Jump to content
Vesperala Forum

casatorie sau concubinaj?


LIVIA

păreri  

12 members have voted

  1. 1. căsătorie sau concubinaj

    • căsătorie
      8
    • concubinaj
      3
    • prefer singurătatea
      1


Recommended Posts

eu sunt de moda veche si nu agreez concubinajul ( sau casatoria "de proba").nu facem experimente cu lucruri vitale, partenerul nu este o haina pe care s-o probam si s-o schimbam dupa cum bate vantul. o putem face, dar pretul este covarsitor. analizati bine inainte , ganditi si cantariti de mai multe ori, intrebati, cereti si mai ales ascultati si de sfaturile parintilor. daca, cu toate aceste prevederi , se intampla sa fie vorba despre o casatorie nereusita, divortul ramane solutia de avarie. si in caz de concubinaj partajul (partea cea mai stresanta) tot se face si ,in caz de rea-credinta , nici legea nu te mai poate ajuta, ca te situezi cumva in afara ei, femeile sunt cele mai dezavantajate, de obicei. traume psihice sunt , in caz de esuare, si intr-un caz si-n celalalt.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu prea stiu ce sa spun. Cand ma gandesc la concubinaj, mi se pare ok pentru cei care isi doresc o asemenea relatie. Casatoria iar mi se pare ok pentru cei care isi doresc sa se casatoreasca. Ideea este ca niste hartii nu garanteaza durabilitatea unei relatii. Cand nu se mai inteleg, chiar si cei casatoriti se despart. Dar mi se pare normal ca o relatie frumoasa sa culmineze cu o casatorie.

 

Concubinajul de proba este cumva util, dar nu iti garanteaza ca omul va ramane acelasi si dupa casatorie. Oamenii se schimba permanent in functie de experientele pe care le traiesc. Important este ca partenerii sa traiasca cat mai multe experiente de viata impreuna ca drumul sa le fie comun intr-o oarecare masura. Fiecare relatie este speciala si se manifesta in functie de oamenii care sunt impicati in ea. Este inutil sa incercam a gasi cea mai buna alternativa de a trai o relatie. Ceea ce mi se aplica mie nu se aplica altuia.

 

Dar este extrem de important ca in momentul in care incepi o relatie "serioasa" sa stii ce fel de om vrei langa tine si daca esti capabil sa-i oferi ce doreste. Cate din defectele sale esti dispus sa accepti si cate este el/ea? Dupa ce iti faci calculele cred ca poti avea o imagine de ansamblu despre ce fel de raltie va fi. Si da, toate astea le gandesti dupa ce esti sigur ca exista iubire intre voi.

 

Link to comment
Share on other sites

Eu nu prea stiu ce sa spun. Cand ma gandesc la concubinaj, mi se pare ok pentru cei care isi doresc o asemenea relatie. Casatoria iar mi se pare ok pentru cei care isi doresc sa se casatoreasca. Ideea este ca niste hartii nu garanteaza durabilitatea unei relatii. Cand nu se mai inteleg, chiar si cei casatoriti se despart. Dar mi se pare normal ca o relatie frumoasa sa culmineze cu o casatorie.

 

Concubinajul de proba este cumva util, dar nu iti garanteaza ca omul va ramane acelasi si dupa casatorie. Oamenii se schimba permanent in functie de experientele pe care le traiesc. Important este ca partenerii sa traiasca cat mai multe experiente de viata impreuna ca drumul sa le fie comun intr-o oarecare masura. Fiecare relatie este speciala si se manifesta in functie de oamenii care sunt impicati in ea. Este inutil sa incercam a gasi cea mai buna alternativa de a trai o relatie. Ceea ce mi se aplica mie nu se aplica altuia.

 

Dar este extrem de important ca in momentul in care incepi o relatie "serioasa" sa stii ce fel de om vrei langa tine si daca esti capabil sa-i oferi ce doreste. Cate din defectele sale esti dispus sa accepti si cate este el/ea? Dupa ce iti faci calculele cred ca poti avea o imagine de ansamblu despre ce fel de raltie va fi. Si da, toate astea le gandesti dupa ce esti sigur ca exista iubire intre voi.

 

Mult, Muuuult adevar in ceea ce ai rostit!

 

Link to comment
Share on other sites

Eu clar daca as divorta si as mai ajunge in o relatie nu m-as mai casatori ... :think: Sau cel putin asa zic acum :lol:

 

momentan asta e si parerea mea ....parca e mai simplu sa-ti iei valiza si sa pleci decat sa stai si sa inghiti si ce nu vrei sau esti obligat....poate sunt subiectiva acum , uneori insa ma gandesc ca poate, poate ....poate e doar o speranta ca la ce am visat o viata exista cu adevarat insa....

 

va citesc postarile in continuare....

Link to comment
Share on other sites

Citeam postul lui Rocozaur si ma intrebam ce a vrut sa spuna.

Si-mi dau seama ca el se referea la o relatie versus casatorie.

Nu la stat impreuna cu sau fara acte. L-am inteles.

 

Concubinajul ii o legatura periculoasa ca etapa de tranzitie intre relatie obisnuita si casatorie.

Daca-i scurt e posibil sa ascunda nepotriviri irebarabile ulterior casatoriei.

Daca-i lung in cele mai multe cazuri apare frustrarea unuia dintre parteneri. Oare de ce nu ma ia asta?

De ce ma incurca?

 

Ii bun consider, doar atunci cei doi nu au nimic de impartit. Fiecare cu aia a ma-sii. Slujba, cariera, bani,timp liber, alte obligatii.

Iar concubinajul sa fie doar calea cea mai rezonabila de a sta cat mai mult alaturi de persoana cealalta in conditiile de mai sus.

 

Nu-i batut in cuie ca iese o casatorie durabila din asta, dimpotriva.

 

O sa scriu ca foarte multi ani am fost, chiar multi, adeptul concubinajului de weekend.

Cu cateva exceptii frumoase dar scurte. Cand am concubinat cu acte in regula. Si s-a ales praful si bine a fost.

Si acum mai ma amuz cu respectivele de vremurile alea. Frumoase dar bine ca nu ne-am legat la cap.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Eu as vota cu toate 3.

Exista clipe cand vrei ca om sa fii casatorit, apoi se intampla sa iti dai seama ca nu exact ce aveai nevoie, mai apoi ti se pune pata sa mai incerci ceva aka concubinaj...dupa un timp preferi singuratatea si apoi o iei de la inceput. :)

 

Important este sa inveti din fiecare etapa cate ceva. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Eu as vota cu toate 3.

Exista clipe cand vrei ca om sa fii casatorit, apoi se intampla sa iti dai seama ca nu exact ce aveai nevoie, mai apoi ti se pune pata sa mai incerci ceva aka concubinaj...dupa un timp preferi singuratatea si apoi o iei de la inceput. :)

 

Important este sa inveti din fiecare etapa cate ceva. :)

 

 

Asta nu inseamna ca imi displace fundul tau.

Edited by Radu_RoAp
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Termenul de concubinaj imi displace profund, mi se pare unul dintre cei mai vulgari existenti.

Cand eram copil, pe vremea cand toate fetele visau la casatorie, eu visam la divort. Inca o mai fac. Cred si proslavesc institutia divortului.

Casatoria este un motiv de siguranta. In masura in care ceva poate fi sigur pe lumea asta. :haha:

Edited by eytrs
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Termenul de concubinaj imi displace profund, mi se pare unul dintre cei mai vulgari existenti.

Cand eram copil, pe vremea cand toate fetele visau la casatorie, eu visam la divort. Inca o mai fac. Cred si proslavesc institutia divortului.

Casatoria este un motiv de siguranta. In masura in care ceva poate fi sigur pe lumea asta. :haha:

 

Studiile arata ca principala cauza a divortului este casatoria. :lol:

Daca esti casatorit, nu poti sa pleci, pur si simplu. E complicat. Si casatoria e o presiune in plus vietii unui cuplu. Cred ca aduce numai dezavantaje.

Pana la urma, divortul e singurul care nu se poate destrama. It's forever. :)

Link to comment
Share on other sites

Nu o iau pe avantaje sau dezavantaje, ca omul daca nu vrea sa vada nu vede, insa eu consider ca toata debandada din lume, toata lipsa de valori si toata generatia asta nebuna de tineri care rasare are la baza destramarea familiei. Mai departe intelegeti voi. Si am pana la urma vechime, 10 ani de casnicie nu-s de ici de colo, cu bune, cu rele, doar sensul familiei si, implicit, al casniciei, il inteleg in lume, in afara de cazul in care ai ales calugaria :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Cred ca asta e o problema a societatii, care judeca superficial acest aspect. Cunosc un tip care locuieste cu prietena lui de 10 ani, si nu prea se gandeau pana acum la casatorie, ca... na. De ce? Desi au vreo 30 de ani. Dar parintii ambilor ii preseaza din ce in ce mai mult, si nu numai atat. La un moment dat, au hotarat sa ia problema in mainile lor, si au inceput, practic, sa organizeze nunta, desi cei doi erau inca reticenti. Acum, nu stiu daca din cauza presiunii sau chiar sunt convinsi de asta, dar au fixat data si urmeaza sa se casatoareasca la inceputul lui iunie. Eu nu inteleg aceasta mentalitate pe care o au parintii. Nu stiu de unde vine. Si cunosc mult mai multe cazuri, chiar si in familie am cateva.

Daca as fi vreodata in situatia de a imi pune problema daca vreau sa ma insor sau nu, daca m-as gandi destul de serios la asta, dar totusi as avea dubii, si ar interveni cineva, as incepe sa ma impotrivesc ideii. Asta doar asa, de protest. Nu mi s-ar parea ca sunt dator sa fac pe placul cuiva care m-ar forta sa iau o decizie atat de importanta. Asa ca as renunta, doar pentru ca sunt impotriva curentului de turma.

Casatorie sau concubinaj? Cui ii pasa? Nu cred ca cineva ar trebui sa fie preocupat de ceea ce fac eu. Dar... na, "trebuie sa fii in randul lumii". :shooting:

Casatoria are rostul ei, dar fiecare trebuie sa decida singur ce vrea.

Link to comment
Share on other sites

Dar au decis singuri, nu i-a fortat nimeni, sa stii :)

E greu de descris, dar sigur stiau ca asta e urmatorul pas. Nu inteleg de ce lumea de azi sau mai exact tinerii sunt impotriva casniciei. Dar ceea ce vad eu ca e oamenii, in general, si-au pierdut busola, iar familia era una dintre busole care a tinut oamenii uniti. Nu mai exista familie exista in schimb concubinaj, libertinaj, lipsa asumarii responsabilitatii, copii emo, copii care se sinucid la 18 ani, copii drogati.

Pacat ca nu vad oamenii, s-a distrus familia, se distruge societatea. Si da, familia inseamna si casatorie, e ca o asumare a responsabilitatii de care vorbeam.

 

Si incearca sa nu diseci prea mult pb cu mintea, in sensul ca "da, dar daca vreau pot sa-mi iau angajament si fara casnicie". Ideea e ca omul are nevoie de o autoritate, de un "pact", de o foaie, de un ritual pentru a intelege ca e cazul sa ia totul in serios. Omul e facut sa traiasca cu alti oameni, organizat, o stuctura, o ierarhie. Cum iei asta, cum e o debandada, o turma, prostimea..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...