Jump to content
Vesperala Forum

A fost cutremur - 25 aprilie 2009 ora 20:18


LIVIA

Recommended Posts

5,3 pe Richter, la 125 km adancime, Vrancea...informatii de Institutul de fizica a pamantului

 

 

LE:...cutremurele de mare adancime nu dau replici ( aceeasi sursa de informare )

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

am simtit doua zguduituri... mo cam scuturat putin pe scaun. credeam ca darama un vecin vreun perete. dupa care am simtit a doua zguduitura.

nu cred ca a avut chiar 5 grade... 5 e prea mult...

 

apropo, sunt in iasi. poate face la fel si restul lumii sa mentioneze unde se afla dupa ce spune ceva? asa ne mai facem si noi o idee ce si unde s-a simtit

Link to comment
Share on other sites

La noi nu s-a simtit foarte tare, dar s-a miscat un pic lustra. :lol:

 

Am vazut "Twilight" .. e ok, dar parca e cam slabut. In sensul ca eu as fi preferat ceva mai ... thriller cumva. "Butterfly efect".. nu prea mi-a placut. Oricum sa stii ca am luat "Twilight" la calitate mai buna, si intentionez sa ma mai uit odata la el. :D:

 

Filmul e facut pentru fanii cartii. Nu intelegi multe chestii daca nu citesti cartile.

Abia dupa ce am citit cartile mi-am dat seama de anumite faze. Filmul e slabut.A avut un buget mic si regizoarea l-a facut si ea praf. Asteptam la mai mult in partea a doua. Acum au regizor bun, buget si tot tacamul. Si scenarista si-a batut joc de cartile astea. Replicile sunt stupide. Ele sunt luate din carti, dar contextul e cu totul altul.

 

O sa vad si eu Twilight, mi l-au recomandat mai multi prieteni, dar trebuie sa il descarc de pe net... :ping:

 

Cartile intai! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Personal, aici la Bacau, l-am simtit prima oara ca o vibratie scurta pe verticala, apoi dupa o mica pauza a inceput clasic, leganatul pe orizontala, cateva secunde, stiu si eu sa fi fost 10 la numar

Link to comment
Share on other sites

La noi nu s-a simtit foarte tare, dar s-a miscat un pic lustra. :lol:

 

 

 

Filmul e facut pentru fanii cartii. Nu intelegi multe chestii daca nu citesti cartile.

Abia dupa ce am citit cartile mi-am dat seama de anumite faze. Filmul e slabut.A avut un buget mic si regizoarea l-a facut si ea praf. Asteptam la mai mult in partea a doua. Acum au regizor bun, buget si tot tacamul. Si scenarista si-a batut joc de cartile astea. Replicile sunt stupide. Ele sunt luate din carti, dar contextul e cu totul altul.

 

 

 

Cartile intai! :rolleyes:

 

 

Aha.. o sa citesc si eu cartile. Mali, de unde esti?

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut cea mai seaca intamplare de cutremur. Eram la un bun prieten care locuieste la etaju' 6 al unui bloc turn. Se simte primu' val, care nu a fost puternic si ii spun acestuia: "we ai simtit? ce s-a intamplat?" la care el ironic imi raspunde: "a cazut liftu'" si continuaram sa jucam GTA San Andreasa in retea. Dupa nici 33 de secunde inca un val mult mai puternic, cand si el s-a panicat, pur si simplu se misca blocu' avand in vedere ca acele cladiri sunt construite pe o structura elastica. A durat in jur de 21 de secunde care au si fost de ajuns.

Parintii acestuia l-au sunat sa il ia de acas' si sa mearga undeva la marginea Iasului unde au ei un loc de casa, pentru a evita o noua replica. Dupa ce am iesit din bloc, afara erau pe putin 63 de persoane care si ele la randu' lor se fereau de catastrofa. Acu' totu' e bine cel putin in Iasi si-n Cimpulung Moldovenesc- unde am vorbit la telefon. Cu toate ca am fost panicat mi-a placut senzatia. Va doresc o seara placuta si nu va panicati deoarece am auzit ca acest gen de cutremure nu au replici(fiind la 120 Km sub pamant in zona Vrancei)

 

P.S. Au picat toate retelele telefonice incluziv cele fixe(care si-au revenit primele)

Edited by Ozzie
Link to comment
Share on other sites

Si la mine a durat putin, pt ca stau la parter. El fiind probabil la etajul 6, cand blocul a inceput sa se miste pe orizontala, la etajele superioare e ca un leganat asa.. cred.

da, sus se simte altfel oricum, şi mult mai puternic

Link to comment
Share on other sites

Eu nu am stiut ca a fost. Eram cu un prieten si vorbeam. Deodata am simtit ca raman fara picioare si mi se face rau. Afara batea vântul si cerul are culoarea rosie (chiar si acum este rosu). Sunt din Bucuresti, Sectorul 5.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...