Jump to content
Vesperala Forum

Oare unde se află?


vesperala

Recommended Posts

:( vreau să ştiu şi nu s-a epuizat, pentru că poate altădată vreau să ştiu alta...

sau poate nimeni nu răspunde şi apare altă întrebare...

 

:mellow: unde e gluma? :resent:

Link to comment
Share on other sites

Buenos Aires, Argentina. Cel puţin majoritatea pozelor puse atât înainte, cât şi după cea indicată de tine sunt "trase" acolo...

nu pricep, cum puse înainte?

 

 

şi ce reprezintă? merci pentru localizare

Link to comment
Share on other sites

Cele de aici de pe la King_penguins.jpg până pe la Santa_Ines_-_Fas.JPG. N-am avut răbdare să mă uit chiar la toate.

E posibil totuşi să mă înşel cu privire la locaţie. Ce reprezintă, n-am nici cea mai vagă idee.

 

L.E.

Aşa, dacă "dai matale singur zum" în poza asta, seamănă umpic de tot şi cu bisericuţa "de jos". Şi poza asta e "trasă" în Karlovy Vary, Cehia.

post-296-1242827219_thumb.jpg

Edited by EM!L
Link to comment
Share on other sites

vesperala:

Deoarece biserica din imagine este construita intr-un stil RUSESC inconfundabil, dar se afla in Buenos Aires,

am banuit (defapt am fost aproape convins) ca ai pus poza pentru derutarea adversarului. :D:

mie îmi amintea de poveştile cu o mie şi una de nopţi, de covorul lui Aladin, nu de o biserică...

Link to comment
Share on other sites

vesperala ... aici ai dreptate. Nu trebuia sa ma iau pe mine drept reper cand am spus ''inconfundabil''. Dar atunci spun povestea de la inceput: turnuletele de biserica cu arcade concentrice care se micsoreaza in adancime si cu acoperis tip ''ceapa'' :lol: , fie acoperite cu foita de aur, fie cu stelute, fie cu alte nebunii, ....... trebuie stiut ca sunt TOATE rusesti. :hatoff:

 

moscow.jpg

Uite o mostra de 'talmes-balmes' de la Moscova :rolleyes: (catedrela - Sf.Basil)

Link to comment
Share on other sites

pai daca are cruci pe turle :) vreo catedrala...impunatoare, ce-i drept!

nu prea par cruci, cel puţin nu în sensul cunoscut... :ping:

 

vesperala ... aici ai dreptate. Nu trebuia sa ma iau pe mine drept reper cand am spus ''inconfundabil''.

eşti arhitect, la tine toate chestiunile astea par fireşti :smile:

 

şi totuşi în Turcia nu sunt asemănătoare?

Link to comment
Share on other sites

eram convinsă că ştiu şi la noi forma aceea, dar până nu descopeream unde e nu avea rost să pun pe nimeni pe o pistă falsă

 

uite: 83643-20070317083611.jpg

 

Mănăstirea Agafton, comuna Curteşti, Botoşani

 

eu ştiu că s-ar putea spune că e de inspiraţie rusească, dar e foarte veche, dintr-o vreme în care ruşii nu prea influenţau ţara asta :huh: pe la 1800 oare aveau influenţe?

 

Aşa, dacă "dai matale singur zum" în poza asta, seamănă umpic de tot şi cu bisericuţa "de jos". Şi poza asta e "trasă" în Karlovy Vary, Cehia.

foarte, foarte interesantă poza pusă de tine

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...