Jump to content
Vesperala Forum

Depresiile


vesperala

Recommended Posts

  • Replies 77
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu cred ca am picat vreodata in depresie. Am trecut prin multe in viata. am fost suparata, trista, amarata, dar nu cred ca am ajuns pana la ceea ce se numeste despresie. Am considerat de fiecare data ca tre' sa ma intaresc sa trec si peste asta.

Link to comment
Share on other sites

Atentie, primavara este " mama " depresiei. Mai ales in actualele conditii sociale si dupa o iarna atat de lunga si grea. Puterea este in noi insine, in capacitatea de adaptare a fiecaruia. Nu va lasati dominati de ganduri negre, cautati-va un punct de sprijin, nu uitati de vitamine , de orele de odihna si relaxare. Si nici de cura de urzici. :D:

Link to comment
Share on other sites

Oricat de deprimat as fi nu ajung la urzici :airkiss:

 

Nu mi-e teama de vestita de acum astenie de primavara. Zambetul pe buze si buna dispozitie inlatura orice depresie. Am remediile mele la Focsani si stiu ca nici macar nu o sa ma gandesc la depresie, desi am motive sa o fac.

Link to comment
Share on other sites

ehei nu ziceti niciodata niciodata si apoi depresia are multe fete :whitch:

 

Lasa-l, Sami, sa vezi ce depresie-l apuca cand s-o trezi cu buzunarele goale si cu fetele ia-le de unde nu-s! Vine el, spasit si pocait, sa-l lecuim noi, n-ai grija! :haha:

Bucuresti, mai Bucureeeeesti... :singer:

Link to comment
Share on other sites

melancolica si cu o "inclinatie" spre depresie am cam fost tot timpul.

mereu ma framanta tot felul de probleme, ma gandesc la lucruri pana cand capata noi culori si noi forme, atat de mult le despic.Zilele trecute am vazut un copil foarte sarac si imbracat subtire si m-am umflat de plans.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

"Obezitatea şi dependenţa de alcool sunt două afecţiuni care dăunează grav sănătăţii, însă mai există un fel de „boală“ care, deşi mai puţin evidentă, este la fel de periculoasă: singurătatea. Potrivit unui studiu recent efectuat într-o universitate americană, compania şi susţinerea familiei, a prietenilor şi vecinilor dublează şansele oricui de a trăi fericit până la adânci bătrâneţi. Pe de altă parte, pe baza procesării informaţiilor provenite de la peste 300.000 de persoane, rezultatele studiului sugerează că izolarea socială este la fel de dăunătoare pentru sănătate ca şi consumul excesiv de alcool sau ca fumatul a 15 ţigări zilnic. În plus, izolarea este mai periculoasă decât lipsa de activitate fizică şi este de două ori mai periculoasă decât obezitatea. Oamenii de ştiinţă de la Universitatea Brigham Young din Utah, cei care au făcut aceste constatări, susţin că lipsa relaţiilor cu oamenii trebuie inclusă pe „lista neagră“ a factorilor de risc pentru sănătate.

 

Nu contează dacă relaţiile sunt bune sau rele, ci important este că aceste contacte cu oamenii din jur există."

 

Eu as zice ca, decat niste relatii rele, e de preferat lipsa lor.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

"Daca va simtiti trist, puneti-va intrebarea: "a cui este vina?" Daca acceptati ca este vina voastra, mai devreme sau mai tarziu veti inceta sa faceti foarte multe lucruri pe care le faceti la ora actuala. In fond, aceasta este esenta stravechii teorii a karmei. Voi sunteti singurii responsabili. Incetati sa mai spuneti ca societatea este responsabila, ca parintii vostri sunt de vina, ca situatia economica v-a adus in aceasta stare; nu mai aruncati responsabilitatea asupra altora. Voi sunteti singurii responsabili.

 

La inceput, vi se va parea o povara, caci acum nu veti mai putea arunca vina pe altcineva. Dar trebuie sa v-o asumati..."

 

Osho

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Adesea, depresia urmeaza unei relatii sentimentale esuate. E ideal sa deschideti bine ochii inainte de-a face primul pas, dar, daca n-ati facut-o, nu va ostracizati pana cadeti in boala. Invatati din cele patite si patimite. Amintiti-va ce spune Biblia :" Mult ti se va ierta, caci mult ai iubit".

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 months later...

Eu sunt purtatoarea a ceea ce se numeste "broken smile". Cand am o stare de spirit buna rad in hohote, cand sunt trista zambesc. Nu pot fi altfel in prezenta oamenilor. Ce e drept, am luat-o pe drumul depresiei de la 11 ani, cand am trecut printr-o experienta traumatizanta. Deci de 9 ani. Starea s-a avansat cu timpul. A mers din rau in mai rau.

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt purtatoarea a ceea ce se numeste "broken smile". Cand am o stare de spirit buna rad in hohote, cand sunt trista zambesc. Nu pot fi altfel in prezenta oamenilor. Ce e drept, am luat-o pe drumul depresiei de la 11 ani, cand am trecut printr-o experienta traumatizanta. Deci de 9 ani. Starea s-a avansat cu timpul. A mers din rau in mai rau.

Am gresit, dom'ne. De 11 ani, nu de 9. Ca doar am douajdoi. Deci nu-s doar depresiva, mai am si Alzheimer. Atat de tanara! :uf:

Link to comment
Share on other sites

Am gresit, dom'ne. De 11 ani, nu de 9. Ca doar am douajdoi. Deci nu-s doar depresiva, mai am si Alzheimer. Atat de tanara! :uf:

 

Nu esti depresiva. Esti doar realista. :bighug: Asta poate fi o problema majora de inadaptare. Dar, nici vigilenta n-a omorat pe nimeni.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 2 months later...
  • 1 month later...
Adesea, depresia urmeaza unei relatii sentimentale esuate. E ideal sa deschideti bine ochii inainte de-a face primul pas, dar, daca n-ati facut-o, nu va ostracizati pana cadeti in boala. Invatati din cele patite si patimite. Amintiti-va ce spune Biblia :" Mult ti se va ierta, caci mult ai iubit".

 

Mai trebuie precizat precum in Codul Fiscal, iertarea e strict stabilita in limita binelui facut.

 

Nu merge cu 2% bine si restul pacate. Si iertare integrala.

 

Nici macar celebra spovedanie, desi asa pare, nu cred ca acopera prea mult.

 

E si depresia un troc ca oricare altul. Parte din ceva.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 year later...
iertarea e strict stabilita in limita binelui facut.

 

Nu merge cu 2% bine si restul pacate. Si iertare integrala.

 

Nici macar celebra spovedanie, desi asa pare, nu cred ca acopera prea mult.

 

E si depresia un troc ca oricare altul. Parte din ceva.

 

E de apreciat si durerea care se ascunde. Dincolo de spovedanie, ca poate fi mult mai profunda si asumata. Este intotdeauna ceva de admirat acolo.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...