Jump to content
Vesperala Forum

Subiecte greşite la examene


Recommended Posts

teza la română a avut parte de un subiect greşit, confundându-se 2 personaje ale lui Caragiale, Niţă Ghiţescu şi Ghiţă Niţescu.

 

confuzia respectivă face ca autorii subiectelor să facă exact greşeala "aşteptată la elevi", iar ceea ce doreau să evalueze devine incoerent.

 

ciudat nu e că au greşit, că doar nu e prima oară..:focus: chiar nu e prima dată când se greşeşte, am văzut n subiecte greşite la corectări de lucrări pe la concursuri până acum, dar e prima dată când aud următoarea inepţie: profesorii care au observat greşeala şi le-au zis elevilor vor fi sancţionaţi :focus: ce trebuiau să facă?

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: nu.

era o simplă dactilografiere a unui nume în locul celuilalt. baremul de corectare nu indică faptul că ar fi fost intenţionată..:)) nici nu se permitea aşa ceva în formularea unui subiect.

Link to comment
Share on other sites

teza la română a avut parte de un subiect greşit, confundându-se 2 personaje ale lui Caragiale, Niţă Ghiţescu şi Ghiţă Niţescu.

 

confuzia respectivă face ca autorii subiectelor să facă exact greşeala "aşteptată la elevi", iar ceea ce doreau să evalueze devine incoerent.

 

ciudat nu e că au greşit, că doar nu e prima oară.. :focus: chiar nu e prima dată când se greşeşte, am văzut n subiecte greşite la corectări de lucrări pe la concursuri până acum, dar e prima dată când aud următoarea inepţie: profesorii care au observat greşeala şi le-au zis elevilor vor fi sancţionaţi :focus: ce trebuiau să facă?

 

 

cine vor fi sanctionti?profesorii sau elevii?

 

am inteles ca levii nu vor fi sanctionati

Link to comment
Share on other sites

:) profesorii nu aveau dreptul să intervină ... ei doar supraveghează şi atât... :huh:

aşa consideră ministerul, că sunt roboţi fără creier destinaţi simplei supravegheri, nu depistării greşelilor

Link to comment
Share on other sites

Acum incep sa mi se limpezeasca lucrurile :)

 

Gandeste-te ca la ministerul invatamantului lucreaza tot felul de angajati si .... angajate :spiteful:

care pe langa cafele si alte chestii,, din cand in cand mai au de intocmit si cate un subiect de teza.

... dar deh, gresesc si ele. E scuzabil. :D:

 

Ce NU e scuzabil? ... Pai ca un profesor ''de provincie'' sa observe o greseala.

Dar ar fi prea de tot ca tocmai ministerul INVATAMANTULUI sa isi afiseze prostia fix in halul asta. :lol:

 

Eu sincer nu cred ca se vor lua vreun fel de masuri impotriva profesorilor.

 

Link to comment
Share on other sites

profesorii care au observat greşeala şi le-au zis elevilor vor fi sancţionaţi :focus: ce trebuiau să facă?

 

Se merge pe ideea ca nu era cazul sa se creeze confuzie in randul elevilor chiar in timpul sustinerii probei respective. Auzind ca in text apare o greseala, elevii nu s-au mai putut concentra, au fost debusolati, s-a creat panica, si-au iesit din ritm etc.

 

 

Trebuia doar anuntat Ministerul Ed. si se proceda conform indicatiilor acestuia.

Link to comment
Share on other sites

Se merge pe ideea ca nu era cazul sa se creeze confuzie in randul elevilor chiar in timpul sustinerii probei respective. Auzind ca in text apare o greseala, elevii nu s-au mai putut concentra, au fost debusolati, s-a creat panica, si-au iesit din ritm etc.

 

 

Trebuia doar anuntat Ministerul Ed. si se proceda conform indicatiilor acestuia.

cam în cât timp răspundea ministerul la apelurile atâtor şcoli? că examenul a durat doar 2 ore. şi în timpul de aşteptare unii copii scriau exact la acel subiect, pierzând apoi timp cu reluarea lui.

 

 

idioţii care le-au propus ar trebui să răspundă , nu să caute acarul păun.

 

Link to comment
Share on other sites

:) a fost proba de română, nu ştiu

întâi corectează profesorul care predă, pe urmă trimite lucrările către inspectorat. se face media, cred. dar nu trebuie să existe diferenţă prea mare de notare.

 

 

indiferent ce face inspectoratul, nota pusă de profesorul clasei este independentă de indicaţiile respective. şi implicit, ca apărea subiectivismul: unii vor nota ca şi cum ar fi făcut subiectul corect, alţii vor puncta doar ce a fost scris de elev, cu o analiză mai mult cantitativă decât calitativă probabil..:hm: mie mi se pare că au stricat mai mult decât îşi imaginează, pentru că notele nu vor reflecta mereu realitatea chiar dacă inspectoratele vor proceda la fel.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mâine, poimâine vor da la elevi la teză un subiect prin care Germania a câştigat al doilea război mondial!!! :doh: Am văzut unde era greşeala. Au pus comandantul bun , dar i-a "incredinţat" altă armată. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Este oricum de neiertat. Asta nu dovedeste decat ca :

1. Sursele pe care le foloseste ministerul pt. a scrie subiectele sunt usor lipsite de incredere. Tind sa cred ca in cativa ani vom ajunge cu bareme facute conform prostioarelor scrise pe referate.ro

2. Nici macar copy+paste sa nu stie sa dea. Pana si un elev copiind la Tezele unice ar face o treaba mai buna :)

3. Cineva ar trebui sa controleze. Cum sunt corectorii de la redactiile ziarelor. Sa nu lase gresala sa se duca mai departe la printarea subiectelor. Insa vad ca si de asta au uitat :)

 

Daca mai imi vin reprosuri in minte, va mai anunt :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

La scoala unde am asistat eu, erata a venit in timpul examenului, si a mai fost data si aiurea :P: Cu toate astea, copiii s-au descurcat bine, si asta fara sa fie lasati sa copieze :D: Mai greu a fost la romana, unde au picat jumatate.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...