Jump to content
Vesperala Forum

Ai putea trăi pe o insulă singur?

vesperala
 Share

Recommended Posts

• Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• 1 month later...
  • 7 months later...

Pentru o perioada da,dar nu pentru totdeauna.Cred ca la inceput mi-ar placea,nu sunt genul de persoana care are nevoie de prea multa atentie si mai mereu imi rezolv de una singura problemele ,asa ca as rezista pt. un timp,as medita la nele chestii,poate as gasi raspunsuri la intrebarile pe care mi le tot pun.Dar totusi,cu totii avem nevoie sa traim cu cineva,cu o fiinta umana vreau sa spun,avem nevoie sa comunicam si sa simtim ca cineva tine la noi.De lucrurile astea avem nevoie cu adevarat.

• 8 months later...
Acum o saptamina sint doctorul de tara (sau doctorul de familie puteti spune) la o insulica mica din Marea Egee ce se cheama Psarra.Aici la Psarra locuiesc aproape 350 de locuitori permanenti dar acum vara sint cam 2000 de oameni pe insula.Ieri a venit la dispensar o Romanca care lucreaza la o familie pe insula.A venit impreuna cu "sefa" sa si parea un pic obosita si stresata (bine avea si o problema medicala).Cind am aflat ca e din Romania si am inceput sa vorbesc Romaneste cu ea s-a bucurat tare mult.Ginditi-va ca e singura Romanca pe insula asta si nu are cu cine vorbi limba materna,nu iese niciodata din casa.I am spus ca poate veni la dispensar ori cind are timp si vrea sa vorbeasca limba Romana,dar ma gindesc in zilele urmatoare sa o chem la cafea la cofetaria insulei.E din Tirgu-Jiu si frumosica...

Ohoooo!!!! :yeap:

Asteptam deznodamantul!

Nu ar fi nevoie sa vorbesc cu cineva....mi-ar conveni sa nu vorbesc cu nimeni,dar sa am vreo 20 de femei cu mine,poa' sa fie orice natie... :))

Edited by piko

• 2 weeks later...
  • 1 month later...

Imi place singuratatea, nu suport de obicei sa fiu intrebata/chestionata, imi doresc sa stabilesc eu comunicarea, dar cei mai multi nu inteleg asta, au un impuls nebun sa ma schimbe.

Bineinteles, nu as suporta la infinit singuratatea, intr-un cuvant, cand am eu chef :rolleyes:

L-as lua pe Marin Preda cu mine, cartile lui mai bine spus.

Cand am plecat din Bucuresti si m-am dus in Iasi credeam ca este imposibil sa ma adaptez acolo. Am facut-o.

Cand am plecta din Iasi si m-am dus in Focsani credeam ca este imposibil sa ma adaptez acolo. Am facut-o.

Acum mi-e dor de agitatie. Dar n-as refuza o luna sau 2 pe o insula fara tantari.

• 2 months later...
  • 1 year later...

Pustie ar putea să însemne... pustie! Adică nepopulată, dar şi fără vegetaţie. Asta ar cam însemnat că nema verdeaţă, nema animăluţe drăgălaşe, nema apă. Doar pustnicul, rucsacul lui şi un iPad. Cu său fără semnal nG. Prin urmare, cu toţii am putea să o facem (a mai spus cineva asta), dar nu foarte mult. Nici măcar mult. De aceea zic că tema topicului e corect aleasă, cu singurătatea, nu cu insula pustie. Iar singurătatea îţi lasă ceva mai mult răgaz decât pustietatea - dar tot nu foarte mult. Prin urmare aş putea, dar nu foarte mult.

• 1 year later...
  • 10 months later...
  • 4 months later...
  • 1 month later...