Jump to content
Vesperala Forum

Aveţi ticuri verbale? Prietenii voştri au?


vesperala

Recommended Posts

pe ale mele nu cred că le-aş băga de seamă...mai uşor îi observ pe cei ce îmi sunt apropiaţi...

 

 

aveam în studenţie o colegă de cameră de mă ameţise tot spunând la fiecare 10 vorbe "efectiv"...

 

 

ps: între timp, mi-am revenit din ameţeală.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 7 months later...
  • 2 months later...

eu nu am,incerc sa am un vocabular cat mai dezvoltat,sa nu folosesc mereu aceleasi cuvinte.

Am cativa colegi care ma streseaza cu ticurile astea.Pe langa ca le folosesc foarte des,nici nu le folosesc in mod corect.De exemplu am o colega care foloseste foarte des *ce sec*...*ce sec e aici**ce sec arati* *ce sec ai terminat*.

Sau mai am unii colegi care spun intr-una *ma disperi*,*esti disperat*,*disper*

 

Link to comment
Share on other sites

La fix s-a reactualizat topicul. Danke Broken Childhood.

 

Imi statea pe creier sa scriu. Cred ca la noi la munca a lovit un virus.

S-au bolunzit toti cu: "sincer".

 

"Cine pleaca la Arad? Sincer spun, pleaca X si cu Y".

"E o masina pe cric ridicata. Sincer va spun, is plecati dupa un rulment"

 

O sa pun foi A4 pe fiecare loc vizibil. Scaune, compuri, pe scari la intrare, la buda, peste tot...

 

Scriu doar atat: NESINCER.

 

Un cosmar. :doh:

 

 

LE: Numai mie mi se putea intampla. Ultimul post al colegului Broken Childhood incepe cu sincer.

Ii doar coincidenta postul meu, va asigur.!

Edited by RoAp
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 4 weeks later...
Nu am.

Am avut unul cam porcos. :lol:

:haha:

Cunosc si eu cativa.

Noi avem un obicei la munca,intre colegi. Orice zice cineva,noi zicem: " Pai?!' O faceam intentionat si in gluma la inceput,acum deja ne-a intrat in obisnuinta. :lol:

De exemplu: Dupa program mergem la tonomat sa luam o cafea?

Celalalt zice: Pai?!

:imao:

Link to comment
Share on other sites

Poate spun prea des: in fine, pentru ca vreau sa retez discutia.

Sau la servici, pentru a ne amuza, mai spunem: Daca ti-e somn, mergi acasa, povestea expresiei e una lunga si totodata amuzanta.

 

Am vazut ultima fitza la Bucuresti este : gen, ai vazut ce a facut ala ?

La Bucuresti sunt numai fitze. Simplul fapt ca se sta acolo e un privilegiu, prost perceput, desigur.

Link to comment
Share on other sites

Este o cretinătate, gen.

 

 

La Bucuresti sunt numai fitze. Simplul fapt ca se sta acolo e un privilegiu, prost perceput, desigur.

 

Nici nu puteati exprima mai bine parerea mea referitoare la aceste expresii. Mai era una (ceva mai simpatica) : "Vezi ca lu' ala i-a luat ceva mai putin pe aceeasi treaba". Poate nu intelegeti, dar la intalnirea ce o sa o avem o sa va explic mai exact.

Link to comment
Share on other sites

Dacă te referi la "lu' ăla" în loc de "ăluia" ai dreptate, cred că e specificul zonei. Dar asta nu se încadrează în aceeaşi categorie, nu e o chestie de fiţe, e o greşeală gramaticală frecventă în zonă şi atît. Şi eu vorbesc aşa, probabil pentru că limba o deprinzi de mic din ce auzi în jur. Ştiu că nu e corect, dar nu-mi pasă.

 

Din amintiri. Cineva juca Lemmings (Lemmings 1, era la modă, din asta probabil poţi deduce cu aproximaţie anul). În jurul lui, încă vreo 5, buluc, fiecare cu cîte-un deget pe ecran (un CRT minuscul), şi fiecare cu cîte-o idee: "lu' ăsta dă-i scară, p-ormă lu' ăsta pumn şi lu' ăsta stop". Toţi deodată. Tot ce se înţelegea era o mare de "lu' ăsta, lu' ăsta, lu' ăsta" :rade: Rîd şi acum cînd îmi amintesc haosul. Atunci m-am sufocat de rîs :)

Link to comment
Share on other sites

Ma irita - da' rau de tot - expresii ca " ceva de genu' " , iar dupa genu' nu urmeaza nimic . Sau : " mi-am luat una in freza " . Bun . Probabil c-or fi si faze cand , intr-adevar , iti poti lua si singur una in freza . Eu stiu ? O caciula , o sapca , o guma in par , o floricica ... Dar , in general , mai ales daca-i vorba de pumni sau picioare , cred ca un om normal face eforturi sa evite orice contacte nedorite a frezei proprii cu ceva contondent ... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...