Jump to content
Vesperala Forum

Cât de obiective sunt emisiunile de ştiri?


vesperala

Recommended Posts

In primul rand, Acces Direct nu e o emisiune de stiri si nu are nicio legatura cu stirile. E un fel de Dan Diaconescu Direct, de vreme ce obisnuieste sa gazduiasca tot felul de oameni nedemni de a aparea la TV, si care se aciueaza pe langa sediile televiziunilor, ca niste caini, gata oricand sa intre intr-o simbioza atat de profitabila ambelor parti. Exista multe alte emisiuni de genul asteia.

 

In al doilea rand, e clar ca nu mai conteaza altceva decat audienta. De fapt, asa si trebuie. Dar mijloacele prin care se doreste atingerea scopului (audientei) sunt grotesti. Una din sperantele - de altfel, absolut naive - pe care le am, este ca, intr-o zi, majoritatea locuitorilor acestei tari sa refuze sa mai fie prostita asa cum este acum. Sa refuze sa contribuie la audientele nesimtite ale baietilor astora care nu au nici o tangenta cu jurnalismul sau macar cu profesionalismul.

 

Din fericire pentru mine, nu ma uit la stiri, decat rar - atunci cand nu am de ales, pentru ca mi-am dat seama cu mult timp in urma in ce fel sunt facute. 90% din stirile care se deruleaza la orele de varf timp de o ora sunt ori dezinformate, ori inumane, ori menite sa manipuleze in scopuri, de cele mai multe ori, politice, ori - si aici intra o parte destul de insemnata din stiri - neinteresante pentru omul normal la cap.

 

Apoi, e - cred eu - imposibil ca o persoana sa filtreze informatiile primite de la buletinele de stiri, impartindu-le (in mintea sa) in "reale" si "false". Pentru ca, pentru multe persoane, nu exista alta cale de informare. Iar daca exista, de cele mai multe ori, aceste medii alternative vor prelua stirea direct din buletinul de la ora 20 sau, mai rau, o infloresc sa para si mai socanta, si pun un titlu mare pe prima pagina care nu are de-a face cu articolul respectiv.

 

Asta cu LOST e hilara. Nu stiu cum au putut gandi ca nu a vazut nimeni serialul care, in mod inexplicabil, inca mai e popular in Romania. (eu nu am vazut niciodata nici un episod; bine ca exista ziaristi care il urmaresc, si care sunt gata sa ma informeze ca sunt mintit) E clar ca sunt disperati. :) Oricum, in cazul asta e usor sa iti dai seama ca e o miniciuna, daca incepi sa iti pui niste intrebari. Prima intrebare, una logica, este "Daca avionul se prabuseste, cine are chef sa filmeze nenorocirea de la fata locului, cand (imi imaginez) e practic paralizat de frica?" Sau cum au supravietuit acele imagini daca avionul s-a facut bucati si bucatile au ajuns in Amazon (din cate am inteles)? Poate telefonul mobil respectiv e facut din titaniu (materialul folosit la fabricarea "cutiilor negre") :rolleyes:

Edited by Stelist_4_3v3r
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Stelistule, sunt 100% de acord cu tine. Nici eu nu pot sa ma uit la asemenea "emisiuni" de tip 0tv. Si nici stirile (cel putin cele de la 5) nu arata prea bine. Singurul jurnal care arata cat de cat OK e cel de la TVR. Mie imi pare rau ca l-au mutat la 20.

 

Cat despre obiectivitatea stiristilor, ce sa mai vorbim. Eu nu ma pot uita la Antene pentru ca risc sa dau de moaca acra a lui Felix sau de trupa de lingai, la fel de gretosi. Cei de la Realitatea sunt ceva mai obiectivi, dar de multe ori dau si ei cu bata-n balta. Nasul de pe B1 a dat-o rau in partea lui Basescu & co. Din pacate e din ce in ce mai greu sa gasesti stiri impartiale. Mi-ar placea un canal de stiri gen Euronews, fara gargara inutila si fara cititori de prompter. Dar cred ca mai am muuuuult si bine de asteptat...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
In primul rand, Acces Direct nu e o emisiune de stiri si nu are nicio legatura cu stirile. E un fel de Dan Diaconescu Direct, de vreme ce obisnuieste sa gazduiasca tot felul de oameni nedemni de a aparea la TV, si care se aciueaza pe langa sediile televiziunilor, ca niste caini, gata oricand sa intre intr-o simbioza atat de profitabila ambelor parti. Exista multe alte emisiuni de genul asteia.

..........

In al doilea rand, e clar ca nu mai conteaza altceva decat audienta.

Ma bucur mult sa mai gasesc oameni care nu se lasa prostiti doar de dragul de a manca,oameni care nu o sa moara de prosti asa ca unii ci de batranete, :hatoff:

Sustin ideea,Acces Direct nu este o emisiune de stiri ci una de senzational,mie imi placea Madalin Ionescu cum facea el pe marele om aparator al dreptatii si ma insulta pe mine platitor al antenei 1 prin amabilitatea firmei de cablu ce are inclus si taxa de autor,cand imi aducea toate pitipoancele sa-si povesteasca amorul,cand fii isi blamau mamele in direct,oameni trecuti bine de varsta a-III-a cum se umileau si cum se injoseau,mediatizarea prostiei si a hartiei igienice folosite a cretinizat rau !

 

Manipularea cu stirile o gasim si in stirile sportive care au devenit de pe la multe televiziuni stiri in care nu aflam clasamente sportive,numar de goluri date de fotbalistul x ci cate femei a tras stiti voi cine,ce proverbe murdare a scos Ghita ( nume ales la intamplare ) ori cu cine a luat masa mutu si la ce restaurant si ce sms a primit de la o anume fufa.

 

Manipularea pentru audienta strecurata in stiri sportive folosindu-se de faima unor fotbalisti a depasit demult standarde de bun simt,pentru mine stirile sportive a unor televiziuni care tin top de audienta au ajuns niste mizerii,parerea mea si mi-o asum,singura televiziune decenta cand vine vorba de stri sportive curate ramane de departe TVR,toata stima !

Edited by Mr.Emanuel
Link to comment
Share on other sites

Topul de audienta se tine cu telespectatori. De aici si concluzia: majoritatea prefera astfel de stiri. Televiziunile vand ce se cere. Si daca asta se cere, asta se da. De aceea s-a inventat si telecomanda. Fiecare alege. Numai ca cei ce aleg ca tine sau ca mine (stiri curate, fara barfe de prost gust si alte mondenitati ieftine) sunt din ce in ce mai putini.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...