Jump to content
Vesperala Forum

A fost cutremur - 25 aprilie 2009 ora 20:18


LIVIA

Recommended Posts

  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Mi-am amintit ca acum doua zile am visat ca era cutremur.

 

Telepatico :D:

 

Adevarul e ca si eu patesc de multe ori sa visez ceva noaptea, sau pe cineva, si daca e de rau de ex, a doua zi, sau a treia zi, se intampla ceva. Ori ma cert.. ori.. intalnesc cu cineva,... ori aflu ceva aiurea. Si mi se pare ca e asa stresant cu visele astea ca de multe ori as vrea sa nu visez nimic.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Am mai trecut prin inca un cutremur...

Fata de celelalte mi-sa parut foarte lung ca durata. L-am simtit cam 1 minut in total, din care 25-30 secunde, "bine" de tot. Eram asezat in fata calculatorului, acasa, intr-un bloc P+4, la etajul 2.

Cainii comunitari dintre blocuri au inceput sa se agite cam cu 5-10 minute inainte de producere.

Poate a fost doar o intamplare...

Bun link-ul http://geofon.gfz-potsdam.de/geofon//seismon/globmon.html.

Acolo spune ca ora la care s-a produs a fost 17( +3 ):19.

La Galati a inceput sa se simta la 20:20. Ciudat e ca ora anuntata oficial a fost 20:25.

Chiar a avut nevoie de cinci minute sa ajunga la Bucuresti ?

Link to comment
Share on other sites

 

Si la Roman la etajul 5 s-a simtit destul de tare; dar chiar nu inteleg de ce va este teama?Cititi in Biblie la --APOCALIPSA- si vedeti ce ne asteapat; acest cutremur,este nimic pe linga ce urmeaza din cauza pacatelor noastre;

Nici telefoanele nu au functinat o buna bucata de timp;Intrati si aici ---http://www.razboiulnevazut.org/articole/14/Apocalipsa --- si va puteti documenta; puteti vedea si aici ceva---http://www.getasart.3x.ro/apocalypse.html --lucrarea formata din 13 tablouri cu---Apocalipsa--

Doamne ajuta!

Link to comment
Share on other sites

Seven dormea, iar cca.15 sec. inainte de cutremur a inceputa sa schiaune si sa urle, l-am luat in brate si ne-am bagat sub o grinda de rezistenta, au zanganit mult timp geamurile de la biblioteca de pe hol!

Bravo, Seven, ai salvat onoarea plutonului ineficient de patru labute! :bravo:

 

 

Stiti ca se faceau prognoze ca va fi un cutremur de mare magnitudine in 2009.. Se poate ca acesta care a trecut sa fi fost cel prognozat?(chiar daca nu a fost asa mare..)

 

Niciun fel de prognoza nu se poate face, din pacate. "Caci nu sunt vremurile sub om, ci bietul om sub vremuri..."

 

Link to comment
Share on other sites

Acele Prognoze sunt facute de celebrul-"claravazator" Istrate. Din punct de vedere stiintific insa, am gasit un citat interesant al unui domn care lucra la centrul Seismologic din Vrancea : "Cutremurul nu vine cand calculam sau credem noi, ci cand vrea el!" Si oricum..atunci cand il putem prezice functie de aparate, el deja vine sa ne zgaltaie....asa ca domnul Istrate ar face bine sa-si mai potoleasca iesirile pe la OTV si previziunile lui apocaliptice. El viseaza acest cutremur din 2004 incoace, an de an..si el nu vine :))

Link to comment
Share on other sites

Niciun fel de prognoza nu se poate face, din pacate. "Caci nu sunt vremurile sub om, ci bietul om sub vremuri..."

Ma refer la statistici.....am gasit in anii trecuti si acum in ziare o chestie cu statistici care spunea ca in 2009-2010-2011 se acumuleaza probabilitatea maxima de producere a unui cutremur cu magnitudine mare,asemanator celui din 1977...

Link to comment
Share on other sites

 

Romania se va cutremura din nou. Clarvazatorul Ioan Istrate, cel care a anuntat si seismul din 4 martie 1977, presimte un viitor sumbru pentru tara noastra. Vizionarul detine toate datele pentru a sustine ca se apropie marele cutremur. "Seismul de sambata este cel care a deschis cartea marelui cutremur. Acesta anunta unul mult mai mare. Trebuie sa ne asteptam in curand, la un cutremur de 7, 7 grade pe scara Richter in care se vor prabusi 70% din cladirile din Capitala", ne-a spus chimistul Ioan Istrate, supranumit urmasul lui Nostradamus.

Cancan

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca chiar este util micutul receptor de unde radio, care atunci când pământul intră în con­vulsii primeşte un semnal de la un centru de comandă şi începe să ţipe cât îl ţin acumulatorii. Dacă este un cutremur mare ţipă mai mult, dacă e vorba de unul mai mic, face mai putina galagie. Costa in jur de 500lei. Si plata lunara a abonamentului, 20 lei. Ai la dispozitie 30 sec. ca sa actionezi , adica sa-ti iei "bocceluta" pregatita din timp si sa parasesti locuinta, evident daca stai la parter sau cel mult la etajul 2...

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...