Jump to content
Vesperala Forum
Ally

Ce este Adevarul?

Recommended Posts

Intrebarea care a innebunit nu numai pe Pillat ci si pe multi altii. Sa incercam sa-i gasim o definitie minima...

O reflectare a realitatii!

Depinde insa cum este perceputa la nivel individual!

Mda... un punct de vedere ,si ai dreptate si in cazul lui probabil pentru ca fiecare are filtrul propriu prin care trece realitatea. se poate afirma atunci ca Adevar= realitate?

Edited by Ally

Nu fac teoria adevarului relativ si a celui absolut, insa cred ca fiecare este o reflectare a realitatii!

Edited by BigDefender

eu sunt de acord cu fiecare dintre voi. cred ca se poate pune semnul egalitatii intre cele doua notiuni. problema ar fi ca realitatea pura e imposibil de perceput prin simturile si gandirea umana...

Adevarul este mult prea vast asa incat practic nu poate fi definit. Adevarul este imens, enorm si nu poate fi restrans la un cuvint, sau la o explicatie lingvistica...

S-ar parea ca dinamica cunoasterii se desfasoara numai pe doua coordonate: adevarul si falsul. In realitate, intalnim foarte des si o a treia coordonata : probabilul. Este vorba despre asa-zisa logica trivalenta, mult mai agreata in conceptele filozofice din domeniu.

Adevăr obiectiv = conţinutul obiectiv al reprezentărilor omului, care corespunde realităţii, lumii obiective, independent de subiectul cunoscător.

Adevăr relativ = reflectare justă, însă aproximativă, limitată a realităţii.

adevarul e un lucru incomod care odata spus ne doare!

vorbele tale ''ma'' doare! :airkiss:

Adevăr obiectiv = conţinutul obiectiv al reprezentărilor omului, care corespunde realităţii, lumii obiective, independent de subiectul cunoscător.

Adevăr relativ = reflectare justă, însă aproximativă, limitată a realităţii.

ptiu.........ca bine le mai zici :giveheart:

Adevarul e tot ce nu poate fi dovedit la un moment dat a fi fals.

El ramane valabil pana cand un alt adevar temporar ii va lua locul.

Adevarului ii poti gasi limite dar nu-l poti afla niciodata absolut.

SINCERITATEA

La prima vedere e dura, dar

E mai dulce dacat o minciuna.

Pare rece, fara caldura,

Insa-i mai calda decat un cosmar.

Cand lipseste apare calvarul,

O lume in haos, necunoscut mincinos,

O lume bolnava in care adevarul,

Se zbate s-ajunga ceva luminos.

Sinceritatea l-ajuta, il ridica,

Deasupra minciunii bolnavicioase.

Chiar daca doare el iti arata,

Fetele lumii ascunse, hidoase.

In pura lumina te scalda adesea

Si-n lacrimi te scoate din lucruri murdare.

Striveste minciuna in cuvinte alese,

Chiar daca-n suflet simti doar tradare.

Sinceritatea-i caltatea-defect,

Cu care multi nu se impaca.

Ipocriti, mincinosi ce se ascund,

Invocand adevarul fara sa-l creada.

Adevaul e mai dificil de definit asa ca solutia si calea de mijloc ar fi sa apelam cat mai des la sinceritate

eu sunt de acord cu fiecare dintre voi.

In filosofie, nici nu poti sa nu fi de acord cu oricine isi spune parerea in legatura cu un subiect, pentru ca toate parerile sunt corecte, doar ca nici una nu e completa.

Am un profesor de analiza matematica la facultate, care are o vorba: "Axioma: Atunci cand incerci sa iti dai cu parerea in legatura cu ceva la care nu te pricepi, sigur iti dai cu parerea prost." :lol: Ei bine, in filosofie nu se aplica teoria lui. :)

Parerea mea: Adevarul e unul din conceptele de care toti am auzit, pe care multi cred ca il detin, dar pe care nimeni nu il poate sti in totalitate.

Nici macar adevarul legat de definitia adevarului nu il poate sti nimeni.

Edited by Stelist_4_3v3r

Adevarul are multe definitii. In filozofie insa, el ar fi "conformitatea cu realitatea"; asta presupune ca el este o afirmatie (sau mai multe) care poseda atat calitatea de a fi logic, cat si de a fi reflecta realitatea in mod fidel. In stiinte insa, adevarul este relativ, fiind expresia unui rationament bazat pe niste cunostinte care nu stim daca sunt complete sau macar suficiente pentru a putea vorbi despre un adevar absolut (daca exista asa ceva). Probabil in stiinta avem deci afirmatii cu valenta de adevar pe care nici o noua informatie nu le vor putea nega, si altele, multe banuiesc, pe care pe masura ce avansam in cunoastere, vor fi abandonate sau macar modificate.

In filosofie, nici nu poti sa nu fi de acord cu oricine isi spune parerea in legatura cu un subiect, pentru ca toate parerile sunt corecte, doar ca nici una nu e completa.

Am un profesor de analiza matematica la facultate, care are o vorba: "Axioma: Atunci cand incerci sa iti dai cu parerea in legatura cu ceva la care nu te pricepi, sigur iti dai cu parerea prost." :lol: Ei bine, in filosofie nu se aplica teoria lui. :)

Parerea mea: Adevarul e unul din conceptele de care toti am auzit, pe care multi cred ca il detin, dar pe care nimeni nu il poate sti in totalitate. Nici macar adevarul legat de definitia adevarului nu il poate sti nimeni.

Nu stiu ce sa zic... Daca e adevarat ca fiecare om are dreptul la opinie, si sunt o multime de sisteme filozofice

(unele incompatibile reciproc), asta nu inseamna ca orice filozofie exprima un adevar, decat poate daca definim "adevarul" ca fiind simpla opinie subiectiva a oricui... In filozofie exista o metoda (logica) cu care sunt judecate opiniile, astfel incat nu toate opiniile (parerile) sunt corecte; unele sunt false

Edited by Marcel

Ceea ce e frumos chiar cand e urat...!

un punct de vedere, probabil.

Si eu sunt de acord.

Pana la urma nu cred ca exista un adevar absolut, unul singur si de neclintit. Fiecare vede adevarul prin prisma propriei fiinte si atunci probabil ca exista atatea adevaruri pe cati oameni exista si in acest caz putem sa zicem si ca nu exista adevar :think:

adevarul, dupa parerea mea este ceva ce nu poate fi combatut si divinitatea ne lasa sa vedem ca el(adevarul) este irefutabil. :)