Jump to content
Vesperala Forum

Furia şi manifestarile ei


vesperala

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Furia este o scapare de sub contol a intregului organism, o necesitate de descarcare brusca a unei acumulari de stress sau tensiune nervoasa, furia este cum se si spune - oarba, are in ea ceva salbatic, feroce, distructiv, si intradevar adrenalina actioneaza si asupra musculaturii fiind un hormon, ( epinefrina ), produs de glandele suprarenale si avand proprietati vasoconstrictoare si stimulatoare

Link to comment
Share on other sites

La mine, cu cit imbatrinesc cu atit furia ma inmoaie ; nu glumesc, tremur toata , ma trec calduri si nu mai sunt buna de nimic, ma simt epuizata ... cine_am fost si ce-am ajuns :ping:

 

offtopic : Femeile nu imbatranesc, :no: ci doar renunta la tinerete in favoarea intelepciuni si a implinirii

Link to comment
Share on other sites

offtopic : Femeile nu imbatranesc, :no: ci doar renunta la tinerete in favoarea intelepciuni si a implinirii

Oooo, merci ! Renunta sireacele, dar alearga o viata dupa intelepciune si tot nu stiu , macar cu aproximatie , la ce virsta vine implinirea ... Si cins sa zica si ele 'of ! in sfirsit o gasii !', iaca-ta ca dau iar in mintea copiilor :girlcry:

Link to comment
Share on other sites

iaca-ta ca dau iar in mintea copiilor :girlcry:

cine ştie dacă nu asta e de fapt...înţelepciunea..:)

 

 

furia e doar o situaţie limită... eu o văd de fapt ca pe o conştientizare a neputinţei de a face/avea ceea ce vrei.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Furia este o scapare, a constientului de sub control al inconstientului ( numit de multi ,,zeul arhaic").Unde inconstientul nefiind prea educat face ce stie el mai bine ,se autoapara netinand cont de cei din jur, jicnind distrugand chiar si cele mai bune prietenii ,un instict de auto conservare pot spune .Mi sa intamplat si mie si celor din jur si ni se va intampla in continuare este in firea umana ,important este de a sti sa ne educam ,,inconstientul" a nu se intampla mari distrugeri pentru ca apoi sa ajungem sa le regretam.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

În loc să reacţionaţi negativ atunci când primiţi critici de la cei din jur, încercaţi să vă întrebaţi care este motivul pentru care fac acest lucru.

Gândiţi-vă la ceea ce s-a întâmplat şi cu ce aţi fi putut greşi. Poate că persoana care vă critică doreşte să vă facă să fiţi conştienţi de greşeala făcută, în aşa fel încât în viitor să fiţi capabil să o evitaţi. Ascultaţi cu atenţie observaţiile primite, încercaţi să înţelegeţi şi nu vă sfiiţi să-l rugaţi pe interlocutorul dumneavoastră să-şi argumenteze criticile. Vă veţi da astfel seama dacă acesta îşi doreşte doar să vă denigreze sau vrea cu adevărat să găsească o modalitate de a rezolva problema creată.

Link to comment
Share on other sites

Furia este o stare emoţională normală. Atunci cînd stresul şi oboseala ne consumă la maximum, este chiar sănătos să ne manifestăm: să strigăm, să dăm cu pumnul în masă... Manifestarea furiei ne eliberează de stres şi este benefică atît timp cît nu îi afectează pe cei din jurul nostru. “Dacă reuşim să ne descărcăm nervii, să dăm afară furia, nu doar că ne vom detensiona, dar vom fi şi feriţi de bolile cauzate de stres”... :aiwan:

Link to comment
Share on other sites

Furia este o stare emoţională normală. Atunci cînd stresul şi oboseala ne consumă la maximum, este chiar sănătos să ne manifestăm: să strigăm, să dăm cu pumnul în masă... Manifestarea furiei ne eliberează de stres şi este benefică atît timp cît nu îi afectează pe cei din jurul nostru.

fii sigur că datul cu pumnul în masă îi afectează pe cei din jurul tău

o fi sănătos pentru cel care se manifestă , nu şi pentru cei ce asistă

pentru ei e un factor de stres, ca să nu spun de frică

nu cred că ai vrea să fii femeia care asistă la accesele soţului sau copilul care asistă la istericalele părinţilor...

 

nu ştiu dacă avem cum să ne manifestăm fără să îi afectăm pe celalţi

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...