Jump to content
Vesperala Forum

Personal Photo vesperala


Recommended Posts

photo-4154.jpg

acesta e originalul pozei pe care eu o folosesc la personal photo...

http://www.vesperala.com/index.php?act=att...ost&id=8458

e găsită desigur, nu creaţie proprie... mi-a plăcut şi am păstrat-o să mă reprezinte

e a unui artist de pe devianart

 

 

 

mi-aş dori o prelucrare a imaginii (eventual măcar recolorare, dacă mai mult nu se poate), şi desigur micşorarea ei la 150px înălţime

 

 

păcat că nu îmi amintesc autorul ei, că i-aş cere în scris permisiunea să o folosesc. poate îl descoperiţi voi, vreodată.

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu eu, nu e frumos sa reeditezi lucrearea cuiva :) Adica nu e voie. Nu stiu sigur, dar cred ca tine de drepturile de autor..? Ori refaci, ori o lasi balta. :)

Edited by Rares_CRM
Link to comment
Share on other sites

tocmai de aceea am cerut la dimensiuni de avatar...

practic lucrarea respectivă nu apare "refăcută" nicăieri.

 

nu te împuşcă nimeni că foloseşti avatare...

niciun copyright din lume nu interzice folosirea unor imagini cu copyright în stil thumbnails, adică mult micşorate. pentru că se pierde calitatea originalului, foloseşti ceva mult inferior.

Link to comment
Share on other sites

tocmai de aceea am cerut la dimensiuni de avatar...

practic lucrarea respectivă nu apare "refăcută" nicăieri.

 

nu te împuşcă nimeni că foloseşti avatare...

niciun copyright din lume nu interzice folosirea unor imagini cu copyright în stil thumbnails, adică mult micşorate. pentru că se pierde calitatea originalului, foloseşti ceva mult inferior.

 

mi-aş dori o prelucrare a imaginii (eventual măcar recolorare, dacă mai mult nu se poate), şi desigur micşorarea ei la 150px înălţime

 

da, dar tu vrei imaginea modificata, si ulterior micsorata pentru avatar. Nu te impusca nimeni daca micsorezi imaginea, si o folosesti ca avatar, e adevarat, dar tu vrei un reedit. :)

 

Pot sa ti-o micsorez la dimensiunea pe care vrei tu, 150x150 px, pt avatar. :)

 

 

Edited by Rares_CRM
Link to comment
Share on other sites

da, dar tu vrei imaginea modificata, si ulterior micsorata pentru avatar. Nu te impusca nimeni daca micsorezi imaginea, si o folosesti ca avatar, e adevarat, dar tu vrei un reedit. :)

 

Pot sa ti-o micsorez la dimensiunea pe care vrei tu, 150x150 px, pt avatar. :)

am zis că o vreau micşorată... :mellow:

asta a făcut şi el.

 

şi am considerat că lucrează mai uşor pe ea mare, să o micşoreze pe urmă, decât să lucreze direct pe avatar, fiind mic.

Link to comment
Share on other sites

am zis că o vreau micşorată... :mellow:

asta a făcut şi el.

 

şi am considerat că lucrează mai uşor pe ea mare, să o micşoreze pe urmă, decât să lucreze direct pe avatar, fiind mic.

 

am inteles treba cu miscorat-ul. Eu ziceam ca nu e voie sa editezi lucrarile altora. Ce sa lucreze mai usor pe ea, mare? :) Odata ce nu ai voie sa o reeditezi :). Se poate mari, micsora cat vrei. dar nu lucrata pe ea. :)

Link to comment
Share on other sites

am inteles treba cu miscorat-ul. Eu ziceam ca nu e voie sa editezi lucrarile altora. Ce sa lucreze mai usor pe ea, mare? :) Odata ce nu ai voie sa o reeditezi :). Se poate mari, micsora cat vrei. dar nu lucrata pe ea. :)

se poate edita oricât, dacă pe urmă o micşorezi practic nu se mai leagă de original...dispare pretenţia de copyright şi implicit se permite prelucrarea obiectului...

eu una aşa înţeleg

 

 

:) nu se poate considera editare a originalului ceva mult mai mic. foloseşti originalul, nu îl alterezi, punând pe "piaţă" o altă versiune

 

pur şi simplu foloseşti originalul pentru realizarea unui avatar.

Link to comment
Share on other sites

O poza oarecare de pe net, se poate modifica si refolosi. Insa prezenta lucrare e semnata, deci autorul ei considera ca detine drepturile de autor asupra ei. ... (pe buna dreptate).

Deci exact cum nu poti da un colorize la un Van Gogh si te prezinti cu ea drept lucrarea ta. :lol: , nici asta nu se poate (sau cel putin nu e frumos) a se edita si republica. (parerea mea)

Link to comment
Share on other sites

Sa-ti dau un exemplu.

Cand copiezi un cd original cu muzica. Copiezi track-urile in calculator, si le transformi in MP3. E tot acelasi lucru, dar micsorata marimea fisierului. Din cate stiu, se numeste piratare.

 

Exact acelasi lucru vrei si tu, doar ca vrei sa si reeditezi imaginea originala. In cazul pozelor, poti sa le maresti/micsorezi, dar nu ai voie sa le reeditezi, nu conteaza dimensiunea la care lucrezi cu ele, sau le salvezi. :)

 

Sau inca un exemplu, legat de domeniul meu, sa zic asa. Face un tip un virtual tuning la o masina, si vin eu, si i-au lucrarea facuta de el, si ii schimb jantele. Sau in cazul tau, culoarea masinii... E aceeasi lucrare, doar reeditata. Nu conteaza ce ii faci, ideea e ca lucrezi pe o lucrare deja lucrata de altcineva.

Edited by Rares_CRM
Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu, se numeste piratare.

nu e acelaşi lucru.

 

dacă eu pun pe forum un câtec întreg, se cheamă piratare.

 

dacă iau 15 secunde din el, e mostră şi atâta tot.

 

nu conteaza dimensiunea la care lucrezi cu ele, sau le salvezi. :)

din câte ştiu, contează..:)

Link to comment
Share on other sites

http://workspace.officelive.com/ro-RO/Legal/Copyright

Legea privind drepturile de autor din Statele Unite conține o doctrină denumită “utilizare corectă”. Utilizarea corectă furnizează un mijloc de apărare împotriva încălcării drepturilor de autor în anumite situații. De exemplu, utilizarea corectă permite realizatorilor de documentare să folosească clipuri scurte din filme, muzică și emisiuni de știri protejate prin drepturi de autor, fără autorizare din partea deținătorului drepturilor de autor.

 

 

cam la aşa ceva mă refer eu..:)

mă rog, în alţi termeni am citit-o eu iniţial şi nu se refera la SUA...

 

până la proba contrarie, e clar că o să consider că am dreptate..:) sau până când se va supăra autorul :pardon:

şi aştept o personal photo faină. a lui nemo mi-a captat atenţia

Link to comment
Share on other sites

http://workspace.officelive.com/ro-RO/Legal/Copyright

Legea privind drepturile de autor din Statele Unite con?ine o doctrină denumită ?utilizare corectă?. Utilizarea corectă furnizează un mijloc de apărare împotriva încălcării drepturilor de autor în anumite situa?ii. De exemplu, utilizarea corectă permite realizatorilor de documentare să folosească clipuri scurte din filme, muzică ?i emisiuni de ?tiri protejate prin drepturi de autor, fără autorizare din partea de?inătorului drepturilor de autor.

 

exact! :) Eu nu inteleg ce e asa de greu de inteles, scrie clar si in citat-ul pus de tine.

 

Ai voie sa folosesti imaginea respectiva (sa maresti, micsorezi, sa pui la avatar, etc), dar nu ai voie sa reeditezi. Daca ii schimb culoarea, deja e incalcare a dreptului de autor. :)

Edited by Rares_CRM
Link to comment
Share on other sites

wow. cata dezbatere...

 

incalcarea drepturilor de autor inseamna sa iti asumi o proprietate intelectuala ce nu iti apartine. nu tin minte ca vesperala sa fi spus/scris undeva ca imaginea ii apartine ei sau mie.

 

au fost multe cazuri in care s-a reeditat un roman (caz unde la autor nu se scrie "de..." ce "dupa..."). mai mult, ganditi-va la cazul filmelor. cate filme au fost refacute si reeditate si nimeni nu s-a suparat.

 

eventual as putea sa mai scriu pe poza (cu toate ca nu s-ar vedea prea bine la acea dimensiune) un fel de disclaimer sau ceva.

 

in orice caz, vesperala a vrut doar pentru un avatar. o chestie care apare la profil si nu publicata undeva

Link to comment
Share on other sites

au fost multe cazuri in care s-a reeditat un roman ... mai mult, ganditi-va la cazul filmelor.

Dreptul de autor este o notiune legala relativ noua, iar scriitorii clasici ale caror romane s-au ecranizat intre timp nici nu si-au imaginat ca ar fi putut sa-si inregistreze operele undeva ... desi nu stiu la ce institutie ar fi putut-o face pe vremea aceea. :D: (ca fapt divers, legea dreptului de autor si a drepturilor conexe s-a introdus in Romania, abia prin '96).

 

Un CD cu Scooter e mai scump decat o colectie de 20 de CD-uri cu muzica clasica. :lol:

.... de ce? .... pai pentru ca muzica clasica nu este protejata de drepturi de autor.

 

 

cate filme au fost refacute si reeditate si nimeni nu s-a suparat.

Dreptul de autor al unui film de obicei este in posesia producatorului.

Deci daca Warner dupa 10 ani se gandeste sa reediteze un film al carui drept de autor oricum este in posesia lui .... nimeni nu il impiedica. :)

Link to comment
Share on other sites

şi uite cum, deşi am convingerea că nu aş fi făcut puşcărie pe motiv că am colorat o poză de 150 px, din tot acest topic rezultatul a fost simplu: eu am rămas fără altă personal photo...:(

 

în fine, am una, grazie nemo....

 

să mă ling pe botic de altele, că doar nu vreau să mă văd cu cătuşe pentru îndrăzneala de a pune personal photo ceva modificat.

să iau totul cum e original, nu să încerc să obţin ceva mai bun.

 

 

:closed: merci.

dacă ştiam cum, îmi făceam singură, ca să nu "pasez" altcuiva anii de carceră datoraţi pretenţiei mele

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 1 month later...

:) interesant, dar of, nu

 

aş vrea ca stânga să nu dispară e tot, să rămână aşa de lungă cam cât e şuviţa care apare pe gât

şi ochiul să rămână cum este, acoperit :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...