Jump to content
Vesperala Forum

Emil Boc prim-ministru


Aprig

Recommended Posts

La o pensie de 10.000RON/luna o diminuare de 1.500RON nu prea se cunoaste, dar la o pensie de 350RON/luna o diminuare de 52RON inseamna ca ii ia painea zilnica de la gura!

Iar despre TVA si cota unica de impozitare sigur se vor ajusta la toamna-iarna!

Rau este ca romanii plecati la munca in strainatate nu mai baga euro sau dolari in Romania, ca si acolo este criza!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 181
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Asemenea situatie trebuia anuntata doar de presedinte. S-a limitat la a expune datele in mare.

 

Ii un comunicat oficial. Trebuie vazut modul in care se va face aceasta reducere a fondurilor, atentie!

 

Nu va luati dupa televizor.

Vad ca nimeni nu a adus vorba de Mugur Isarescu. Cam are dreptate asa-i?

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nu ma asteptam la asa ceva din partea lui Basescu. Sa loveasca in asemenea hal in bugetari, cata nedreptate, la unii prea mult si la altii prea putin. De ce in Justitie au salarii atat de mari? Sunt corupti pana in cel mai josnic grad.

 

Trebuie sa ne pastram cumpatul. Trebuie inteles acest moment zero. Curios, insa eu is ultimul om care ar trebui sa spuna asta.

Opiniile mele le cunoasteti.

 

Eu vad simplu lucrurile. Un bun profesionist nu sta la mana statului. Asa is regulile. In orice domeniu.

O sa spuneti ca-s nedreptati in anumite functii de stat legat de salarizare. Nu cunosc foarte bine asta, pot da exemple insa mi-e greu sa nu supar pe nimeni.

 

Link to comment
Share on other sites

Curios, insa eu is ultimul om care ar trebui sa spuna asta.

Opiniile mele le cunoasteti.

corect. când ai bani e simplu să spui de-astea, aşa nu eşti în situaţia de a da sfaturi pe tema asta.

 

spune-i unui şomer care nu va mai primi 500 lei, ci vreo 400, să îşi păstreze cumpătul.

şi unui profesor care primeşte 1500 lei pe lună că va primi doar 1100

 

 

nu crezi că ar fi bine să îţi păstrezi sfaturile?

Link to comment
Share on other sites

corect. când ai bani e simplu să spui de-astea, aşa nu eşti în situaţia de a da sfaturi pe tema asta.

 

spune-i unui şomer care nu va mai primi 500 lei, ci vreo 400, să îşi păstreze cumpătul.

şi unui profesor care primeşte 1500 lei pe lună că va primi doar 1100

 

 

nu crezi că ar fi bine să îţi păstrezi sfaturile?

 

Esti rea si ma enervezi. Fa o diferenta intre fond de salarii si salariat. Asta daca nu ai rabdare sa vezi actul care reglementeaza asa ceva.

 

In Romania nu mai is someri asa de multi asistati statistic. Nu cei platiti de stat. Cititi legislatia.

Link to comment
Share on other sites

Sa-nteleg ca vrei sa spui ca ar fi fost mai bine sa creasca TVA la 25% si cota unica la 20% ?

nu vreau să spun nimic altceva decât am spus.

 

dacă mă pricepeam la afaceri aveam la ora asta banii lui RoAp, nu problemele descrise mai sus.

nu mă pricep şi habar nu am ce e/sunt cota unică şi tva-ul.

 

şi nu pricep de ce în problemele astea se pune problema la modul: care copil să îţi trăiască? cel blond sau cel brunet?

 

de ce crezi că dacă mie mi se pare nefiresc să laşi un om să moară de foame, înseamnă că vreau să crească habar nu am ce?

 

 

ps: eu nu mă pricep la afaceri, dar zău aşa, credeţi că se pricep cumva ăştia care iau deciziile? :) de se pricepeau nu se ajungea aici.

 

Edited by vesperala
:)
Link to comment
Share on other sites

OK, eu nu vreau doar pace. Detectez o adiere de suparare din partea ta, pentru ce am spus?

 

Nu uita, nu eu sunt vinovat pentru situatia asta, ci criza economica MONDIALA in general,

si profesionistii de exceptie ai cabinetului Emil Boc - in ceea ce ne prveste pe noi, romanii.

 

:peace:

Link to comment
Share on other sites

nu vreau să spun nimic altceva decât am spus.

 

dacă mă pricepeam la afaceri aveam la ora asta banii lui RoAp, nu problemele descrise mai sus.

nu mă pricep şi habar nu am ce e/sunt cota unică şi tva-ul.

 

şi nu pricep de ce în problemele astea se pune problema la modul: care copil să îţi trăiască? cel blond sau cel brunet?

 

de ce crezi că dacă mie mi se pare nefiresc să laşi un om să moară de foame, înseamnă că vreau să crească habar nu am ce?

 

 

ps: eu nu mă pricep la afaceri, dar zău aşa, credeţi că se pricep cumva ăştia care iau deciziile? :) de se pricepeau nu se ajungea aici.

 

Am rugamintea se evitati orice asociere financiara cu userul roap.

Link to comment
Share on other sites

OK, eu nu vreau doar pace.

 

:peace:

:imao:

 

când afli ce vrei, dai buzz :bighug:

 

Am rugamintea se evitati orice asociere financiara cu userul roap.

:ping: nu mă asociam cu nimeni.

 

spuneam doar că stai prea comod la tastatură şi e lesne să vorbeşti aşa :)

 

Detectez o adiere de suparare din partea ta, pentru ce am spus?

nope, nu pentru ce ai spus, ci pentru neuronul meu blond care nu ştie să răspundă la postări care se referă la alţi bani decât cei din buzunar :)

Link to comment
Share on other sites

:imao:

 

când afli ce vrei, dai buzz :bighug:

 

 

:ping: nu mă asociam cu nimeni.

 

spuneam doar că stai prea comod la tastatură şi e lesne să vorbeşti aşa :)

 

Categoric scapa faptul ca de patru luni lucrez 14 ore pe zi in medie.

 

Link to comment
Share on other sites

RoAp, poate ca si ea lucreaza + invata 14 ore pe zi. Nu asta face diferenta dintre voi.

 

Diferenta o face meduil economic in care te invarti tu, si angajatorul lefter care o plateste pe ea. Simplu.

 

Mi-e neclara sintagma de mediu economic in care ma invart eu.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Categoric scapa faptul ca de patru luni lucrez 14 ore pe zi in medie.

 

ma faci sa rad :rade: eu lucrez din `98 cate 10 -14 ore pe zi timp de 6 ani nu am stiut ce este concediul ,aceste masuri trebuiau luate acum 2 ani sau si mai bine acum 10 ani,noi santem o societate de consum,nu consumam se duce d*cu toata treaba.asa ca spor la cumparaturi..................credite cu buletinu :rade: ATENTIE F.M.I. LUCREAZA PENTRU TINE

Link to comment
Share on other sites

ma faci sa rad :rade: eu lucrez din `98 cate 10 -14 ore pe zi timp de 6 ani nu am stiut ce este concediul ,aceste masuri trebuiau luate acum 2 ani sau si mai bine acum 10 ani,noi santem o societate de consum,nu consumam se duce d*cu toata treaba.asa ca spor la cumparaturi..................credite cu buletinu :rade: ATENTIE F.M.I. LUCREAZA PENTRU TINE

 

Pari incoltit financiar. O cotesti tu pana la capat.

 

Link to comment
Share on other sites

Aloooo, gruparea orangina, ceva nemultumiri in mult-trambitatul paradis? :o:

Pai, de ce nu mai sunt buni presedintele, premierul nost' si guvernul , din moment ce-au fost odata exceptionali? :confused:

 

Trebuie sa fiti o idee mai exacta. :bighug:

 

 

 

 

Ma rog...Care fabrici? :) Ce se fabrica in Romania?

 

Se fabica putin fata de potential insa ai sa fii placut surprins de cresterea pe martie fata de februarie in industrie.

Mai ales cea prelucratoare.

 

Vezi componentele de transport, echipamente de foraj in zona Constanta, industria cip-urilor, chimicele, utilajul greu.

 

Rusinea mare pentru noi este ca am uitat sa muncim.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...