Jump to content
Vesperala Forum

Gripa porcină, o nouă ameninţare se apropie


vesperala

Recommended Posts

După ce a trecut ameninţarea gripei aviare, acum apare una nouă: gripa porcină.

 

Dacă la gripa aviară erau monitorizate şi păsările, acum se pare că se aşteaptă ca transmiterea să fie doar de la om la om.

Hai să punem răul în faţă: ce măsuri se pot lua pentru a nu ne îmbolnăvi? pentur că nu e chiar aşa de complicat să apară cazuri şi la noi.

 

 

Şi chiar nu se poate supravieţui, dacă te îmbolnăveşti?

 

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-56391...ipa-porcina.htm

cam asta e ce umblă prin presă:

Gripa porcina este o maladie respiratorie, specifica porcilor din crescatorii, un virus gripal de tip A, care se poate raspandi si suferi mutatii intr-un timp scurt. Formele cunoscute pana acum nu se transmiteau catre oameni, insa este evident ca ultima varianta este puternic contagioasa si se transmite de la om la om, probabil prin intermediul tusei si stranutului.

Link to comment
Share on other sites

ce măsuri se pot lua pentru a nu ne îmbolnăvi? pentur că nu e chiar aşa de complicat să apară cazuri şi la noi.

Şi chiar nu se poate supravieţui, dacă te îmbolnăveşti?

-maini curate.

-pastrarea unei cat mai riguroase igiene ( alimentare, a locuintei, toaletei personale etc.).Dezinfectare.

-evitarea locurilor aglomerate si a persoanelor bolnave.

-ridicarea imunitatii organismului.

 

Se pare ca acest virus nu raspunde la tratamentele cunoscute. Oarece sanse banuiesc ca ar fi, daca ne prezentam la medic cat mai repede. Problema este ca simptomele nu difera de cele ale gripei obisnuite , ba chiar se confunda cu cele ale unui guturai mai puternic.

Oricum, febra, durerile in gat, durerile musculare, starea de rau general trebuie sa ne puna in alerta.

 

 

Link to comment
Share on other sites

am înţeles că în afara spaniei s-au mai confirmat vreo 3 cazuri în Europa

 

se zice că în ţară nu avem. deocamdată.

mă gândesc cu groază la toate maşinile de transport persoane care fac săptămânal drumul spre Spania, de fapt dus - întors, de vreo 2 ori

 

mi se pare imposibil să rămânem neatinşi

Link to comment
Share on other sites

Sunt trei cazuri in Scotia. Doi proaspeti insuratei, intorsi din Mexic, din luna de miere si o fatade 12 ani, care s-a nimerit sa fie in acelasi avion cu acelasi cuplu, intors in UK.

Si sunt sigura ca nu sunt singurii.

Link to comment
Share on other sites

mi-aş dori să fie doar un zvon, dar aud că deja există în România un caz de gripă porcină. aţi auzit ceva despre asta?

 

 

Nu, aseara chiar am urmarit in direct, pe Antena 3, un raport international, vis-a-vis de acest virus, si Romania nu era mentionata acolo, cea mai apropiata tara de noi, cu un suspect, este Croatia.

 

Insa nu e gluma deloc, deja, aseara erau la nivelul 5 din 6 ( azi am auzit din alta sursa ca ar fi 7 niveluri ), in fine, si inca un nivel ar duce la starea de pandemie

Link to comment
Share on other sites

Suspiciuni de gripa porcina la Arad !!!!

An vazut la PrimaTV

 

 

Era vorba de o femeie si un copil, ce venisera din Portugalia, insa nu a fost decat o confuzie, mai exact o simpla rino-faringita.

 

La ora aceasta, nu exista nici un caz de acel gen de gripa in Romania, spun acel gen, deoarece nu stiu cine a lansat pe piata acest termen, dar pana acum nu a reusit nimeni, sa faca dovada asocierii virusului, cu porcii.

Link to comment
Share on other sites

Si eu sper sa fie zvonuri.

In anglia deja se spune ca ar fi bine sa se ''inchida usile'' cateva zile, sa nu iasa nimeni din casa si sa se micsoreze posibilitatea de atransmite virusul. De la zis la facut mai e ceva, insa, no , vom vedea.

Link to comment
Share on other sites

ne aflăm cică printre ţările care vor putea produce vaccinul, dar procesul durează 3 luni...

 

nu ştiu dacă tulpina s-a izolat, însă cu siguranţă nu se vor produce atât de multe rapid

Link to comment
Share on other sites

Aceasta gripa este pretextul sub care niste mari laboratoare de cercetare si anexele lor vor scapa de efectul crizei. La fel ca multe din bolile ultimelor decenii, este produsa artificial de om. In primul rand, virusul este creat si scapat "accidental" dintr-un laborator, iar apoi se incearca crearea unei stari generale de panica. De aici pana la manipularea in masa e mai putin de un pas.

 

Virusul HIV a fost printre putinele bombe biologice care nu numai ca si-au atins scopul initial, dar au facut sute de milioane de victime (de fapt, mi-e greu sa ma gandesc la alt exemplu de anvergura acestuia). Cred ca gripa "porcina" nu este nici pe departe atat de periculoasa pe cat incearca unii sa ne convinga. Desigur, in tarile sarace ca Mexic, poate face cateva sute de victime, dar eu ma indoiesc ca a trecut de Atlantic. Cateva zeci de cazuri in Europa...apa de ploaie. Oameni mor in fiecare minut in lume. Cine stie care sunt adevaratele cauze ale mortii celor despre care se spune ca au fost infestati?

 

Periodic, populatiei "de rand" a planetei ii este dat un subiect de valva, in diverse scopuri (multe din ele habar nu am care sunt, dar stiu din ce sfera provin). In ultimii ani au fost "aten admin edit", care au culminat cu evenimentul de la W T C si, ca o anexa a acestuia, a venit acea paranoia, legata de un virus denumit "antrax", care cica de fapt era un praf alb...bla, bla, bla (cum naiba poate un virus sa fie praf?). Apoi, gripa aviara. Iar acum asta. Nu zic ca virusul nu exista. Dar daca esti un om normal cu capul (si, implicit, si in alte privinte), nu ai nicio sansa sa il contactezi.

 

Dar asta e "selectia naturala"... :rolleyes: 6 miliarde de oameni e prostita la intervale regulate de timp, de o mana de baieti smecheri, care stapanesc fiecare cate o parte a globului.

Edited by vesperala
să mai zic de ce?
Link to comment
Share on other sites

new york times zice că virusul ar putea proveni din România...

:huh:

cineva are chef să distrugă agricultura, nu?

Gripa provine din Romania, dar cele mai multe imbolnaviri sunt in Mexic, in timp ce aici nu s-a raprortat niciun caz? Ciudat. Si de ce tocmai Romania?

Eu nu am gasit articolul cu pricina.

 

Tot cred ca e o conspiratie, si nu are nicio legatura cu agricultura.

Edited by Stelist_4_3v3r
Link to comment
Share on other sites

Cred ca asta e articolul: (e singurul care alatura gripa asta cu Romania)

 

http://www.nytimes.com/2009/05/06/business...t=cse&scp=3

 

Nu am gasit nicio fraza din care sa reiasa ca virusul ar proveni din Romania. Jurnalistii astia romani sunt idioti.

 

PS: Se pare ca, totusi, e vorba de agricultura. (Si) de Romania, de normele UE in domeniu. Si, ca intotdeauna, banii conteaza si aici. Cititi cu atentie articolul. :)

Edited by Stelist_4_3v3r
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...