Jump to content
Vesperala Forum

Usi interioare


Narcisa

Recommended Posts

...sa va intreb :voi cu ce fel de usi interioare le-ati inlocuit pe cele vechi( ale mele-s cele originare, de tip ceausist), sunteti multumiti de achizitie, ce defecte ati constatat, amanunte. Am inteles ca cele de lemn masiv crapa in timp, destul de repede, nu-s uscate bine de producator...ce parere aveti, ce varianta ar fi de preferat?

 

P.S.Observati ca nu fac nimic pana nu va consult. :)

Link to comment
Share on other sites

Si eu sunt in acceasi situatie. Tocmai ma pregatesc sa le schimb. Sfaturi, idei?

 

Link to comment
Share on other sites

acasa schimbasem usile interioare din lemn masiv cu usi din lemn laminat sau ceva de genul asta , sunt de cam aceasi greutate dar arata mai bine , si tocul usii e mai bun , nu mai stiu cum se cheama ,dar acum vreo 2 ani am dat vreo 400 ron bucata plus toc ,

Interior-Glass-Door-OP025-.jpg

 

cam ca asta arata , doar ca la in semn + formatul sticlei mate

 

Wooden_Solid_Flush_Glass_Panel_Door.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

eu nu fac commentar, eu vand usi de interioare

:(

 

păi tocmai pentru că vinzi şi te pricepi, puteai să dai un sfat mai bun, referitor la ce să aleagă...

altminteri care e rostul postării tale? :hm:

Link to comment
Share on other sites

:(

 

păi tocmai pentru că vinzi şi te pricepi, puteai să dai un sfat mai bun, referitor la ce să aleagă...

altminteri care e rostul postării tale? :hm:

stau prea putin pe net, vreau sa particip la forum dar nu gisesc timp, thema asta ar fi bun de discutat si pt mine, am scris, scris si am observat ca am scris numai reclame pt usile pe care vand, si am sters, de asta am comentat asa,

ca sfat pot sa spun ca la usi interioare, sa cumpara de la cineva (nu conteaza ce model si ce marca) sigur va apara o problema, mai devreme sau mai tirziu, daca cunosti de unde iei, atunci ai sansa sa vine cineva sa repara,

vorbesc de experienta (ca vanzator)

pt commentarul cer scuze anticipat

cu stima

Edited by murat
Link to comment
Share on other sites

stau prea putin pe net, vreau sa particip la forum dar nu gisesc timp, thema asta ar fi bun de discutat si pt mine, am scris, scris si am observat ca am scris numai reclame pt usile pe care vand, si am sters, de asta am comentat asa,

ca sfat pot sa spun ca la usi interioare, sa cumpara de la cineva (nu conteaza ce model si ce marca) sigur va apara o problema, mai devreme sau mai tirziu, daca cunosti de unde iei, atunci ai sansa sa vine cineva sa repara,

vorbesc de experienta (ca vanzator)

pt commentarul cer scuze anticipat

cu stima

 

da-ne niste detalii, ca is cineva ii interesat si vrea sai dau detalii :hatoff:

 

Link to comment
Share on other sites

eu nu fac commentar, eu vand usi de interioare

 

murat, te rog sa-mi dai un MP, daca zici ca ar putea fi interpretat ca reclama..., ma bate gandul sa le reconditionez pe cele existente, decat sa iau usi din carton presat si dupa 1-2ani sa fie intr-o stare jalnica, desfoliate, zgariate, umflate...

 

Link to comment
Share on other sites

murat, te rog sa-mi dai un MP, daca zici ca ar putea fi interpretat ca reclama..., ma bate gandul sa le reconditionez pe cele existente, decat sa iau usi din carton presat si dupa 1-2ani sa fie intr-o stare jalnica, desfoliate, zgariate, umflate...

narcisa, ai pm

Link to comment
Share on other sites

puteţi discuta şi pe forum cât doriţi, nu se interpretează ca reclamă decât dacă e vorba de siteuri cu vânzare online care îţi aparţin.

 

altminteri, recomandări şi sfaturi nu strică nimenui şi e normal să spuneţi firmele care vă plac.

 

evitaţi a spune nume de firme care nu vă plac, pentru că se poate privi drept calomnie. e suficient să spuneţi ce e bun.

Link to comment
Share on other sites

narcisa, ai pm

 

Multumesc, murat, am priceput ! :airkiss:

 

E decizia lui murat daca alege sa dea cateva sfaturi, cu siguranta utile pentru ceilalti. Dar avand in vedere ca vinde astfel de produse , este de inteles daca prefera sa n-o faca.

 

 

Link to comment
Share on other sites

E aiurea rau de luat decizia. Daca-s noi se face varza conturul tocurilor. Partea de zidarie, zic.

Alta dandana.

 

Merg pe vopsirea celor vechi. Si a tocurilor.

Cred ca merge si dat putin cu rindeaua pe usa daca tot e scoasa pentru vopsit.

Clante schimbate(partea de ornament, nu cea functionala) si incercat de intarit balamalele vechi.

Asta nu-i simplu. Mai bine saltate cele vechi cu saibe grover si subtiri si tatonat pana se echilibreaza usa.

Se pot face si mici reparatii cu chit auto. Cea mai ieftina varianta. Si solida.

Vopseaua auto ii iarasi indicata. Ieftina si usor de dat si de nuantat.

Ganditi-va ca o usa veche nu e lemn brut. Are vechea vopsea pe ea.

 

Se poate colanta ieftin insa revin la tocuri. Alea-s greu de facut. Ar merge interiorul usii colantat pentru confort.

Nu-i rea solutia.

 

Combinatii dragute de culori obtineti la orice magazin de piese auto. Luati baza alb 10(frigider) sau alb 12 boreal insa nu recomand. Ii duralchidica si e scumpa rau reteta.

Plecati din alb10 si obtineti ce nuanta doriti. Pe bleu, pe maro, pe gri, pe oranj. Is incredibil de mici costurile.

 

Desigur trebuie si rabdare.

 

Eu am facut tot cu alb13(alb murdar) si is multumit inca. Probabil m-am si obisnuit cu culoarea.

Insa am scapat de balamucul cu refacerea zidurilor daca montam noi.

 

Is frumoase alea noi. Dar genereaza alte lucrari, poate neprogramate.

 

O singura usa am montat. Una culisanta. Era aiurea cea pe care am gasit-o montata. ziceai ca-i usa de celula.

 

In rest le am vopsite pe alea vechi. A'la nea nicu. :hatoff:

Link to comment
Share on other sites

Eu as desfiinta toate usile din casa, oricum nu le tin niciodata inchise pt. ca ma sufoca o camera cu usa inchisa insa ,narcisa, iti pot recomanda usa plianta la baie, nu *fura din spatiu, este usor de inchis/deschis si este si rezistenta... :airkiss:

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 4 months later...
Noi vrem sa schimbam usa dintre bucatarie si balcon. Actuala e deformata. Cauza e clara, diferentele de temperatura iarna. Ce recomandati?

usa in sistem termpan(pvc): rezistenta-n tip ,eficienta termica,cost achizitie-intretinere rezonabil

Edited by buleala
Link to comment
Share on other sites

Tehnic vorbind , notiunea de termopan se refera strict la geam si inseamna geam termoizolant . Daca tot este vorba de usi interioare , atunci nu vad de ar vrea cineva sa foloseasca usi cu izolatie termica intre camerele apartamentului / casei . Este un cost suplimentar absolut inutil . Lasand la o parte faptul ca daca usile respective sunt din PVC , fie el si intr-o culoare calda care imita lemnul , dau un aspect mai degraba de mezelarie decat de casa de locuit . Parerea mea ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...