Jump to content
Vesperala Forum
Sign in to follow this  
vesperala

De ce când greşim dăm vina pe alţii?

Recommended Posts

de ce marea majoritate a oamenilor sunt incapabili să îşi asume o greşeală şi caută alţi vinovaţi?

Pentru ca sunt oameni cu un caracter slab si le e teama ca vor fi respinsi pentru greseala respectiva. In plus, cum spunea cineva mai spus, e mult mai usor sa dai vina pe altii si sa-ti lasi constiinta sa doarma linistita

De regula asta se intampla atunci cand greseala are un efect mai nefast, si o eventuala eludare cu succes ar aduce in continuare liniste si apreciere asupra persoanei care a comis greseala, este si tine de instinctul de autoconservare si doar o educatie in ce priveste asumarea simtului raspunderii ar putea sa anuleze aceasta comanda instinct de negare.

Apropo de greseli, se spune ca a gresi o data este omeneste, a gresi si a doua oara poate fi o intamplare insa daca gresesti si a treia oara se numeste perseverenta.

Simplu. Pentru ca nu suporta adevarul. Ati vazut filmul Rashomon? Daca nu vi-l recomand. Adica parca am mai facut-o in aria de filme a forumului. Insa sa revenim la subiect. O crima. 4 oameni. Atacatorul, victima, sotia lui, un trecator. Toti, dar absolut toti au avut o cu totul alta versiune a crimei. Inclusiv victima, prin intermediul unui medium le-a spus ca de fapt, s-a sinucis. Sa suporti adevarul este ceva mult prea dureros pe care pana si cei care au facut-o de buna-voie si nesiliti de nimeni au fost batjocoriti de ceilalti, pt sinceritatea lor. Si e evident. Ii face pe ceilalti sa para niste mincinosi ordinari. Adica din nou, scoate adevarul la iveala. E atat de periculos sa iasa adevarul la iveala, incat si eu ma eschivez in anumite momente :(

Lipsa de caracter, lipsa raspunderii, lipsa unei personalitati suficient de puternice sa recunoasca adevarul. Oamenilor care se tem in general cred ca li se aplica cel mai bine aceasta regula. Eu am totusi o intrebare :cei ce dau vina pe altii sunt aceiasi oameni care cauta scuza pentru orice greseala (scuza pe diferiti factori, nu neaparat pe oameni)

Da pe cine sa dam vina? Uite, luam cazul meu, cat se poate de concret. Eram un om sincer, modest, altruist, jovial. Buuuuun. Ce s-a ales din calitatile mele, dupa atata timp de forumeala cu voi? Din patru am ramas cu doua. :math: Am invatat sa mint si sa ma dau dupa colt , sa ascund repede sub pres defectele de-a valma, sa scot in fata ce stiu ca va place si ce-i in trend, ma duc eu la spovedit si primii pe care-i parasc voi o sa fiti, sa ma razbun! :gblush:

Si pe voi, cand v-o-ntreba popa ce-ati pacatuit , sa spuneti adevarul: ca ati ras de mine cand v-am spus ca nu toate manelele sunt de piaza-rea, ca unii manelisti chiar au voce, ca si pe la OTV gasesti cate-o emisiune mai acatarii, ca Vasile Ciobanu...ca muzica populara, ca si in comunism... ca premierul Boc... :rules:

In fine, mai de frica, mai de rusine, toate astea le-am pitulat la spate si le scot rar de tot, cand sunt singura si nu ma vede nimeni, asa ca, de ce sa nu dau vina pe voi?!? :confused:

Da pe cine sa dam vina? Uite, luam cazul meu, cat se poate de concret. Eram un om sincer, modest, altruist, jovial. Buuuuun. Ce s-a ales din calitatile mele, dupa atata timp de forumeala cu voi? Din patru am ramas cu doua. :math: Am invatat sa mint si sa ma dau dupa colt , sa ascund repede sub pres defectele de-a valma, sa scot in fata ce stiu ca va place si ce-i in trend, ma duc eu la spovedit si primii pe care-i parasc voi o sa fiti, sa ma razbun! :gblush:

Si pe voi, cand v-o-ntreba popa ce-ati pacatuit , sa spuneti adevarul: ca ati ras de mine cand v-am spus ca nu toate manelele sunt de piaza-rea, ca unii manelisti chiar au voce, ca si pe la OTV gasesti cate-o emisiune mai acatarii, ca Vasile Ciobanu...ca muzica populara, ca si in comunism... ca premierul Boc... :rules:

In fine, mai de frica, mai de rusine, toate astea le-am pitulat la spate si le scot rar de tot, cand sunt singura si nu ma vede nimeni, asa ca, de ce sa nu dau vina pe voi?!? :confused:

Asta-i clar adeziune la liberistul de crinel!

Retorica institutionalizata ridicata la rang de valoare adaugata.

:hug:

Buna incercare, Mama Narcisa. :daisy:

Asta-i clar adeziune la liberistul de crinel!

Retorica institutionalizata ridicata la rang de valoare adaugata.

Buna seara, RoAp!

Ce spui?

P.S. buleala ma invata, colo, la muzica. :gblush:

Buna seara, RoAp!

Ce spui?

P.S. buleala ma invata, colo, la muzica. :gblush:

Buleala ii tip cumsecade insa face o greseala.

Cam un an doi am facut-o si eu.

La dans inviti Regina. Imi acordati acest vals?

Pe Sefa doar o iubesti. Mult.

N-am dat niciodata vina pe altcineva si imi displace sa observ aceasta trasatura la cineva. Prevesteste ceva mai rau.

Edited by eytrs