Jump to content
Vesperala Forum

Interdicţie de a părăsi Ilfovul pentru Becali


Recommended Posts

Mi se pare CORECT. Un infractor este un infractor si va ramane infractor! Ca s-a dus in PRM ca sa-l voteze lumea, pentru ca a ramas fara partid, este iarasi un semn de dobitocie specific romaneasca. Si avand in vedere ca si eu am experienta cu asemenea oameni, "imi pare rau" sa va zic dar ma BUCUR ca el este blocat aici in tara si nu ne face de ras in parlamentul european. Din 3 mari esecuri care ne reprezinta, raman doar 2. Bucurati-va!

Link to comment
Share on other sites

:huh: eu sunt convinsă că lumea a votat PRM din pricina lui Becali, nu invers

Datorita. :D:

 

Foarte trist. Pentru ca un om atat de valoros nu poate fi tinut in tara, in timp ce Romania e in cadere. Aveam nevoie de toata elita noastra la Parlamentul European, pentru ca Becali ar fi fost unul din oamenii decisivi in atingerea idealurilor unei natiuni.

:imao: Glumeam, normal.

 

Partea buna e ca e unu' in minus la Bruxelles. Partea proasta e ca inca trebuie sa il suportam pe aici. :)

Edited by Stelist_4_3v3r
Link to comment
Share on other sites

Datorita. :D:

:pardon: nu mi se părea ceva bun

 

Pai si eu ce ziceam? A intrat in alt partid ca sa fie EL votat. Ma rog, nu m-am facut clar inteles.

putea sta şi independent...

Link to comment
Share on other sites

1. :pardon: nu mi se părea ceva bun

 

 

2. putea sta şi independent...

1. Din punctul de vedere al subiectului propozitiei (lumea), este ceva bun.

 

2. Ca EBA? :rolleyes: Oricum, lui Becali nu ii trebuie partid pentru a fi votat. Inca mai are fani. Destui. Nu stiu de ce a ales PRM.

Duduii i-a trebuit. Ca altfel nu castiga. :)

Edited by Stelist_4_3v3r
Link to comment
Share on other sites

măcar el îşi ia voturi care sunt ale lui, nu făcute cadou

 

nu era ceva bun, lumea nu vroia prm, ci becali... dar n-au avut încotro, i-au făcut hatârul

Link to comment
Share on other sites

măcar el îşi ia voturi care sunt ale lui, nu făcute cadou

Pai tocmai asta e cel mai grav. Atat de multi au votat un om care isi rezolva conflictele interlope prin racheti care impart pumni si bate.

 

Pe Becali l-a ajutat conjunctura la un moment dat si a facut o gramada de bani, iar asta il face un model pentru multi tineri din tara asta.

Cand ''razboinicul'' este depasit de nivelul unei discutii, trece la insulte, sau se crede istet daca formuleaza vulgar.

Nici macar prin gand nu-i trece ca exprimarea lui poate provoca dezgust. ...... nicidecum efectul scontat de el. :bleah:

 

 

In fine,, back ontopic,, ..... mi se pare normal sa se aplice legea, fara gaselnite cu imunitate parlamentara si alte abureli.

Link to comment
Share on other sites

De data aceasta, este mai mult decat evident ca interdictia de a parasi Ilfov-ul nu mai are legatura cu faptele savarsite de el in cazul sechestrarii de persoane, ci de a nu parasii tara, motivarea initiala este doar un pretext.

Nimeni nu-si poate permite de a lasa liber in sala parlamentului european, un cioban grobian, incult, care in afara de a aparea pe toate canalele de televiziune din lume la rubrica: "De tot rasul" , nu ar face.

Voturile aruncate, inconstient, in favoarea lui, a dus la situatia dificila de retinere in tara.

Spun dificila, deoarece chiar daca el habar nu are pe ce lume traieste, pe langa el mai sunt cativa care au habar si care, bine platiti fiind, vor face tot posibilul pentru a anula decizia.

 

Nu mi se par mai putin periculosi de a da cu mucus in fasole, nici ceilalti doi.

Sper sa primeasca scaune in fundul salii si sa le lipseasca microfoanele.

Link to comment
Share on other sites

De data aceasta, este mai mult decat evident ca interdictia de a parasi Ilfov-ul nu mai are legatura cu faptele savarsite de el in cazul sechestrarii de persoane, ci de a nu parasii tara, motivarea initiala este doar un pretext.

Nimeni nu-si poate permite de a lasa liber in sala parlamentului european, un cioban grobian, incult, care in afara de a aparea pe toate canalele de televiziune din lume la rubrica: "De tot rasul" , nu ar face.

Voturile aruncate, inconstient, in favoarea lui, a dus la situatia dificila de retinere in tara.

Spun dificila, deoarece chiar daca el habar nu are pe ce lume traieste, pe langa el mai sunt cativa care au habar si care, bine platiti fiind, vor face tot posibilul pentru a anula decizia.

 

Nu mi se par mai putin periculosi de a da cu mucus in fasole, nici ceilalti doi.

Sper sa primeasca scaune in fundul salii si sa le lipseasca microfoanele.

 

Adevar graiesti!

 

Link to comment
Share on other sites

Fratilor, nu vi se pare ca se acorda cam multa atentie unui infractor de drept comun? :hammer: Fara atata mediatizare, ciobanul n-ar fi ajuns nicaieri, cu atat mai putin la Strassbourg. Presa l-a facut mare (in special inconstientii de la ProST TV & Realitatea) si acum trebuie sa-l suportam. Eu cred ca trebuie pur si simplu IGNORAT: sa nu mai aiba acces in mass media si va muri de la sine. Si cum ma indoiesc ca chestia asta se va intampla curand, ii voi ignora eu, adica voi trece cu vederea orice discutie, chiar si parodie, despre el. Voi incerca, pe cat posibil, sa uit ca exista. Si sper ca si europarlamentarii vor face la fel, dupa ce isi vor da seama cu cine au de-a face. Numai asa putem sa scapam de el. Parerea mea :D:

Link to comment
Share on other sites

Mie ASTA mi se pare cea mai corecta decizie. Daca omul si-a castigat dreptul sa fie europarlamentar (nu conteaza cum, conteaza ca acum are aceasta functie), astia nu au dreptul sa il retina. Pe ce motiv? E Becali pericol public? Nu cred. Exista riscul ca acesta sa fuga din tara? Putin probabil, pentru ca Gigi "traieste" datorita atentiei care i se acorda aici. Asta, daca o iau obiectiv.

Daca as fi subiectiv, as spune ca Becali intra cu siguranta in Top 3 cele mai antipatice personaje, si ca ar fi trebuit sa nu il lase sa plece, pentru ca ne va face de ras. Dar ura fata de el nu este un argument (nici pentru un om "obisnuit", si, mai ales, nici pentru procurori).

 

.....

Asta e ceva care se spune in fiecare zi, de multa lume. Cred ca nu e o solutie, decat verbal. Practic, nu ai cum sa o faci. Presa nu are niciun interes sa abandoneze "subiectul" Gigi Becali, pentru ca vor exista intotdeauna oameni, romani (nu vreau sa jignesc poporul roman) care se vor uita in gura ciobanului orice ar fi. Degeaba il ignora 10.000, 100.000, atata timp cat 1.000.000 de romani inca vor sa stie "ce mai face Gigi".

Edited by Stelist_4_3v3r
Link to comment
Share on other sites

A fi europarlamentar nu este o scuza indeajuns de buna ca sa te scape de puscarie. Daca de ex facea o crima oribila? Evident ca la fel, il lasam sa plece, ca doar e Europarlamentar!

 

Ca au fost niste fraieri, multi fraieri care l-au votat, si el a fost acceptat, nu e atat vina fraierilor, cat a celor care le dau numai lor ocazia sa-si exprime punctul de vedere. Eu in regim de urgenta as fi refacut votarile, macar o urma de criteriu logic si moral sa fie cand faci listele![pe listele PRM ca europarlamentar fix dupa vadim si gigi era un fost mare cenzor de la securitate. Cu asta mergem noi sa reprezentam Europa?! ] Ca asa si eu daca ma votati ajung presedinte, dar ca o sa va alegeti cu un nou Vlad Tepes, noah..asta nu mai aveti cum sa combateti dupa ce m-ati votat nu? :pink-star:

Link to comment
Share on other sites

Cei care executa o pedeapsa cu suspendare, nu au nici drept de vot, nici de a fi votati. Hotararea judecatoreasca de condamnare atrage asupra pedepsei si acest articol al Constitutiei. Dar cat timp Becali nu este condamnat (cu executare, sau cu suspendare, whatever), beneficiaza de prezumtia de nevinovatie.

 

Dar totusi; el inca este urmarit penal din cate stiu eu. :)

dar de, traim in Romania, iar asta se pare ca doar pe unii ii ingradeste.

 

.... nu si pe Jiji. :imao:

Link to comment
Share on other sites

Inca o data, avocatii isi dovedesc adevarata fata. PE bune, nu inteleg. Tot respectul ca reusesti sa fii atat de competent incat sa scoti un om NEVINOVAT, dupa ce ca toate dovezile duc la verdictul VINOVAT. Insa, acela este EXACT motivul meu de ingrijorare. Cum poti tu sa dormi noaptea stiind ca ai facut o asmenea magarie?!

Link to comment
Share on other sites

Inca o data, avocatii isi dovedesc adevarata fata. PE bune, nu inteleg. Tot respectul ca reusesti sa fii atat de competent incat sa scoti un om NEVINOVAT, dupa ce ca toate dovezile duc la verdictul VINOVAT. Insa, acela este EXACT motivul meu de ingrijorare. Cum poti tu sa dormi noaptea stiind ca ai facut o asmenea magarie?!
să aperi pe cineva nu e măgărie.

rolul lor e să apere, nu să aibă dreptate.

 

Link to comment
Share on other sites

Pentru mine, sa aperi un criminal, care clar este vinovat si avea si discernamant in acel moment, da, este o magarie :) [nu neaparat la gigi ma refer, ci in general. ]

nimic nu e clar până nu se demonstrează că este vinovat. CLAR e ceva cu totul subiectiv şi părtinitor. şi periculos.

a demonstra că e vinovat un om asta e treaba acuzării. reuşeşte sau nu, e o altă problemă.

 

de ce nu gândeşti că uneori apărarea e slab pregătiră şi sunt închişi oameni nevinovaţi? ălora cine le mai dă anii staţi după gratii? sau ei sunt victime colaterale?

 

:) cum ţi-ar fi în pielea unui nevinovat după gratii?

 

justiţia nu înseamnă să ai dreptate, ci să poţi demonstra că ai dreptate. iar când nu poţi, nu te crede pe cuvânt.

 

nu avocaţii eliberează oameni şi nu ei îi duc după gratii. e treaba judecătorilor să accepte sau nu ceea ce pentru tine e "clar".

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

iarta-mi naivitatea insa eu consider ca justitia inseamna sa ai dreptate. si punct. nu sa acuzi oameni nevinovati sau sa ii aperi pe cei vinovati. :)

 

desigur, de parcă ar scrie pe fruntea lor la naştere: vinovat/nevinovat...

 

au mai fost şi alţii care credeau că pot să împartă dreptatea aşa, după cum li se părea lor că e omul vinovat sau nevinovat, fără să îl mai asculte. aşa că mi-e greu să numesc postările tale naivitate. multe lucruri evidente nu sunt aşa cum le vezi tu, în viaţă.

ba ai să descoperi că sunt taman de-a-ndoaselea

 

Link to comment
Share on other sites

Pai aici nu e vorba de ascultat sau nu. Avem dovezile clare care indica faptul ca este vinovat. Ca de asemenea sunt multi pe care ii prinzi cu mata in sac, si se uita pe pereti cand le reprosezi asta. Mai marita sa il asculti pe unul din acesta?! Dupa ce il vei da in judecata, are sa faca tot posibilul sa-si atenueze circumstantele, nicidecum sa-si recunoasca vina ca a furat. Si din principiu, asemenea oameni care nu isi cer scuze pt. un furt sau o crima cat se poate de clara celorlalti din jur, ar trebui incuiati. fara judecata, ca ei se folosesc de acest lucru ca sa se scoata. La fel cum "democratia" si "libertatea de exprimare" este o scuza pt. manelistii care ne deranjeaza si ne calca in picioare pe toti!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...