Jump to content
Vesperala Forum
Rocozaur

Jucarii dragi copilariei

Recommended Posts

Nu de alta, dar mi-am adus aminte de cartul cu pedale pe care l-am avut cand am fost copil mic...si...si cand incepusem sa cresc mare. Nu reuseam sa ma invat sa merg pe bicicleta, asa ca ramaneam la cele 4 roti ale masinutei. Ceva in genul acesta :

Cart :)

Vor avea si generatia actuala o asemenea minunatie pe care sa se tot plimbe? :rolleyes:

Cand am fost copil, nu am avut jucarii, nu mi-au placut. Am fost o fetita ce nu s-a jucat cu papusi, cu nimic. Imi placeau cu totul alte lucruri. Rad si acum cand imi amintesc ca ma zguduiau mama sau bunica, trezindu-ma dintr-un vis cu ochii deschisi.

Vor avea si generatia actuala o asemenea minunatie pe care sa se tot plimbe? :rolleyes:

Ehee, acum au si mai mari minunatii. Al meu are ceva electric, insa problema e alta, nu prea are unde sa se plimbe.

Nu mai e loc nici sa arunci un ac in jurul blocului caci sunt parcate masinile adultilor, pe trotuar pe langa trotuar, pe spatiul verde, pe spatiile de joaca, pesteeeee tooot.

In parcuri e iar jale. caci parcurile au ramas putine in oras si sunt pline ochi cu cei mici si mari care se plimba pe picioarele lor. O plimbare cu "bolidul" ar insemna ruperi de oase pentru plimbareti.

Deci asemenea minunatii sunt. Dar lipsa spatiului de cursa ne omoara.

Electric nu e bine! Ce fel de conditie fizica va avea copilul daca nu da la pedale si conduce un cart fara servodirectie? :rolleyes:

De asemenea, vad ca mai nimeni nu mai cumpara Lego in ziua de azi :(

Eu nu ma joc. Nu-mi plac jocurile. Cand ma joc o fac de dragul altora, si atunci doar daca primesc vesti bune din alte parti. Nu prea cred ca generatia mea se mai joaca ... sincer.

Se joaca copii pana in 10 -12 ani care descopera jocurile pe calculator, internetul etc. Nu ii vad in schimb sa se mai joace in fata blocurilor, sa aibe preocuparile alea nebunesti ce erau in anii '90

De asemenea, vad ca mai nimeni nu mai cumpara Lego in ziua de azi :(

Cumpara cine isi permite. Un lego de o calitate acceptabila nu e chiar foarte ieftin. Si chiar daca bani sunt, trebuie sa aiba si copilul interes pentru el.

Cumpara cine isi permite. Un lego de o calitate acceptabila nu e chiar foarte ieftin. Si chiar daca bani sunt, trebuie sa aiba si copilul interes pentru el.

Eu am interes la 22 de ani. Cum se poate ca un copil de 7-8 ani sa NU aiba? :huh:

Copilului meu ii plac jocurile Lego, dar si puzzle. Sunt altii insa care nu au nici o atractie pentru ele. Juniorului meu nu-i plac jucariile de plus. Nu i-au placut niciodata. Nu se omoara nici dupa masinutele cu telecomanda, desi sunt in topul preferintelor baietilor. In schimb dai o surubelnita in mana si orice are suruburi si l-ai facut fericit. Fiecare cu preferintele lui. Daca sunt copii trebuie sa le placa orice jucarie? Nu neaparat.

Cand eram mai mic.......phoa cate jucarii aveam

ma jucam 2-3 zile cu ele si dup'aia ori le dadeam foc ori le faceam cu surubelnita sau cu ciocanu' ... :D: