale mele...

 

Imi e greu sa stiu ca v-ati suparat.

Am sa fiu rezonabil.

 

Cel mai normal lucru din ideea topicului, este ca atunci aveam alta varsta.

Toti! Practic eram mai tineri.

Ii mai simpatic modul asta, fata de a judeca inutil.

Cred!

 

:flowers:

 

Link to comment
Share on other sites

fata de a judeca inutil.

Cred!

 

:flowers:

 

Tu ai auzit au ba ce zice NS? :tongue: "Ganditi, ca-i gratis! " Eu am crezut ca asta fac, nu mi-o fi reusit, :cry: dar de-ncercat, am incercat. :blush-1:

 

Din nou, impozabil!

 

 

Din presa:

""Legea anticomunişti, aproape de adoptare

 

Actul normativ care interzice accesul foştilor membri ai nomenclaturii comuniste la funcţii publice este foarte aproape de adoptare. El aşteaptă doar votul plenului Camerei Deputaţilor."

Link to comment
Share on other sites

Din presa:

""Legea anticomunişti, aproape de adoptare

 

Actul normativ care interzice accesul foştilor membri ai nomenclaturii comuniste la funcţii publice este foarte aproape de adoptare. El aşteaptă doar votul plenului Camerei Deputaţilor."

Cum zice englezu' - "too little, too late" :( Daca se aproba in '90 punctul 8 de la Timisoara, acum eram departe. Poate nu mai faceau toti turnatorii avere si nici comunistii nu mai aveau acces la ciolan.

 

LE: discutia despre oportunitatea unei dictaturi "stil Vlad Tepes" a fost mutata aici. Pe acest topic putem continua discutia despre ce a fost inainte si ce e acum.

Link to comment
Share on other sites

Eu as combate , ca-mi place , dar imi pastrez energiile pentru ticalosul asta de capitalism salbatic .:)

 

 

Gata cu totii sa murim in picioare,

pe marea aceasta ce crancen ne doare,

spargem talazuri, infrangem bulboane,

cu gandul la tine, o, capitane!

 

:singer:

 

Link to comment
Share on other sites

Daca isi duc minerii la indeplinire ultima dorinta de a veni maine-poimaine la Bucuresti, "atunci" aproape ca devine "acum" si s-a rezolvat de la sine dilema acestui topic.

Romanul nu va fi multumit never ever indiferent de regim, asa ca m-ai bine adopta o dieta portocalie asezonata cu niste petale de trandafiri.

Link to comment
Share on other sites

"Poporul meu contemplativ

A fost belit în mod festiv.

Să ştie chiar de la-nceput

Pe mâna cui a încăput

Şi să n-aştepte ani mai buni

De la marmita cu minuni.

Că el, oricum, din post în post,

E învăţat s-o ducă prost

Şi hărăzit sa fie trist...

M-apucă plânsul, deci exist!"

 

 

Link to comment
Share on other sites

Eu ezit o idee.

Is fan sistem german de performanta, asa lucrez. Prefer stilul lor, nu sistemul lor. E o idee. Oricum is cu gandul in Ucraina, pe logistica. Is nepatriot, desigur.

 

Is semnale ca ne vor inrobi nemtii.

 

Pareri? Vorbitori de limba rusa sau de germana, la noi?

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Cred ca unii dintre noi se uita prea mult la televizor.

Lucru periculos, mai ales asociat cu aproximativul simt al umorului.

 

 

Apocalipsa a fost in iunie 90. Acum is doar mici replici care nu mai impresioneaza pe nimeni.

 

Uite la el, nu ma lasa nici sa rad, nici sa plang! :o:

Vrei bataie, vad eu bine! :spiteful:

 

Link to comment
Share on other sites

Uite la el, nu ma lasa nici sa rad, nici sa plang! :o:

Vrei bataie, vad eu bine! :spiteful:

 

Mama Narcisa, nici dumneavoastra si nici eu nu ne permitem sa fim slabi in momentul asta.

Daca unul dintre noi are o ezitare, celalt ii este aproape. La pus umarul.

Sarut mana. :daisy:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...