Jump to content
Vesperala Forum

casatorie sau concubinaj?


LIVIA

păreri  

12 members have voted

  1. 1. căsătorie sau concubinaj

    • căsătorie
      8
    • concubinaj
      3
    • prefer singurătatea
      1


Recommended Posts

cred că fiecare îşi decide viaţa, dar în cazul în care apar copii căsătoria devine necesară.

 

am pus un chestionar, ca să se poate vota..:) sper că eşti de acord, livia

Link to comment
Share on other sites

Cred ca s-a pus punctul i cu aceasta intrebare. Concubinajul este ok daca vrei ceva pe scurta durata. Dar daca vrei sa privesti in perspectiva, casatoria ramane valabila. Cum a zis Vespe, mai ales cand sunt si copii. No question about it. Deci ma duc pe casatorie.

Link to comment
Share on other sites

cred că fiecare îşi decide viaţa, dar în cazul în care apar copii căsătoria devine necesară.

 

am pus un chestionar, ca să se poate vota..:) sper că eşti de acord, livia

 

 

Multumesc, vespe :airkiss:

 

 

Eu personal sunt divortata, dupa o casnicie de 23 de ani totul a esuat...ma gandesc ca poate in viitor, zic poate...ma intereseaza subiectul si experientele, parerile voastre care ma vor ajuta sa iau o hotarare daca va fi cazul...

Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau Livia :flowers:

E greu de zis cum e mai bine, eu acum dupa 5 ani zic ca ar fi fost mult mai bine sa fi avut o pertioada de concubinaj inainte de casatorie, sa ne cunoastem cum suntem amandoi zi de zi si ziua si noaptea si cu treburi si obositi si stresati ...

Link to comment
Share on other sites

e ok, sam...hotararea de a divorta a fost benefica atat pt. mine cat si pt. copii , probabil ar fi fost bine asa cum spui un *pic de concubinaj inainte dar asa au fost vremurile la mine...casatorie si apoi femeie.... :lol: ...acum macar nu tre sa-mi mai fac probleme in legatura cu asta

Link to comment
Share on other sites

Multumesc, vespe :airkiss:

 

 

Eu personal sunt divortata, dupa o casnicie de 23 de ani totul a esuat...ma gandesc ca poate in viitor, zic poate...ma intereseaza subiectul si experientele, parerile voastre care ma vor ajuta sa iau o hotarare daca va fi cazul...

 

Un lucru este cert, ca omul nu e bine sa fie singur. Citat din marea carte!

 

Link to comment
Share on other sites

De acord cu tine dix,dar casatorit fiind poti fi singur...poti fi singur oricum...

 

Da, Livia, realitatea ma constrange sa fiu de-acord cu tine! :cafea:

Link to comment
Share on other sites

Vorba cantecului "dar pustiu ar fi daca intr-o zi fara iubire langa tine m-as trezi"

 

Singuratatea in 2 mi se pare extraordinar de cumplita :uf:

 

 

este sam, stiu ce spun..e ca o boala incurabila care te duce....unde am ajuns eu :imao: ...si ramai cu spaima ca asa este, ca mai bine ramai singur tu si cu tine decat tu si el..

Link to comment
Share on other sites

dar în cazul în care apar copii căsătoria devine necesară.

Eu cred ca nici atunci (sau mai ales atunci) casatoria nu e necesara. Ba din contra, ar trebui sa fugi cat te tin picioarele , cu copil cu tot...Lucrurile vor evolua din rau in mai rau, la ce bun sa expui si copilul ,intr-o relatie nefericita? Se va perpetua starea de conflict, mai apare inca un copil...

 

 

Vorba cantecului "dar pustiu ar fi daca intr-o zi fara iubire langa tine m-as trezi"

 

Singuratatea in 2 mi se pare extraordinar de cumplita :uf:

 

Da, Sami, cu siguranta putine lucruri sunt mai cumplite ca acest gen de singuratate.

 

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca nici atunci (sau mai ales atunci) casatoria nu e necesara.

nimeni nu vorbea aici de relaţii nefericite. ci dacă să trăiască în concubinaj sau să facă actele.

Link to comment
Share on other sites

personal..... prefer sinduratatea, decat singuratatea in doi.

cu sau fara copii.Noi tinem cont de ei in deciziile care le luam.............ei se gandesc numai la viata lor gen "mama am viata mea" faci ce vrei..............pupal pe tata din partea mea.

sincer, admir curajul Liviei............altfel la nunta de argint zambind fals, invitatii te privesc cu invidie zicand "doamne ce fericiti sunt"

 

nu am votat.....

Edited by blue eyes
Link to comment
Share on other sites

Tot "ăl drac" e şi cu acte şi fără. Actele (în cazul ăsta) = hârtii useless&meaningless.

:grin: dar militaţi pentru varianta "fără" ca să scăpaţi de obligaţii, ştiu..:rade:

Link to comment
Share on other sites

:grin: dar militaţi pentru varianta "fără" ca să scăpaţi de obligaţii, ştiu..:rade:

 

ca sa nu mai vorbim de tot *tam-tam-ul divortului...si vorbesc in cazul meu acum:mai ales cand sunt prinsi cu...mâţa sau cu musca....ehei sa-i vezi atunci :lol:

 

multumesc blue..sa stii ca am avut nevoie de cativa ani dar hotararea am luat-o in cateva ore....acum si eu prefer sa fiu singura nici casatorita, nici in concubinaj dar poate aparea orice si e bine sa invatam din pataniile altora si sa ascultam pareri si pareri

Link to comment
Share on other sites

:grin: dar militaţi pentru varianta "fără" ca să scăpaţi de obligaţii, ştiu..:rade:

Nup. Personal nu consider că obligaţiile... apar. Ţi le creezi. Sunt integral, în cazul ăsta, "opera" ta :)

ca sa nu mai vorbim de tot *tam-tam-ul divortului...si vorbesc in cazul meu acum:mai ales cand sunt prinsi cu...mâţa sau cu musca....ehei sa-i vezi atunci :lol:

Care-i "treaba" cu tam-tam-ul? Sau pentru ce e necesar să se ajungă acolo? Pentru că cineva, cândva, a considerat că nu e ok statutul de la acea dată, şi "libertatea" de care se bucura, şi s-a gândit să scrie nişte hârtii.

Dacă e să înşeli sau să prinzi... o faci indiferent de variantă.

Link to comment
Share on other sites

Nup. Personal nu consider că obligaţiile... apar. Ţi le creezi. Sunt integral, în cazul ăsta, "opera" ta :)

 

Care-i "treaba" cu tam-tam-ul? Sau pentru ce e necesar să se ajungă acolo? Pentru că cineva, cândva, a considerat că nu e ok statutul de la acea dată, şi "libertatea" de care se bucura, şi s-a gândit să scrie nişte hârtii.

Dacă e să înşeli sau să prinzi... o faci indiferent de variantă.

 

tam-tam-ul apare atunci cand una din parti nu accepta divortul si se foloseste de tot felul de tertipuri ca sa nu zic marsavii ca sa faca viata un calvar celeilalte parti...atunci apare dar emil asta nu tine de topic si nu vreau sa dezvolt o discutie care nu-si are locul...nu vreau sa generalizez, eu vorbeam in cazul meu....de aceea nu am zis barbat sau femeie ci *una din parti... :)

Link to comment
Share on other sites

Lipseste o varianta de raspuns. Atunci cand stai impreuna cu prietenul/prietena nu prea se cheama concubinaj din cate stiu eu. Sau am eu definitiile gresite. Oricum, eu, desi nu am experienta proprie in domeniu, consider ca e mai important sa fii iubit, ca poti foarte bine sa fii si in concubinaj, si casatorit, si sa nu fii iubit deloc. ceea ce este probabil al-2lea lucru rau dupa a nu fi iubit deloc :(

Asa ca votul meu este : nici concubinaj, nici casatorit, nici singur, ci pur si simplu iubit :)

 

Link to comment
Share on other sites

Atunci cand stai impreuna cu prietenul/prietena nu prea se cheama concubinaj din cate stiu eu.

ba tocmai ăla e concubinajul, când locuieşti cu persoana respectivă, dar nu eşti căsătorit.

Link to comment
Share on other sites

cred că fiecare îşi decide viaţa, dar în cazul în care apar copii căsătoria devine necesară.

 

dar daca esti casatorita , ai copii si apoi divortezi sui nu iti mai iei copii...apoi alegi singuratatea si asteptarea pina cind cel pe

care il iubesti sa fie singur si el :mousquetaire:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...