Jump to content
Vesperala Forum
Sign in to follow this  
vesperala

Echipe de fotbal din străinătate - aveţi preferinţe?

Recommended Posts

Mulţi sunt suporteri ai unor echipe de afară, deşi eu încă nu am reuşit să mă dumiresc ce anume a apropiat acele echipe de sufletul lor...

Aveţi echipe din străinătate preferate? Şi cum de aţi devenit suporteri ai lor?

Liverpool FC. :)

Ce poate sa te apropie de o anume echipa? Diverse lucruri. Uneori aceleasi care te apropie de una din Romania. Am vazut acum vreo 6 ani un meci Liverpool - Chelsea. Era printre putinele meciuri din ligile straine pe care le vedeam. Si probabil primul meci pe care l-am vazut vreodata in Premier League. Cred ca era in luna august, si la noi nu incepusera inca meciurile din Divizia A (de atunci). Liverpool a luat bataie cu 2-1, dar m-a impresionat atmosfera de pe stadion (celebrul "You'll Never Walk Alone" :)), plus ca atunci incepea sa se ridice un jucator extraordinar: Steven Gerrard. A fost singurul jucator care imi facuse o impresie buna, desi nu a marcat. Era tipul de jucator care imi placea, si imi place. Genul Radoi, dar cu 10 nivele mai sus. :)

Insa a inceput cu adevarat sa imi placa Liverpool de la meciul cu AC Milan, din finala CL 2005. Probabil ca atunci multi au fost cei ca mine. Nici nu aveau cum altfel. :) Desi era 3-0 pentru italieni, Gerrard, care intre timp devenise capitanul echipei, a reusit sa stranga echipa si sa marcheze 2 goluri din 3. S-a terminat 3-3 si meciul s-a decis la penalty-uri. Liverpool a cucerit a 5-a Cupa a Campionilor din istorie. :D:

Spiritul acesui club m-a facut sa indragesc foarte tare jocul pe care il practica, de la un timp, chiar mai mult decat indragesc Steaua...

Edited by Stelist_4_3v3r

La mia Juve tifojuvese8.gif

Am tinut cu Juve de mic, de prima data cand l-am vazut pe magicianul Del Piero la balon :) la un meci Juve - Milan 4-1..au dat Alex si Inzaghi cate doua boabe :D: de atunci am inceput sa ma interesez de Juve, mi-a placut Zidane, Davids..imi placea si Tacchinardi..

Si uite asa am trecut prin titlul pe care ni l-au furat in 2000, revansa din 2002 din ultima etapa cu onestii de la (sf)inter, finala pierduta din 2003, titlurile apoi revocate (eu in continuare raman la parerea ca injust, dar nu e locul aici sa dezbatem asta ), promovarea...si revansa de pe san siro ..

Acum nu mai suntem ce eram odata, dar avem multi tineri de perspectiva in echipa care pot sa ne readuca acolo sus BandieraJuve.gif

fino alla fine forza Juventus !!z_forzajuve.gif

Liverpool. Nu mai ştiu cum, dar ţineam cu ei de mult. Dar momentul care a făcut să-mi rămână echipa favorită, a fost incidentul de la Heysel. Mai ţin minte şi acum cum stătea la tv aşteptând să înceapă meciul, căci se dădea şi la noi la tv(sau la unguri... :hm: )...nu, la noi se dădea... şi nu mai începea pentru că era ceva pe stadion, ceva ce nu am înţeles atunci imediat. De atunci Liverpool a rămas ferm echipa mea favorită din străinătate.

Ce anume din tragedia de la Heysel recomanda pe Liverpool ca echipa favorita ? :hm: atunci suporterii englezi i-au atacant pe cei italieni si 39 dintre ei au murit in incercarea de a scapa.