Jump to content
Vesperala Forum

Eurovision 2009


burvi2001

Recommended Posts

t_974738.jpg Alaturi de Romania s-au mai calificat in finala Turcia, Suedia, Israel, Portugalia, Malta, Finlanda, Bosnia Hertegovina, Armenia si Islanda. Automat in finala vor evolua Franta, Rusia castigatoarea de anul trecut a competitiei Germania, Marea Britanie si Spania. Cea de-a doua semifinala a concursului va avea loc joi seara, de la ora 22.Publicitate ...

 

 

 

vezi intregul articol

Link to comment
Share on other sites

La Eurovision, dupa primele 17 melodii (Malta e a 17-a) doar Turcia si Finlanda s-au remarcat.

 

Elena nu a iesit cu nimic in evidenta, in afara de tocuri...

Nici nu avea cum, atata timp cat piesa e foarte slaba, si nici macar nu reprezinta Romania..."Balkan Girls"...Romania nici macar nu se afla in Peninsula Balcanica. :imao: Dar cred ca va primi voturi bune de la tarile participante situate in Balcani. :) Buna strategie.

Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate, dar as mentiona ca, iar sintem tributari mediocritatii, care nu stie sa depaseasca stadiul de copiator.

 

Elena a copiat miscarile lui Beyonce, atit a crezut ea ca poate sa fie in stare.

 

Reafirm convingerea ca Turcia si Finlanda vor avea parte de succes, si le-am ascultat doar in direct.

 

Ar mai fi Armenia.

 

Cit despre voturi, e mai simplu, Romania va primi in primul rind de la capsunarii din Spania, apoi Italia si unde or mai fi ei plecati la munca.

Ca doar nu te astepti ca cetatenii altor tari sa cheltuiasca bani pentru a vota alte tari...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca fatuca e de condamnat pentru lipsa de originalitate a compozitorului (Duta parca e asta :think:), coregrafilor, stilistilor, etc. La urma urmei, probabil ca ia niste bani din astea si e tot ce conteaza. Nu e prost cine cere, ci ala care da. Cel care da, in cazul asta, e publicul.

De fapt, toata prostia asta e pe foarte multi bani. Europa are o populatie de 800 de milioane de locuitori. Din astia, daca suna macar 100 de milioane (si eu sunt convins ca vor fi mult mai multi), se strange foarte mult. Plus televizarile, si tot ce tine de asta...publicitate, drepturi de televizare, etc. Nu mai conteaza muzica, pentru ca mereu e aceeasi.

Chiar ma mir cum de inca reusesc astia sa prosteasca publicul cu aceeasi muzica idioata care exista de 20 de ani.

Edited by Stelist_4_3v3r
Link to comment
Share on other sites

Europa are o populatie de 800 de milioane de locuitori. Din astia, daca suna macar 100 de milioane (si eu sunt convins ca vor fi mult mai multi),

tu crezi că 1 din 8 oameni ai Europei va suna? :) eu cred că 1 din 8 are telefon. nicidecum că ar suna.

 

dar da, banii vin din publicitate

Link to comment
Share on other sites

Bravo stelist, ai intuit bine scopul acestui concurs.

 

Interesant de stiut ar fi cine beneficiaza de acesti bani ?

 

As mai adauga pentru cei care nu stiu ca Eurovision este transmis si in restul lumii, chiar si in Noua Zeelanda.

 

Asa ca vor fi peste 100 milioane profit.

 

Link to comment
Share on other sites

Concursul s-a terminat. :) A castigat Norvegia, iar Romania a ocupat locul 19. Ma asteptam, recunosc. De aceea nici nu am vazut vreuna din fazele "competitiei". Vazusem, totusi, finala pe tara. Mi-a fost de ajuns...

 

As vrea sa imi aduca cineva aminte. Romania a avut vreodata o clasare mai slaba decat anul asta? :rolleyes:

 

Am auzit piesa Norvegiei. Din curiozitate. Mi-am zis ca probabil celelalte au fost extrem de slabe, daca a castigat asta. :huh: Apoi le-am ascultat pe urmatoarele 6 din clasament (restul cred ca nu mai are sens), si mi-am dat dreptate. :) Unele sunt in stilul "Crebul de Aur" - oribil, iar altele sunt orientale - iar oribil.

Nu mai stie nimeni sa compuna muzica buna? :who:

Edited by Stelist_4_3v3r
Link to comment
Share on other sites

:D: multe au fost noutăţile

 

da, au fost ani când România nu s-a calificat deloc, aşa că putem spune că a fost şi mai rău...

 

spre deosebire e alte dăţi Moldova şi-a amintit că suntem fraţi şi ne-a dat cele 12 puncte nouă, până acum doar reciproca funcţiona.

 

şi n-am văzut niciodată aşa mare diferenţă de punctaj ca acum, între prima clasată şi următoarele

Link to comment
Share on other sites

Mie mi-a placut Islanda. La melodia Norvegiei, orchestratia a fost interesanta, si cred ca asta le-a adus locul 1.

Cat despre noi... show-nu, backing vocals- fals si tare, si nu in cele din urma... melodia, care nu avea nimic special, dar din ce a fost la preselectia nationala, cred ca au ales raul cel mai mic. Vad ca noi cam asta stim in ultima vreme. Craci, si in rest nimic.

Link to comment
Share on other sites

Mi-a placut melodia Norvegiei, dar parca si mai tare as fi vrut sa castige Islanda :inlove: Si Estonia mi-a placut, au avut o melodie originala si... melodioasa, adica usor de retinut. Per ansamblu, mi s-a parut in concurs mai bun decat in anii trecuti, iar organizarea show-ului a fost impecabila, cu mult peste ce au facut sarbii anul trecut :bravo:

Link to comment
Share on other sites

Nenica , de doua zile repet ca pe o mantra stupizenia asta de melodie cu "balcan girls " . Pur si simplu nu-mi pot opri subconstientul s-o fredoneze . Si prietenii mei stiu ca n-are cum sa-mi placa asa ceva .

O avea , asa , un du-te vino subliminal ... Sau , oi fi stat prea mult in soare .

In alta ordine de idei , ca de obicei , nu m-am invrednicit sa urmaresc Eurovizionu' . Mi se pare ca-i mult mai profitabil , sufleteste vorbind , sa stai tolanit si sa te uiti in gol . Parerea mea .

Link to comment
Share on other sites

Varza. Praf. Asta am fost. Si nici nu m-a impresionat nimic din melodiile respective. Peter-Pan-ul norvegiei si zabetul lui tamp m-au enervat la culme. Imi pare rau, insa raman la parerea ca muzica adevarata se face in afara competitiilor oficial gen Eurovision. Si de asemenea, cei care meritau Eurovisionul au fost Zdubii in 2005. De acolo mi s-a rupt filmul. Au mai scos-o la capat baietii de la Lordi cu un an mai tarziu....Insa Zdubii au avut acel plus de originalitate pe care nici romanii cu Luminita Anghel si Sistem nu au avut-o. Si totusi, au luat un loc mai prost.

 

Zdob si Zdub - bunica bate toba daca va era dor :ping:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 4 years later...

:hatoff: si Eurovision 2014

 

 

 

01:23 - AUSTRIA CASTIGA EUROVISION 2014!

 

 

 

01:22 - Nici vecinii nu mai sunt ce-au fost. Ucraina nu ne da niciun punct.

01:21 - Usoara dezamagire din Italia, tara care ne da doar 5 puncte. Totusi, suntem in Top 10.

01:20 - Belgia ne surprinde placut cu 5 puncte.

01:19 - Dupa 10 secunde de suspans, Spania ne da 8 puncte. Incepem sa urcam in clasament, avem sanse la un Top 10.

01:17 - Finlanda a tradat "cauza nordica": doar 10 puncte pentru Suedia si 12 pentru rivala Austria. E destul de clar, Conchita va castiga.

01:15 - Avem doua puncte si din Irlanda!

01:14 - Fratii moldoveni nu au suparat pe nimeni. 8 puncte pentru Rusia, 10 pentru Ucraina si 12 pentru Romania!

01:13 - La asta nu se astepta nimeni. Ungaria nu ne-a votat!

00:10 - Un punct din Portugalia! E putin, dar cine face mofturi acum?

01:10 - Israelul nu ne-a uitat! Avem opt puncte de la Tel Aviv si ne indreptam spre jumatatea clasamentului.

01:06 - Am trecut de jumatatea votului si Austria este lider si mare favorita.

01:03 - Primim un punct din Belarus.

01:01 - Avem patru puncte din Macedonia! Ramanem la coada clasamentului, dar speram la o clasare in zona de mijloc a clasamentului. Intre timp, barbatul cu rochie si barba din Austria se indreapta spre o victorie pe care nu multi o anticipau.

01:00 - Niciun punct din Islanda.

00:58 - Balticilor nu le-a placut melodia noastra, niciun punct pentru noi. Si nici Armenia nu s-a lasat mai prejos.

00:56 - Franta ne-a ocolit, de asemenea. Nici Marea Britanie nu acorda puncte reprezentantilor nostri.

00:55 - Opt puncte din Malta pentru Romania! Sora mai mica a Italiei nu se dezminte!

00:54 - Nicio surpriza, nici olandezii n-au votat Romania. N-avem decat sa ne multumim cu punctele din Moldova, Italia si Spania.

00:52 - Iata cum a votat Romania: 8 puncte pentru Austria, 10 puncte pentru Ungaria si 12 puncte pentru Suedia.

00:51 - Muntenegru si-a votat mai toti vecinii. Nu insa si pe noi.

00:50 - San Marino nu a gustat melodia Romaniei, care nu a primit niciun punct. De asemenea, nici gazdele daneze nu cred in miracole. Romania ramane cu cele 6 puncte azere.

00:47 - Nici Polonia nu ne puncteaza. Olanda primeste 12 puncte. Albania ne-a ocolit si ea, Spania primind punctajul maxim.

00:46 - Niciun punct din Grecia pentru noi, punctaj maxim pentru Austria.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...