Jump to content
Vesperala Forum

Interzicerea mersului pe role sau bicicletă în unele parcuri


vesperala

Recommended Posts

Probabil ca urmeaza interzicerea mersului prin parcuri . Cu rolele si bicicleta o sa se dea bucurestenii pe soseaua suspendata a lu' Oprescu .

 

@Crysty2k5

M-am uitat si io la Badea sa ma distrez un pic . N-am reusit . Nici macar dupa minutu ' 6 . Ba chiar am asteptat si prelungirile . Probabil tipul e prea subtil pentru mine .

Link to comment
Share on other sites

Pe Badea de la un anumit moment incoace nu il mai suport, semanand prea mult cu un simplu mistocar de cartier. Revenind la subiect, In parcuri nu ai voie, pe anumite strazi nu ai voie, in spatle blocului unde este parc amenajat, nu ai voie, pe mijlocul strazii nu ai voie. etc. Apai atunci unde avem voie sa ne plimbam cu bicicletele? :) Sa interzicem mersul cu bicicleta prin parcuri din cauza ca mosnegii nostrii nu suporta?! Daca ei nu mai pot face miscare la varsa lor, asta nu inseamna ca si noi ar trebui sa fim la fel ca ei..da ma rog....cum la noi in tara de obicei varsta este un sinonim pt. intelepciune....ce sa-i faci? :)

 

Edit : Intr-adevar, stiu ca la noi, mai mult decat la altii sunt multi tampiti care vandalizeaza spatiul verde. Dar interzicerea completa nu o sa-i potoleasca pe acei oameni, ci doar o sa-i faca sa arunce gunoiul in alta parte, oricare, dar nu pubela de gunoi.

Edited by Rocozaur
Link to comment
Share on other sites

Are dreptate Badea. Imi place omul. Singurul care zice lucrurilor pe nume , si singurul care o ia pe coaja pentru asta. Nu inteleg ce nu v-a placut voua la ceea ce a zis el in clipurile de mai sus. A dat dreptate celor care considera ca parcul este pentru relaxare, pentru miscare , si pentru libertate. Daca n-aveti rabdare sa-l auziti, nu-l criticati pe el pentru ca va e voua lene, ca in fond , aveti pareri identice , fac pariu.

Link to comment
Share on other sites

Foarte iritanta decizia autoritatilor intr-adevar, in ultimul timp oamenilor li se refuza tot mai multe bucurii, si ce este mai grav, aceste decizii sunt total nefondate, la noi aici e o vorba, lumea moare si plesneste si baba se piaptana...

Imi place mult badea, e printre putinii jurnalisti necolorati politic, si asta e o calitate la un jurnalist roman in ziua de azi

Link to comment
Share on other sites

Foarte iritanta decizia autoritatilor intr-adevar, in ultimul timp oamenilor li se refuza tot mai multe bucurii, si ce este mai grav, aceste decizii sunt total nefondate, la noi aici e o vorba, lumea moare si plesneste si baba se piaptana...

Imi place mult badea, e printre putinii jurnalisti necolorati politic, si asta e o calitate la un jurnalist roman in ziua de azi

 

Are dreptate Badea. Imi place omul. Singurul care zice lucrurilor pe nume , si singurul care o ia pe coaja pentru asta. Nu inteleg ce nu v-a placut voua la ceea ce a zis el in clipurile de mai sus. A dat dreptate celor care considera ca parcul este pentru relaxare, pentru miscare , si pentru libertate. Daca n-aveti rabdare sa-l auziti, nu-l criticati pe el pentru ca va e voua lene, ca in fond , aveti pareri identice , fac pariu.

 

 

Badea ii doar un angajat cu o fisa a postului bine conturata.

Nu picati in capcana media. Ce naiba?

 

 

Cat despre parcuri mai e de discutat.

Nu-s bine structurate.

 

Realizati ce as face eu in situatia in care un roller rateaza un viraj pe aleea unde se plimba pustoaica mea?

Care ii atrasa de orice lucru in miscare? Nici nu vreau sa ma gandesc.

 

Teoretic la fel de bine as capsa un nesimtit care lasa mizerie pe iarba. Inacceptabil, mai ales rahat de caine.

Mai e de discutat despre asta.

 

Link to comment
Share on other sites

bineinteles ca trebuie sa existe un echilibru in toate, roap, si eu am copil si nu as vrea sa dea vreun roller peste el, dar toate trebuie gandite bine, cu cap

In Romania, autoritatile nu sunt capabile de asta. Si, decat sa faca ceva bine, mai bine interzic tot... :rolleyes:

 

PS: Mircea Badea nu e jurnalist. daca ar fi asa, si Maruta ar intra in categoria "jurnalisti".

Link to comment
Share on other sites

bineinteles ca trebuie sa existe un echilibru in toate, roap, si eu am copil si nu as vrea sa dea vreun roller peste el, dar toate trebuie gandite bine, cu cap

 

Absolut de acord cu asta.

 

Totusi media romaneasca si nu neaparat, nu-i tocmai tatic de opinie.

Ii undeva in alta parte cheia. Asa-i? :hm:

 

Link to comment
Share on other sites

In Romania, autoritatile nu sunt capabile de asta. Si, decat sa faca ceva bine, mai bine interzic tot... :rolleyes:

 

PS: Mircea Badea nu e jurnalist. daca ar fi asa, si Maruta ar intra in categoria "jurnalisti".

hai sa nu fim subiectivi, nu e obligatoriu sa il placi pe badea, maruta e moderator de show, nu comenteaza presa precum badea, care ce-i drept, are si defecte, poate nu e junalsit cu acte in regula, dar e pe undeva pe aproape

roap, cheia, cred ca este undeva, insa ascunsa al naibii de bine :imao:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Au facut si romanii parcuri in care numai pe jos poti merge , in Londra este un parc se cheama Hyde Park in interior sunt rute si de masina vreo 4 drumuri , pista de calarit cu calul , pista de bicicleta si role si pietoni , si mult gazon pt caini ,eram intr-o dimineata pe acolo si era un militar cu vreo 10 persoane mai plinute facea un fel de bootcamp cu ei , alergau ,se traiau pe jos , sareau garduri

totusi lumea e civilizata incat sa pastreze parcul curat ,si sa mearga pe locul permis

O sa treaca multi ani pana vreau parc din Bucuresti o sa ajunga la nivel european ,parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Au facut si romanii parcuri in care numai pe jos poti merge , in Londra este un parc se cheama Hyde Park in interior sunt rute si de masina vreo 4 drumuri , pista de calarit cu calul , pista de bicicleta si role si pietoni , si mult gazon pt caini ,eram intr-o dimineata pe acolo si era un militar cu vreo 10 persoane mai plinute facea un fel de bootcamp cu ei , alergau ,se traiau pe jos , sareau garduri

totusi lumea e civilizata incat sa pastreze parcul curat ,si sa mearga pe locul permis

O sa treaca multi ani pana vreau parc din Bucuresti o sa ajunga la nivel european ,parerea mea.

Deocamdata, nici macar imaginatia romanului nu a ajuns pana la un asemenea nivel. Ai nostri se chinuie sa rezolve o problema care nu exista, sau e foarte rara: accidentele. Pai atunci, hai sa interzicem masinilor sa circule pe strazi. Nu am auzit de cazuri in care vreun biciclist sau un simplu pieton sa se accidenteze grav intr-un parc. Din contra, cele mai multe accidente, unde sunt implicati si biciclisti se petrec pe strazi. Aici intervine o alta problema, prea grea pentru mintea autoritatilor. Amenajarea unor portiuni ale strazilor special pentru biciclete. Dar, atata timp cat strazile arata cum arata... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...