Jump to content
Vesperala Forum

Hotărârea de a avea un copil


EM!L

Recommended Posts

  • Replies 138
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sigur că da, sunt o victimă. Şi am o vagă bănuială că e sistemul de vină. Statul mă defavorizează :lool:

Din păcate, te înşeli şi de această dată :)

Zici că sunteţi nevoiţi?! Dar cine vă obligă? Nu-mi răspunde... ştiu, sistemul e de vină, e o ţară vai-mama ei :lol:

 

 

@Livia, eu încă mai cred în "cum îl creşti, aşa îl ai" :)

Mulţumesc mult, asemenea! :flowers:

 

@Orpheus, eşti cam singurul care a reuşit să dea un post ontopic, extrem de bine argumentat. Mulţumesc pentru exprimarea opiniei. Se cunoaşte experienţa de viaţă, obiectivitatea, detaşarea şi judecata "la rece" :hatoff:

Edited by EM!L
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

@Livia, eu încă mai cred în "cum îl creşti, aşa îl ai" :)

Mulţumesc mult, asemenea! :flowers:

 

 

 

Acelasi lucru cred si eu :)nici nu am spus altceva

 

Multumesc, eu am luat hotararile mai demult si nu am gresit, multumesc inca o data :flowers:

Edited by LIVIA
Link to comment
Share on other sites

@Orpheus , ai dreptate....dar vorbesti in general. Teoretic asa este. Practic se modifica putin ecuatia....Amanuntele conteaza mai mult.

 

Evident, amanuntele sunt cele care ne personalizeaza, care ne difera pe unii de altii, ca situatii.

Gradul in care ne vom permite cele spuse de mine mai sus, va diferii in mod cert, de la cuplu la cuplu, functie de posibilitatile fiecaruia.

Eu insa vorbeam, asa cum si tema topicului o sugereaza, despre responsabilitatea fiecaruia de a hotara, si cand, sa conceapa un copil.

Link to comment
Share on other sites

Emil, Piko este doar ingrozit de modul tau de "a gandi la rece" . Nu suntem roboti, dar ma rog.Chiar as vrea sa-mi spui de ce este vina noastra daca devenim profesori, medici, si avem un salariu de nimic ? Ar trebui sa merg la furat sau sa ma apuc de proxenetism? tot asa...gandind la rece?

Link to comment
Share on other sites

Doi medici stagiari si-ar permite maxim un copil la 40 de ani.

Pe medicii stagiari nu i-am obligat eu să aleagă "calea asta", ştiau care sunt condiţiile şi care e remuneraţia după ce termină studiile. De asemenea nici statul nu le-a impus alegerea "drumului" ăstuia.

De unde aţi tras voi concluzia că au/aveţi vreo vină pentru meseriile alese?! Sau că, aşa cum mi-a zis @piko, eu sunt înverşunat împotriva celor ce "prestează" o muncă decentă?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Pe medicii stagiari nu i-am obligat eu să aleagă "calea asta", ştiau care sunt condiţiile şi care e remuneraţia după ce termină studiile. De asemenea nici statul nu le-a impus alegerea "drumului" ăstuia.

 

Nu e problema mea cât te speteşti să termini o astfel de facultate, nici câţi bani cheltui... Cum spuneam, eşti conştient atunci când apuci pe drumul ăsta, de tot ce decurge din asta.

 

Cred ca de aici.

Link to comment
Share on other sites

Tu ai zis că nişte stagiari şi-ar permite copii la 40 de ani (judecând, probabil, după ce am scris eu).

Nici ei nu fac subiectul discuţiei topicului...

Eu am replicat că nu i-am obligat eu să aleagă drumul ăsta, nici statul, în consecinţă, dacă vor face copii, având o situaţie (materială) precară, ca domniţa de la al cărei post a plecat discuţia, nu îi voi aproba în demersul lor de "milă" publică sau de blamare a statului pentru inacţiuni referitoare la situaţia lor.

 

Deci, nu, n-am nimic cu nimeni, fiecare cu meseria lui şi tot respectul pentru cei care şi-o fac demn, indiferent care e aceasta şi cu cât sunt remuneraţi pentru ea.

Link to comment
Share on other sites

Is dispus sa renunt la asa ceva.

 

E mai bine asa?

 

 

Is dispus sa renunt la un anume tip de abordare a problemei.

Care vad ca zgandare principii ferme de viata.

Si care naste interpretari stupide si concluzii pripite.

 

Nu-i nimic, fiecare pasare pe limba ei piere. Cu sau fara nevoia de statuie. :d1:

 

 

 

acest topic are cu totul alt subiect

 

iar "donaţiile" tale nu îţi justifică atitudinea aici.

 

 

problema e că indiferent cum sunt părinţii, copiii nu sunt vinovaţi şi merită o şansă

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Is dispus sa renunt la un anume tip de abordare a problemei.

fiecare are părerile sale, cu care nu e obligatoriu să fim de acord :)

eu una am observat să sunt de acord parţial cu toate şi integral cu niciuna

 

:pardon: fiecare vede în felul său modul de a hotărî să facă un copil... doar că nu depinde niciodată de un singur om.

Link to comment
Share on other sites

eu una am observat să sunt de acord parţial cu toate şi integral cu niciuna

 

La mine e si mai si, se intampla ceva de maniera asta: citesc ce scrie Em!l si constat ca sunt intrutotul de acord cu ce spune. Apoi citesc cu atentie ce scriu fetele, Livia, Sam, Malitzia...si ma declar de acord si cu argumentele lor. Cum se cheama asta si ce sa fie oare? Bine zice Orpheus, la mijloc e adevarul... :) De fapt, adevarul poate avea valente multiple...care sa se plieze pe capacitatile fiecaruia, pe modul specific de gandire, pe imprejurari concrete . Este adevarul perceput de fiecare, de altfel singurul care conteaza si care ne determina sa luam o hotarare sau alta. Acelasi stimul poate declansa reactii diferite in functie de persoana si, paradoxal, stimuli diferiti pot declansa reactii similare sau chiar identice. Una din legile de baza ale psihologiei umane..

Orpheuuus, ia vezi tu cum faci sa-mi strici bunatate de pledoarie cu elemente de filozofie hamletiana, ca de-aici pana la Bacau nu fac mai mult de 3 ore cu acceleratul. Narcisa dixit. :rade:

 

Link to comment
Share on other sites

La mine e si mai si, se intampla ceva de maniera asta: citesc ce scrie Em!l si constat ca sunt intrutotul de acord cu ce spune. Apoi citesc cu atentie ce scriu fetele, Livia, Sam, Malitzia...si ma declar de acord si cu argumentele lor. Cum se cheama asta si ce sa fie oare? Bine zice Orpheus, la mijloc e adevarul... :) De fapt, adevarul poate avea valente multiple...care sa se plieze pe capacitatile fiecaruia, pe modul specific de gandire, pe imprejurari concrete . Este adevarul perceput de fiecare, de altfel singurul care conteaza si care ne determina sa luam o hotarare sau alta. Acelasi stimul poate declansa reactii diferite in functie de persoana si, paradoxal, stimuli diferiti pot declansa reactii similare sau chiar identice. Una din legile de baza ale psihologiei umane..

Orpheuuus, ia vezi tu cum faci sa-mi strici bunatate de pledoarie cu elemente de filozofie hamletiana, ca de-aici pana la Bacau nu fac mai mult de 3 ore cu acceleratul. Narcisa dixit. :rade:

 

Am sa iau ca atare. Niciodata nu m-am indoit de Narcisa, extraordinara mea colega. :d1:

 

O iubesc si o consider apropiata mie. Mai scapa ea cate o urzica pe carca mea dar ii constructiv demersul.

 

:airkiss:

 

Si desigur... :flowers: :flowers: :flowers:

 

Mai are pareri cateodata la suparare.

 

Sarut mana! :d1:

 

 

Orpheus, danke de intermediere. :d1:

 

Link to comment
Share on other sites

Tu ai zis că nişte stagiari şi-ar permite copii la 40 de ani (judecând, probabil, după ce am scris eu).

Nici ei nu fac subiectul discuţiei topicului...

Eu am replicat că nu i-am obligat eu să aleagă drumul ăsta, nici statul, în consecinţă, dacă vor face copii, având o situaţie (materială) precară, ca domniţa de la al cărei post a plecat discuţia, nu îi voi aproba în demersul lor de "milă" publică sau de blamare a statului pentru inacţiuni referitoare la situaţia lor.

 

Deci, nu, n-am nimic cu nimeni, fiecare cu meseria lui şi tot respectul pentru cei care şi-o fac demn, indiferent care e aceasta şi cu cât sunt remuneraţi pentru ea.

..."mila publica"...mda ...stiam ca suntem in Romania.....dar fiecare va avea copii candva...eu ii multumesc BUNULUi DUMNEZEU pentru rabdare pentru faptul ca ne indura ...pentru ca ne rabda pamantul...pentru ca ne da sanatate.....si ma rog in fiecare clipa pentru fiecare clipa.....multa sanatate,multumesc tuturor ...

cu respect carmen(domniţa de la al cărei post a plecat discuţia)-cand ai sa fi mama cu deplina frica de Dzeu,sa accepti tot ceea ce-ti trimite EL ai sa intelegi....

Link to comment
Share on other sites

..."mila publica"...mda ...stiam ca suntem in Romania.....dar fiecare va avea copii candva...eu ii multumesc BUNULUi DUMNEZEU pentru rabdare pentru faptul ca ne indura ...pentru ca ne rabda pamantul...pentru ca ne da sanatate.....si ma rog in fiecare clipa pentru fiecare clipa.....multa sanatate,multumesc tuturor ...

cu respect carmen(domniţa de la al cărei post a plecat discuţia)-cand ai sa fi mama cu deplina frica de Dzeu,sa accepti tot ceea ce-ti trimite EL ai sa intelegi....

În primul rând, multă sănătate şi noroc vă doresc şi eu. Sincer şi din toată inima :)

 

2nd... Ce te face să crezi că, oriunde altundeva decât în .Ro, în aceleaşi condiţii şi cu aceleaşi date ale "problemei", situaţia ar fi fost alta? Sau e doar o "scuză" la modă zilele astea: "Vaaai, păi doar în .Ro se-ntâmplă aşa ceva...ce ţarăăă..."

Dragă Carmen, dă-mi voie să nu te cred. Din nou! Ce treabă are "frica de Dumnezeu"? E bau-bau, sau cum? Frica de Dumnezeu trebuie să-ţi "paralizeze" raţionamentul/gândirea?

Mai exact cum îţi trimite el 1copil, 2, 3...10? Prin poştă, fax, mail, mms?

Aş aprecia dacă mi-ai răspunde, la fel cum aş fi apreciat dacă mi-ai fi răspuns şi la prima întrebare pe care ţi-am adresat-o (în topicul iniţial) :)

Link to comment
Share on other sites

În primul rând, multă sănătate şi noroc vă doresc şi eu. Sincer şi din toată inima :)

 

2nd... Ce te face să crezi că, oriunde altundeva decât în .Ro, în aceleaşi condiţii şi cu aceleaşi date ale "problemei", situaţia ar fi fost alta? Sau e doar o "scuză" la modă zilele astea: "Vaaai, păi doar în .Ro se-ntâmplă aşa ceva...ce ţarăăă..."

Dragă Carmen, dă-mi voie să nu te cred. Din nou! Ce treabă are "frica de Dumnezeu"? E bau-bau, sau cum? Frica de Dumnezeu trebuie să-ţi "paralizeze" raţionamentul/gândirea?

Mai exact cum îţi trimite el 1copil, 2, 3...10? Prin poştă, fax, mail, mms?

Aş aprecia dacă mi-ai răspunde, la fel cum aş fi apreciat dacă mi-ai fi răspuns şi la prima întrebare pe care ţi-am adresat-o (în topicul iniţial) :)

in 1st....2nd....3rd...si al catelea vrei tu...nimeni din cei care m-au ajutat din strainatate nu m-au crezut ca statulnu ne ajuta...si lucrurile s-au vazut cand mamica tripletilor din ALBA a castigat procesul sia primit cele 3 maternitati!!faza e canu ai cum sa sti pana in momentul cand esti in situatia data..Pana cand nu esti parinte si atunci cand copilasul tau este bolnav si stai neputincios la capataiul lui...si te rogi DOMNULUI SFANT..si fie ca crezi fie ca nu Dzeu ne da fiecaruia tot ceea ce avem si tot ceea ce nu avem...chiar si copilasii...nu era nevoie sa fi ironic auzi...prin"mail..posta"....fiecare are dreptul la o partere clar!...dar fa-mi o favoare...cand o sa hotarasca Bunul Dumnezeu sa devi si tu parinte..sa mai discutam atunci...pana atunci orice paraere nu este deloc la subiect si este in necunostinta decauza...deoarece doar din interior se vad lucrurile,asa cum sunt defapt.....lasa comentariile rautacioase...nu-si au locul...,

cu respect ,carmen-multumesc din inima pentru urari,sincer tot ceea ce-mi doresti tu mie iti doresc si eu...sanatate cel mai important!

 

Nu trebuie sa te superi , elenyak. Fiecare vede lucrurile intr-un anume fel. Niciodata nu te va intelege toata lumea. Mult suuces cu fetitele. Sunt sigura ca totul va fi bine.

...cu siguranta nu ma va intelege toata lumea...faza e ca am mai postat pe multe forumuri,dar nu mi s-a mai intamplat asaceva...adica sa se creada cama folosesc de faptul ca Bunul Dumnezeu mi-a dat trei ingerasi deodata...pt ca nu a fost decizia mea sa fie 3 deodata!!!....si nu aveam oricum nici un drept sa hotarasc asupra vietii unuia dintre ei..,.pt mine AVORTUL a fost dintotdeauna CRIMA si va ramane si cine face asta sa platesca la fel(bineanteles nu pun in discutie ca atunci cand din motive medicale se face intrerupere de sarcina....da nu cand ...vorba aia ....nu esti capabil sa-ti asumi responsabilitatea...asta nu are iertare de la Dzeu!!!)...ce capabilitate...pe noi cine ne-a adus pe lume...noi am avut dreptul sa traim?!parintii nostri oare s-au gandit atunci la ceva anume...sau eraunespus de fericiti ca suntem acolo pur si simplu...sanatosi..

nu e vb de suparare dar ma gandesc de unde vine atata egoism pe lumea asta....eu nu am cerut personal nimanui in parte ceva...am scris CLAR pt cei ce vor sa ne sprijine...deoarece stiu ca sunt -hainute ramase micisi alte lucruri care nu mai folosesc-si noi dam mai dearte ce ramane mic.......dar inteleg...pna ce nu treci prin asta nu intelegi unele lucruri....am 25 de

ani niciodata nu am crezut ca la varsta asta o sa fiu mama....poate si eu gandeam la fel candva......dar acum...ele sunt viata mea....pt ele ma terezesc in fiecare dimineata pt ele plang pt ele rad...o sa mergem inainte orice ar fi...din toamna o sa mergem la gradi....asteptam raspuns...imi caut si eu de munca din ianuarie....dar pana atunci cu riscul ca voi fi inteleasa gresit,ele vor avea medicamentele si lapticul necesar .......

sanatate multa :hug:

post-940-1240383170_thumb.jpg

post-940-1240384123_thumb.jpg

Edited by elenyak
Link to comment
Share on other sites

in 1st....2nd....3rd...si al catelea vrei tu...nimeni din cei care m-au ajutat din strainatate nu m-au crezut ca statulnu ne ajuta...si lucrurile s-au vazut cand mamica tripletilor din ALBA a castigat procesul sia primit cele 3 maternitati!!faza e canu ai cum sa sti pana in momentul cand esti in situatia data..Pana cand nu esti parinte si atunci cand copilasul tau este bolnav si stai neputincios la capataiul lui...si te rogi DOMNULUI SFANT..si fie ca crezi fie ca nu Dzeu ne da fiecaruia tot ceea ce avem si tot ceea ce nu avem...chiar si copilasii...nu era nevoie sa fi ironic auzi...prin"mail..posta"....fiecare are dreptul la o partere clar!...dar fa-mi o favoare...cand o sa hotarasca Bunul Dumnezeu sa devi si tu parinte..sa mai discutam atunci...pana atunci orice paraere nu este deloc la subiect si este in necunostinta decauza...deoarece doar din interior se vad lucrurile,asa cum sunt defapt.....lasa comentariile rautacioase...nu-si au locul...,

cu respect ,carmen-multumesc din inima pentru urari,sincer tot ceea ce-mi doresti tu mie iti doresc si eu...sanatate cel mai important!

S-au cam amestecat lucrurile... am plecat de la cazul tău, s-a generalizat, s-au exprimat păreri şi păreri, am revenit iar la particular...

Nu am cum să ştiu, de acord cu tine. Dar am "dreptul" la o părere, şi dreptul de a mi-o exprima, la fel cum eşti liberă, la fel ca oricine altcineva, să o combaţi. Argumentat. Mai mult sau mai puţin. Teoretic sau din experienţă :)

Nu aş dori nimăniu să treacă printr-o experienţă urâtă gen "copil bolnav". Departe de mine acest gând :)

Eu, şi aici realizez că deşi are o oarecare legătură cu topicul deviez un pic, te rog să-mi explici pasajul următor

si fie ca crezi fie ca nu Dzeu ne da fiecaruia tot ceea ce avem si tot ceea ce nu avem...chiar si copilasii

Nu am fost ironic, sincer nu înţeleg :) După părerea mea fiecare e înzestrat cu liberul arbitru. Conceperea unui copil (făcând abstracţie de condiţiile... de sănătate, materiale, "spirituale" şi ce mai vrei tu) nu o hotărăşte Dumnezeu. O hotărăsc cei 2 direct implicaţi. Din nou, repet: Nu rămâi însărcinată cu Dumnezeu, sau cu Duhul Sfânt.

Dă-mi voie să te contrazic, oarecum. E adevărat că din interior vezi lucrurile altfel. Dar, acel "altfel" poate fi foarte bine definit prin subiectivism.

Poate aşa pare, că am comentarii răutăcioase, totuşi eu nu le consider. Doar nişte exprimări ale punctului de vedere. Ce-i drept, un pic diferit de cel al majorităţii.

Dar asta nu înseamnă că nu te respect, sau că-ţi doresc răul, ţie sau familiei tale, sau oricui altcineva aflat în situaţia ta.

Numai bine :)

 

P.S Din nou, eviţi să-mi răspunzi la o întrebare (cel puţin la una) :)

 

...cu siguranta nu ma va intelege toata lumea...faza e ca am mai postat pe multe forumuri,dar nu mi s-a mai intamplat asaceva...adica sa se creada cama folosesc de faptul ca Bunul Dumnezeu mi-a dat trei ingerasi deodata...pt ca nu a fost decizia mea sa fie 3 deodata!!!....si nu aveam oricum nici un drept sa hotarasc asupra vietii unuia dintre ei..,.pt mine AVORTUL a fost dintotdeauna CRIMA si va ramane si cine face asta sa platesca la fel(bineanteles nu pun in discutie ca atunci cand din motive medicale se face intrerupere de sarcina....da nu cand ...vorba aia ....nu esti capabil sa-ti asumi responsabilitatea...asta nu are iertare de la Dzeu!!!)...ce capabilitate...pe noi cine ne-a adus pe lume...noi am avut dreptul sa traim?!parintii nostri oare s-au gandit atunci la ceva anume...sau eraunespus de fericiti ca suntem acolo pur si simplu...sanatosi..

nu e vb de suparare dar ma gandesc de unde vine atata egoism pe lumea asta....eu nu am cerut personal nimanui in parte ceva...am scris CLAR pt cei ce vor sa ne sprijine...deoarece stiu ca sunt -hainute ramase micisi alte lucruri care nu mai folosesc-si noi dam mai dearte ce ramane mic.......dar inteleg...pna ce nu treci prin asta nu intelegi unele lucruri....am 25 de

ani niciodata nu am crezut ca la varsta asta o sa fiu mama....poate si eu gandeam la fel candva......dar acum...ele sunt viata mea....pt ele ma terezesc in fiecare dimineata pt ele plang pt ele rad...o sa mergem inainte orice ar fi...din toamna o sa mergem la gradi....asteptam raspuns...imi caut si eu de munca din ianuarie....dar pana atunci cu riscul ca voi fi inteleasa gresit,ele vor avea medicamentele si lapticul necesar .......

sanatate multa :hug:

La restul afirmaţiilor/întrebărilor mai adaug (te rog să nu te simţi jignită, direct vizată -cu toate că unele-ţi sunt adresate- sau stânjenită... marea lor majoritate pot fi interpretate ca fiind spuse la modul general)

 

Deci, pe lângă faptul că statul nu te ajută, şi e o ţară vai-mama ei, acum nu te înţelege nici lumea. Tragic!

Eu nu-mi aduc aminte să fi zic să te foloseşti de Dumnezeu. La fel cum nu am spus că e decizia ta să aduci pe lume 3 suflete odată.

Aveai, totuşi, "dreptul" să hotărăşti, analizându-ţi condiţia, dacă e cazul sau nu să aduci pe lume copii. Dacă eşti suficient de matură şi ai situaţia necesară astfel încât să-ţi asumi responsabilitatea creşterii lor. Împreună şi alături de soţul tău.

Citeşte cu atenţie ce spune Orpheus aici

Cand ajungi sa fi in stare de toate astea, conceperea unui copil poate reprezenta o decizie cu adevarat responsabila.

_________

da nu cand ...vorba aia ....nu esti capabil sa-ti asumi responsabilitatea...asta nu are iertare de la Dzeu!!!

Oare cum se numesc nişte părinţi care nu au o locuinţă a lor, care au destule dificultăţi în a-şi asigura un trai decent (după majoritatea "definiţiilor date de cei care şi-au exprimat punctul de vedere în acest topic)

dar se hotărăsc să facă un copil? :)

De unde vine atâta egoism?! Poate din gândire, poate din subiectivism, în niciun caz din frică.

 

În fine, nu vreau să te supăr sau întristez mai mult decât poate am făcut-o sau eşti deja. Multă sănătate şi noroc pentru voi toţi. :flowers: :kiss_the_star:

Link to comment
Share on other sites

S-au cam amestecat lucrurile... am plecat de la cazul tău, s-a generalizat, s-au exprimat păreri şi păreri, am revenit iar la particular...

Nu am cum să ştiu, de acord cu tine. Dar am "dreptul" la o părere, şi dreptul de a mi-o exprima, la fel cum eşti liberă, la fel ca oricine altcineva, să o combaţi. Argumentat. Mai mult sau mai puţin. Teoretic sau din experienţă :)

Nu aş dori nimăniu să treacă printr-o experienţă urâtă gen "copil bolnav". Departe de mine acest gând :)

Eu, şi aici realizez că deşi are o oarecare legătură cu topicul deviez un pic, te rog să-mi explici pasajul următor

 

Nu am fost ironic, sincer nu înţeleg :) După părerea mea fiecare e înzestrat cu liberul arbitru. Conceperea unui copil (făcând abstracţie de condiţiile... de sănătate, materiale, "spirituale" şi ce mai vrei tu) nu o hotărăşte Dumnezeu. O hotărăsc cei 2 direct implicaţi. Din nou, repet: Nu rămâi însărcinată cu Dumnezeu, sau cu Duhul Sfânt.

Dă-mi voie să te contrazic, oarecum. E adevărat că din interior vezi lucrurile altfel. Dar, acel "altfel" poate fi foarte bine definit prin subiectivism.

Poate aşa pare, că am comentarii răutăcioase, totuşi eu nu le consider. Doar nişte exprimări ale punctului de vedere. Ce-i drept, un pic diferit de cel al majorităţii.

Dar asta nu înseamnă că nu te respect, sau că-ţi doresc răul, ţie sau familiei tale, sau oricui altcineva aflat în situaţia ta.

Numai bine :)

 

P.S Din nou, eviţi să-mi răspunzi la o întrebare (cel puţin la una) :)

...oki...as rapunde la cate intrebari ai pune...doar ca daca tu imi pui aceste intrebari si nu intyelegi "ce treaba are Dumnezeu in toate astea"....asa din interiorul tau...da fiecare are libertatea sa aleaga in tot ceea ce zici tu acolo...dar...eu tot acolo ajung...fara voia lui Dzeu si fara ajutorul LUI ,nu am putea face nimica...nici chiar copii,nu siu daca ma fac inteleasa...uite zic asa nu-i un ex bun dar merge...imi cer scuze daca supar pecineva....sunt multe cupluri care incearca poate de 5 ,10,ani poate toata viata si nu fac copii...cuy siguranta vei zice probleme medical...de acord...dar tot voia Domnului este..poate e o incercare pt. dansii poate altceva...dar toate sunt hoatrate acolo Sus ...poate ca da fiecare hoaratste ce face,are puterea de a face sau nu face...dar eu una cred ca toate sunt oranduite de Dumnezeu...si inchei...transformam deja intr-un topic religios..... :mousquetaire:

 

Link to comment
Share on other sites

Cand am spus ca adevarul este undeva la mijloc, insemna ca acest aspect al existentei copiilor in viata noastra, a situatiilor delicate in care ajungi cu ei uneori, a conceperii lor, trebuie privit ceva mai larg.

Nu contrazic, repet, ca unele cupluri, din lipsa de educatie sau discernamant, concept copii, pe care din start, nu constientizau sau nu stiau, ca nu-i vor putea intretine, educa ori creste.

Dar ar fi bine sa ne aplecam, un pic, si asupra unui alt aspect, care din pacate face parte tot mai des din completul vietii noastre.

Decizia conceperii unui copil, poate fi luata atunci cand toate planetele sunt aliniate, cand conditia ne permite sa o facem....cand beculetul verde se aprinde.

Astfel apare pe lume, in lumina si caldura parinteasca, fructul dorintei noastre.

Lucrurile par sa mearga bine un timp, si suntem felicitati de toti ce bine am ales momentul conceperii.

Insa sunt situatii care se pot schimba foarte rapid, unul din parteneri decedeaza, divorteaza, paraseste, este dat in somaj, are un accident ce-l trimite cu handicap intr-o lume a refuzatilor, situatii ce fac ca ceea ce la inceput era de bun augur sa devina foarte complicat de sustinut.

La aceste situatii ma gandesc ca ar fi bine sa reflectam si nu numai la iresponsabilitate.

Poti ajunge aratat cu degetul si pornit de la o situatie laudabila, de aceea consider ca nu trebuie sa fim doar procurori ci si avocati, cand dezbatem asemena subiect.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...