Jump to content
Vesperala Forum

Simt animalele cutremurul?


vesperala

Recommended Posts

Mitu meu doarme bustean, nici macar un ochi nu deschise ...si eu care imi pusesem toata speranta in el! :lol:

mă tot întreb dacă animalele simt cutremurul sau e doar un mit? le-aţi observat comportându-*se ciudat azi? sau la vreun cutremur?

Link to comment
Share on other sites

mă tot întreb dacă animalele simt cutremurul sau e doar un mit? le-aţi observat comportându-*se ciudat azi? sau la vreun cutremur?

 

Ar fi trebuit sa observam daca au iesit sobolanii. Ca se spune ca ei simt ceva vibratii.

Din cate am auzit si eu, toate animalele simt. Dar de ex in 2004 sau 2005, cand a fost cutremurul ala pe la 23:00, cainele colegei mele a ridicat doar capul de pe pat, ca dormea, si se uita la ei. N-avea nici o treaba. Era prea somnoroasa. Si ala s-a simtit mult mai bine decat asta de acum. Cel putin in Iasi s-a simtit bine de tot.

Link to comment
Share on other sites

in principiu animalele simt multe lucruri... depinde si de animal. nu ma refer strict la rasa ci la fiecare caine/pisica/purcel/etc in parte.

am vazut mai demult un documentar cu un tip care facea o plimbare la poalele unui munte si cainii lui tot il latrau si voiau sa mearga acasa... sa comportau ciudat oricum, se vedea ca voiau sa mearga in directia casei. tipu pana la urma o luat cainii si io dus acasa, iar mai tarziu o avut parte de un infarct sau ceva de genu si fiind acasa s-a putut suna la o ambulanta.

daca nu erau cainii cine stie ce patea omu

Link to comment
Share on other sites

Cred ca pisicile trebuiesc scoase din categoria animala, cand e vorba de cutremure si trecute la categoria cleste de rufe.

 

Si eu am un motan care doarme de vreo doua ore continu... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Anul asta nu eram acasa, da cica mea javra de acum n-a avut nici o reactie. Insa la ultima zguduitura, aia de s-a simtit noaptea, catelul meu de atunci dormea in pat, langa mine. Prima mea grija cand am vazut ca se zguduie casa, a fost maria sa. Am pus repede mana pe el, sa il linistesc, sau ceva. Da' de unde! Dormea cu sforaituri. L-am trezit eu cand l-am atins. :)) Dupa care a pus capul jos si si-a vazut de somn, tocmai cand cutremurul isi schimba directia si clopotelul de vand atarnat de lustra clontzopea sinistru.

Desi... nu. Animalele mele nu simt nimic. Altfel pus, sunt nesimtite. :imao:

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Cred ca amimalele crescute in casa au atrofiate o buna parte din simturi.

 

Cainii comunitari dintre blocuri au inceput sa se agite cam cu 5-10 minute inainte de producere.

Poate a fost doar o intamplare...

Pisica mea, care nu iese niciodata din casa, dormea ascunsa pe undeva si s-a trezit inainte de cutremur.

Nu era prea speriata.

 

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

...ştiu că şobolanii sunt extrem de sensibili,dacă nu cumva chiar cei mai sensibili la astfel de fenomene ...agitându-se foarte tare cu ceva timp înaintea unui seism,dar detalii nu cunosc.

...şi canarii,poate sunt posesori de astfel de păsări care pot confirma.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Sincer, ştiam că animalele dau semne de agitaţie, nervozitate, în secundele premergătoare unui cutremur, dar...cel puţin al meu dormea de se putea dărâma casa pe el.(Doar că aici nu s-a simţit cutremurul)

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Cum pana acum nu am reusit sa tinem o conversatie cu un animal cred ca majoritatea parerilor sunt simple supozitii. Desi, cred in instinctul animalic (si mai ales in cel al sobolanilor) sunt rezervat in a afirma ca animalele prevestesc intr-un fel sau altul tragediile ce vor urma.

 

Parerea este a mea si nu stiu si nici nu sunt la curent cu vreun studiu facut asupra animalelor.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...