Jump to content
Vesperala Forum

Cum votează familiile?


Recommended Posts

soţul/ soţia are aceeaşi părere cu tine în materie de politică?? va vota ce votezi tu?

ştiu că votul e secret, dar de multe ori ştiţi şi opţiunea partenerului de viaţă...

aveţi aceleaşi păreri când vine vorba de politică?

 

fireşte, se poate extinde întrebarea şi la copii, dacă aceştia sunt majori... :smile:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Eu votez de obicei la fel ca tata (cu o singura exceptie, cand nu mi-a placut candidatul partidului pe care l-a votat el). Deoarece el nu poate sa voteze, intru in cabina cu el si pun stampila. De multe ori o convingem si pe mama sa voterze ca noi :lol:

Link to comment
Share on other sites

foarte interesant subiectul topicului... :rose-w:

...este cumva logic să existe o influenţă la nivel de familie în raport cu opţiunea votului sub aspect politic!

eu spre exemplu ştiu cu cine voi vota cam cu vreo 2 ani înainte de orice tip de campanie electorală şi indiferent de amploarea promisiunilor... :)

...chiar dacă port o discuţie cu soţia mea înainte şi după vot ...nu am influenţat niciodată decizia ei ca om,ca cetăţean cu drept de vot al acestei ţări...

Poate pare absurd dar am senzaţia că la nivel de familie nu se poate stabili soarta unei ţări chiar dacă votul este direcţionat de către toţi membrii spre o singură direcţie!

 

 

eu votez din ce în ce mai rar însă perfect conştient de consecinţe

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
  • 1 year later...
Eu ii votez pe toti. :) Sau pe Ponta. Inca nu am hotarat.

DPDV matematic, absenţa la vot si votul nul sunt avantajoase pe candidatul mai bine plasat în clasament. Deci nu e chiar o idee bună abţinerea, tocmai pentru că este vot indirect...:)

 

Ar avea efectul dorit de tine doar votarea celui mai prost clasat.

Link to comment
Share on other sites

Ar avea efectul dorit de tine doar votarea celui mai prost clasat.

Nu ma incred, si asta ar putea fi o strategie a lor ca stiu ca romanii numai sa nu-l voteze pe Ponta voteaza pe oricine altul si s-ar putea sa dam de naiba :)

Eu una, zic sincer, nu cred in vot. Va iesi cine este stabilit "de sus" sa iasa, votul e o iluzie.

Link to comment
Share on other sites

Vad si aud tot mai multi oameni care o sustin cu mare patos pe Macovei si nu inteleg de ce. Nu as vota-o nici daca ar fi in turul 2 impotriva lui Ponta (am glumit cand am zis ca il votez pe Ponta, dar dintre el si Macovei... cred ca 51% as inclina spre Ponta - ar fi o situatie asemanatoare cu cea din 2000, cand lupta s-a dat intre Vadim si Iliescu).

Link to comment
Share on other sites

Eu cred că mi-am mai explicat motivația. Data trecută l-am votat pe Remus Cernea - independent, campanie pe net, împotriva religiei în școli, plete. Acu', Macovei - independentă, campanie pe net, împotriva religiei în școli, plete. There is a pattern here.

Link to comment
Share on other sites

Famiglia mea o sa voteze asa: Ponta in turul intai.

 

Considerente: Intra in turul doi cu avantaj mare artificial, se culca pe lauri pe metoda geoana si poate fi lovit in turul doi.

 

Si daca, pe considerentul asta , intra Ponta in linie dreapta din primul tur?

Mia famiglia sa n-auda de Ponta. A clocit atatia infractori si acum se da imaculat. De cate are el insusi in carca, ce sa mai discutam.

Link to comment
Share on other sites

:giveheart:

Si daca, pe considerentul asta , intra Ponta in linie dreapta din primul tur?

Mia famiglia sa n-auda de Ponta. A clocit atatia infractori si acum se da imaculat. De cate are el insusi in carca, ce sa mai discutam.

 

Deplasata remarca, insa e un motiv bun, suficient de bun ca noi doi sa ne intelegem.

 

Sub nicio forma nu consider asta singurul motiv. :lol:

 

Deh. :rade:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...