Jump to content
Vesperala Forum

Creatie Vestimentara.


mihaela miron

Recommended Posts

Am o mare pasiune pentru acest domeniu.Deschid acest topic cu intentia de-a dialoga pe aceasta tema.

Pentru inceput voi detalia proportionalitatea corpurilor pentru a ne descoperii ce tip de corp avem :mousquetaire:

 

Constitutia masculina

Tipul I:Pectoral=are cantitatea de tesut celular subcutanat si de musculatura este redusa,abdomenul este cazut,corpul este adus de spate.

Tipul II:Musculos=are cantitatea moderata de tesut celular subcutanat,musculatura medie sau puternica,spate drept.

Tipul III:Abdominal=are cantitatea crescuta de tesut celular subcutanat,musculatura slaba,abdomen rotunjit,bombat.

 

Constitutia feminina

Tipul I:are distributie egala a surplusului de tesut celular subcutanat;cantitatea de tesut celular subcutanat este medie,slaba sau mare.

Tipul II:are distributie inegala a surplusului de tesut celular subcutanat;acest tip cuprinde doua subtipuri:

-amplasarea surplusului mai sus de talie

-amplasarea surplusurilor mai jos de talie

Tipul III:surplusurile de tesut adipos subcutanat sunt dispuse fie pe trunchi,fie pe extremitati

Tipul IV:cantitate mare de surplusuri ale tesutului celular adipos subcutanat pe proportii diferite ale corpului.

 

Va invit sa va studiati corpul,sa aflati ce tip de constitutie a corpului aveti :reverence:

 

Voi revenii cu detalierea masurilor pentru fuste,sacouri,paltoane.

Link to comment
Share on other sites

Tipul II:Musculos=are cantitatea moderata de tesut celular subcutanat,musculatura medie sau puternica,spate drept.

 

Cred ca asta sunt , si acum exista haine la tipurile astea?

 

 

Desigur ca exista.Voi detalia masurile imbracamintei,masuratorile si vei descoperii imbracamintea potrivita. :reverence:

 

Eu is mai mult II a doua liniuta, cred asta e "para" :lol:

 

Da,aceasta este descrierea. :reverence:

Link to comment
Share on other sites

 

Coduri utilizate in sistemul international.

 

Masurile pentru Europa

32-36=XS

36-38=S

38-40=M

40-42=L

42-44=XL

 

Masuri pentru fuste,sacouri,paltoane.

 

Romania 42 44 46 48 50 52 54

Europa 36 38 40 42 44 46 48

Anglia 30 32 34 36 38 40 42

SUA 8 10 12 14 16 18 20

 

Link to comment
Share on other sites

eu sunt curious sa stiu cum distingi ce masura ai , iti masori centimetrii, ai imparti , ai aduni ,

cred ca ar fi interesant sa stii cum se face asta

 

 

Voi detalia :reverence: parametri ce stabilesc masurile imbracamintei sant:

-la femei:inaltimea,circumferinta pieptului,circumferinta soldurilor.

-la barbati:inaltimea,circumferinta pieptului,circumferinta taliei.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
Mihaela pt. o silueta tip para cum ar arata o rochie care sa avantajeze?

 

 

Rochia este pentru petrecere,ocazie speciala,birou...?

Conteaza si materialul,imprimeul materialului;da un efect de iluzie optica,distragand atentia de la eventualele "forme inestetice"

 

Un exemplu :reverence:

1rochii2007_287857847.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Pentru o ocazie mai exact o nunta, dar nu vreau sa fie ceva sofisticat rochiile alea clasice de nunta. Mi-ar placea inflorat, ceva mai lejer, mai nonconformist :imao: . Oare merge? Ce material? Lungimea? Cred ca pana la jumatatea gambei nu prea e avantajos :hm:

Link to comment
Share on other sites

Asa deci,o rochie cu corset ar fi super potrivita si poalele sa fie "jumate de soare" :reverence: ,lunga cam pana la jumatatea gleznelor dintr-un material natural,un amestec de in cu bumbac .

 

 

O sa caut o imagine sa-ti faci o idee :pink-star:

Edited by mihaela miron
Link to comment
Share on other sites

sam, rochia este putin stransa pe solduri,vinovatul este corsetul :D: ,care da si o forma frumoasa taliei,partea de sus este decoltata,partea de jos vine ca niste raze de soare care de la genunchi in jos sunt sectionate si da un efect delicat rochiei.Eu cam asa vizualizez rochia potrivita tie.

 

Uite un exemplu

 

turnu.jpg

Link to comment
Share on other sites

Magazin Bien Savy chiar e in Brasov insa ma sperii doar gandindu-ma cat or costa rochiile :imao:

Deci sa inteleg ca e mai indicata o rochie din 2 piese sau fusta si bluza decat o rochie care vine intreaga? Dar daca totusi aleg una care e dintr-o bucata :hm: Of mama ei de treaba

 

th3551236108052purplema.jpg

Edited by samsara
Link to comment
Share on other sites

Pentru tipul tau de corp este mai avantajos sa porti bluza tip-corset si fusta ,dar nu dreapta si cat mai "sofisticata"sa distragi privirile curiosilor de la solduri spre bust,picioare...sunt si rochii cu, corset daca doresti; incearca si la alte magazine,de exemplu pe langa cinema Patria erau cateva.Iti doresc mult succes si sa-mi arati si mie ce ai gasit :hugs:

 

 

Rochia postata de tine e dea dreptul superba!

Edited by mihaela miron
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...