Jump to content
Vesperala Forum
Sign in to follow this  
vesperala

Depresiile

Recommended Posts

Eu "rătăcesc" cu maşina...

Fiecare avem momentele noastre de insingurare , de deznadejde, de constientizare dureroasa a propriilor greseli, a propriilor esecuri , mereu cautam , mereu renuntam...cadem, speram, ne ridicam, neosteniti in zbuciumul nostru , o continua zbatere pentru un strop de fericire iluzorie...asta pare sa fie conditia umana.

în tine în primul rând, străduindu-te să alungi gândurile negre..:console:

şi în tot ceea ce îţi place: o mâncare bună, o floare, un copil, o rochie, o drumeţie, o carte, o vizită la prieteni...

orice îţi poate abate gândurile

Plus niste raspunsuri . Ca sa putem ierta ce este de iertat si sa recapatam increderea pierduta. Si respectul de sine. In general , vorbind. Valabil, in special, atunci cand suntem victima propriilor noastre decizii neinspirate . Sau a propriei noastre credulitati care ne-a condus spre o investitie afectiva dezastruoasa.

Daca este vorba despre o boala care a declansat depresia , trebuie sa vorbim despre ea, nu s-o ascundem. Pentru ca nu se stie de unde putem primi un sfat, o mana de ajutor.

La teorie, Narcisa e tare priceputa. Pentru ca ...si ea a fost in Arcadia. Doar in trecere, ce-i drept. N-a reusit sa si ramana acolo. Si ceea ce nu este in acte, nu exista de fapt . Decat in suflet. Poate ca ar trebui sa fie suficient.

Plus niste raspunsuri . Ca sa putem ierta ce este de iertat si sa recapatam increderea pierduta. Si respectul de sine. In general , vorbind. Valabil, in special, atunci cand suntem victima propriilor noastre decizii neinspirate . Sau a propriei noastre credulitati care ne-a condus spre o investitie afectiva dezastruoasa.

Daca este vorba despre o boala care a declansat depresia , trebuie sa vorbim despre ea, nu s-o ascundem. Pentru ca nu se stie de unde putem primi un sfat, o mana de ajutor.

La teorie, Narcisa e tare priceputa. Pentru ca ...si ea a fost in Arcadia. Doar in trecere, ce-i drept. N-a reusit sa si ramana acolo. Si ceea ce nu este in acte, nu exista de fapt . Decat in suflet. Poate ca ar trebui sa fie suficient.

Narcisa e foarte priceputa....................

Cauza principala: perceperea planurilor, viselor, aspiratiilor noastre ca fiind nerealizabile

Discrepanta acut interiorizata dintre dorinte si realizari .

Adesea exacerbata.

ai pus degetul pe rana,desi nu stiu unde e limita referitoare la dorinte exacerbate.

E foarte greu sa iei decizii.

Edited by blue eyes

Unele dorinte chiar sunt nerealizabile. Cel mai bine este sa fim sinceri cu noi si sa incercam sa ne dorim lucruri la care putem ajunge.

Daca ajungem la punctul in care ni se pare ca am facut alegeri gresite si nu mai exista cale de intorcere, respiram adanc si incercam sa vedem partile bune ale situatiei in care am ajuns. Niciodata nu trebuie sa disperam si sa vedem intr-un capat de linie sfarsitul fericirii noastre.

Mereu o putem lua de la capat. Mereu exista sanse sa redobandim ceea ce credeam ca am pierdut pentru totdeauna, chiar daca unori poate lua alta forma , dar cu aceleasi caracteristici.

Cel mai important este sa credem in fortele noastre si niciodata sa nu ne abandobam disperarii. Din toate experientele pe care le traim putem trage invataminte pretioase care ne vor ajuta pe viitor sa facem alegeri mai inspirate. Este adevarat ca si familia sau prietenii joaca un rol important in restabilirea increderii in propria persoana.

Niciodata sa nu asteptati ca altcineva sa vina sa va rezolve conflictele interioare. Singura persoana in masura sa rezolve aceste conflicte sunteti dvs prin acceptare, intelegere, iertare si incredere in propria persoana.

Edited by malitzia

Tocmai pentru că se pleacă de la ideea asta :)

Nimic nu e irealizabil/imposibil.

Eu cred ca da. De exemplu, daca mi-as dori foarte mult sa devin cantareata , cand eu n-am pic de voce, asta este o dorinta irealizabila. Atunci stau si gasesc alte alternative. De exemplu sa devin compozitor sau sa cant la un intrument muzical. Asta mie mi se pare o reactie sanatoasa. Una nesanatoasa ar fi accea in care as simti ca traiesc fara niciun rost, ca n-am sanse niciodata sa fiu fericita decat daca devin cantareata.

Nu stiu daca m-am facut inteleasa. :) Am vrut sa exprim un mod sanatos de gandire.

Tocmai pentru că se pleacă de la ideea asta :)

Nimic nu e irealizabil/imposibil.

Si eu sunt convinsa de asta ... dar pentru a realiza acest lucru trebuie sa fi o persoana foarte puternica. Si ca sa realizezi imposibilul ca om e cam greu. Suntem oameni si cadem, adesea. Ce interesant e sa atingi imposibilul ca fiinta supusa atatora greseli

Si eu sunt convinsa de asta ... dar pentru a realiza acest lucru trebuie sa fi o persoana foarte puternica. Si ca sa realizezi imposibilul ca om e cam greu. Suntem oameni si cadem, adesea. Ce interesant e sa atingi imposibilul ca fiinta supusa atatora greseli

Samy, chiar m-ai atins. :flowers:

Samy, chiar m-ai atins. :flowers:

Si acum imi amintesc ce mi-a scris un profesor in album la sfarsitul clasei a 12-a

" ... o persoana deosebita traieste prin ceea ce a realizat atunci cand nimeni nu-i oferea bunavointa."

In timp a capatat multe intelesuri pentru mine

Cele mai multe depresii isi au originea in SINGURATATE. Poate ca cel mai bun medicament împotriva singurătăţii este…acceptarea ei si a tot ce presupune ea, acceptarea melancoliei, acceptarea tristeţii ca pe un experiment util de autocunoaştere şi control, o şansă de a înfrunta fără menajamente si de-a invinge modul nostru de a gândi şi simţi.

Cele mai multe depresii isi au originea in SINGURATATE. Poate ca cel mai bun medicament împotriva singurătăţii este…acceptarea ei si a tot ce presupune ea, acceptarea melancoliei, acceptarea tristeţii ca pe un experiment util de autocunoaştere şi control, o şansă de a înfrunta fără menajamente si de-a invinge modul nostru de a gândi şi simţi.

La mine este invers, mie oamenii imi fac rau, multimea, aglomeratia, singuratatea imi place.

singuratatea imi place.

Sunt fan Singuratate. Dar nu poate fi deplina, nici nu poate dura toata viata. Ar fi si pacat, sunt atatea lucruri frumoase in jur! Am zis lucruri, dar , daca vei privi cu atentie , sigur vei gasi si niste oameni cu suflet frumos.

Depresiile puternice scad drastic imunitatea organismului si pe acest fond apare cancerul. Sa ai mereu in atentie aceasta "reteta":

"Să munceşti regulat, dar nu până la oboseală şi în nici un caz până la istovire. Să respecţi răgazul sau pauzele pentru odihnă, să ocoleşti împrejurările care pot da încordări sau emoţii puternice. Să eviţi tulburările adânci nervoase sau sufleteşti, să înlături pricinile de supărări, certuri sau mânie ".

Depresiile puternice scad drastic imunitatea organismului si pe acest fond apare cancerul. Sa ai mereu in atentie aceasta "reteta":

"Să munceşti regulat, dar nu până la oboseală şi în nici un caz până la istovire. Să respecţi răgazul sau pauzele pentru odihnă, să ocoleşti împrejurările care pot da încordări sau emoţii puternice. Să eviţi tulburările adânci nervoase sau sufleteşti, să înlături pricinile de supărări, certuri sau mânie ".

Cam greu de realizat toate astea.

Ce faci cand nu te lasa?

Cam greu de realizat toate astea.

Ce faci cand nu te lasa?

Ei, Luc, bietul popa zice si el acolo, ce-ar trebui :rules:...ca de putut, nici el nu poate. :(

Este stiut faptul ca stilul de viaţă modern, în care stresul e la ordinea zilei nu afectează doar psihicul, ci şi fizicul. Persoanele foarte motivate şi active, ajung adesea să aibă tulburări de ritm cardiac din cauza stresului.

Nivelul crescut al tensiunii arteriale duce la formarea plăcilor de aterom, care pot provoca infarct. Cei mai afectaţi sunt bărbaţii pentru că nu-şi exteriorizează trăirile.

Un stres puternic poate duce şi la gastrită, dar poate declanşa şi afecţiuni dermatologice precum psoriazisul, o boală de piele făcută pe fond nervos şi care apare la persoanele mai emotive.

O sedinta de psihoterapie costa intre 30-200 lei, si sunt necesare pe putin 10-12 sedinte, asa ca imbarbatati-va singuri si tineti drumul drept. :airkiss:

Depresiile nu pot fi evitate in secolul asta, in vremile ce le traim. Pot fi evitate partile grave ale unei depresii si vad ca deja ati scris si voi despre asta. Te deprima pana si cand pierde echipa preferata (bajeteii "stie"), daca stam sa ne gandim.

Depresiile nu pot fi evitate in secolul asta, in vremile ce le traim.

Pot fi evitate...dar trebuie sa ai un caracter de piatra.

Tocmai caracterele asa-zise "de piatra" sunt cele mai chinuite. Nu poti sti ce se ascunde in mintea unui om.

Tocmai caracterele asa-zise "de piatra" sunt cele mai chinuite. Nu poti sti ce se ascunde in mintea unui om.

Prin caracter de piatra vroiam sa scot in evidenta indiferenta. Daca nu-ti deschizi sufletu nu ai cum sa suferi.