Jump to content
Vesperala Forum

Hotărârea de a avea un copil


EM!L

Recommended Posts

  • Replies 138
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Zău?! Eh, femeia aia nu rămâne însărcinată cu Sfântul Duh, think about'it!

Da' când de-abia îţi ajung banii, când ai rate/taxe, când nu ai o locuinţă a ta, stai cu chirie... te gândeşti că e ok să faci şi-un copil, right?!

Don't get me wrong, nu judec pe nimeni, fiecare face cum/cât îl duce mintea...

 

@elenyak, baftă pe mai departe în demersul tău :)

Link to comment
Share on other sites

te gândeşti că e ok să faci şi-un copil, right?!

right, vine o vreme când, chiar dacă nu ai de niciunele, vrei un copil..:)

eventual vine o vreme când ştii că dacă nu îl faci, nu îl vei mai putea face după aceea şi conştientizezi asta...

 

şi apoi indiferent dacă a fost bine sau rău... realitatea e că aceşti copii există.

Link to comment
Share on other sites

Făcând abstracţie de cazul de faţă (implicit intrând, oarecum, în offtopic) discutând la modul general

 

right, vine o vreme când, chiar dacă nu ai de niciunele, vrei un copil..:)

eventual vine o vreme când ştii că dacă nu îl faci, nu îl vei mai putea face după aceea şi conştientizezi asta...

şi apoi indiferent dacă a fost bine sau rău... realitatea e că aceşti copii există.

Clar, există şi din păcate sunt foarte mulţi. Nu ştiu dacă e ok să consider şi să fac afirmaţia "din păcate" dat fiind vorba de un suflet, dar...

Eu nu zic "să nu vrei", "să nu faci", dar trebuie să fi cel puţin inconştient şi cu o gândire extreeeem de limitată, astfel încât evaluându-ţi situaţia la un moment dat, şi constatând la o simplă privire în jur că eşti şi aşa suficient de amărât/nevoiaş etc, tu să te decizi că e ok să dai naştere/să aduci pe lume încă cel puţin un suflet.

Ce vină are el că eşti tu idiot (părerea mea, repet, vorbind la modul general) şi îl aduci pe lume nefiind în stare, nu să îi asiguri o existenţă de lux, un trai în puf, dar măcar minimul necesar unui trai decent, sănătos şi fără griji... Oare care e viitorul unor astfel de copii?! Care sunt şansele, dacă nu să reuşească în viaţă la modul "a dat lovitura" (indiferet de plan/nivel), de a avea măcar o dezvoltare normală dpdv. fizic/psihic...

Ar fi foarte multe de zis, dar înaintez în offtopic şi nu asta mi-e intenţia. Poate se va face un topic separat (l-aş deschide chiar eu, numai că nu ştiu ce titlu să pun) şi un moderator va face split.

Rămân la convingerea că înainte de a face un copil, trebuie să treci un test psihologic! Unul serios, şi să-l treci pe bune!

Îmi cer scuze faţă de @elenyak, pentru "poluarea" topicului.

Link to comment
Share on other sites

Emil de multe ori copiii nu vin cand vrem noi, cu toata protetia din lume si ce faci atunci, avort? Si apoi daca stai si astepti o viata ca sa prinzi momentul cel bun ( adica: job bun, pana imi fac o casa, pana imi iau o masina, pana reusesc sa ma distrez etc. ) atunci s-ar putea sa ratezi momentul. Eu una sunt de parere ca, copiii vin cand ii este dat fiecaruia, uneori poate coincide cu dorinta noastra de a avea copii, dar alteori nu.

Link to comment
Share on other sites

Faci, sau te abţii.

Uhm, decât să ratezi momentul, mai bine ratezi viaţa micuţului, right?!

În plus, pentru mulţi văd că sunt chiar o "investiţie"... la crâşmă se acceptă banii din alocaţie. Sad, but true.

Copiii vin când vrei să vină, sau apar când vrei să apară. Dacă vrei şi eşti responsabil...

Suntem în 2009, refuz să accept "textele" gen "aşa a vrut Dumnezeu", "ce era să fac dacă am rămas însărcinată"...

Hai să fim umpic serioşi şi realişti :)

Link to comment
Share on other sites

Iti zic sigur, ca, cu toata protectia din lume vin copii, nici nu-ti dai seama cati :lol: Si facem abstractie acum de cei care fac copii din egoism ( ca sa aiba si ei sprijin la batranete sau c asa mearga sa bea din alocatia copilului ). Nu intotdeauna planul de acasa se potriveste cu cel din targ. Eu am patit-o :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Tu sugerezi aici si de un eventual avort ... pentru ca vorbeam de contraceptie care nu si-a facut datoria. Bun. Sa zicem ca nu te refereai la asta. Ce putea sa faca in 9 luni, ar fi reusit sa stranga bani incat sa duca o viata decenta cei doi soti si 3 copii? Oricum e o situatie delicata ... si pana nu ne aflam in situatia respectiva e destul de greu de inteles.

Edited by samsara
Link to comment
Share on other sites

Nu eşti de acord cu avortul (nu tu, @sam, vorbesc/vorbim la modul general, încă, sper) te abţii.

Fix ca în bancul ăla:

"-Aspirina e un bun contraceptiv?! şi dacă da, când? înainte sau după?!

-În loc de ..."

Acum nah, asta cu aruncatul de vină asupra contracepţiei e cu dus şi-ntors. Există diverse metode, marea lor majoritate sunt sigure aproape de 100%. Că există şi excepţii, total de acord, dar privind în jur şi analizând "la rece" şi imparţial multe cazuri/situaţii (în special cei "oropsiţi" şi cei ce se plâng că nu primesc ajutor de nicăieri) constat că nu e cazul :)

 

Link to comment
Share on other sites

:lol: Ce rau esti tu cu noi .. abstinenta totala, hai sa ne facem calugari si caugarite cu totii :kiss_the_star:

Oricum eu sunt de parere ca absolut nimic in lumea si in viata noastra nu e intamplator si ti se intampla pentru ca e lectia ta de viata.

Link to comment
Share on other sites

Hai cu un topic separat... Titlu nu ştiu/găsesc, subiect... cam cel/cele dezbătute pe aici.

 

Rău zici, hmm? :lol:

Normal că nu e întâmplător, întâmplător ar fi, cum am zis într-un post ceva mai sus, să rămâi gravidă fără să întreprinzi nicio activitate în acest sens...

 

Link to comment
Share on other sites

Emil, sunt de acord ca barbatii sa faca avort, ca barbatii sa faca copii si ca barbatii sa se indoape cu anticonceptionale. Atunci te-as sustine pana-n panzele albe.

 

Iti doresc sa nu ajungi in situatia in care ai tot ce vrei, dar sa nu poti avea propriul copil. Eu am cativa prieteni care au asteptat sa-si permita financiar un copil si acum nu mai pot face. Sunt de parere ca un copil trebuie facutde catre femeie de preferinta pana la 35 de ani. Mai tarziu pot aparea surprize neplacute.

Link to comment
Share on other sites

Emil, sunt de acord ca barbatii sa faca avort, ca barbatii sa faca copii si ca barbatii sa se indoape cu anticonceptionale. Atunci te-as sustine pana-n panzele albe.

 

Iti doresc sa nu ajungi in situatia in care ai tot ce vrei, dar sa nu poti avea propriul copil. Eu am cativa prieteni care au asteptat sa-si permita financiar un copil si acum nu mai pot face. Sunt de parere ca un copil trebuie facutde catre femeie de preferinta pana la 35 de ani. Mai tarziu pot aparea surprize neplacute.

 

 

Mi-a stat pe limba sa scriu legat de asta.

 

Imi dai voie sa scriu Malitzia? Te rog sa nu mai fi suparata pe mine. Nu pe topicul asta. :flowers:

 

Pot sa sugerez doar un sfat. Ii dur, dar daca ma gandesc si la varsta ii pertinent.

Evitati cat puteti un avort. Considerentele financiare nu-s o cauza solida de a nu face un copil.

 

Is o cauza eventual legat de programare, desi e de discutat si aici. Dar cursul naturii nu trebuie ignorat.

 

 

Link to comment
Share on other sites

hmmmmm..... :hm:...oare cei cu o stare materiala mai putin buna nu-si doresc copii?..oare toti cei ce am dat nastere copiilor am avut de toate pt. rasfatatii cei mici?....oare atunci cand nu ai de ales crezi ca te intereseaza ca maine nu mananci si dai copilului tau?...oare daca un medic iti spune ca poti muri dand nastere unui copil , renunti?...sunt o mie de motive si tot atatea sacrificii dar, in final alegerea este aceeasi....de ce?....unii stim deja raspunsul , ceilalti il vor afla...

Edited by LIVIA
Link to comment
Share on other sites

hmmmmm..... :hm:...oare cei cu o stare materiala mai putin buna nu-si doresc copii?..oare toti cei ce am dat nastere copiilor am avut de toate pt. rasfatatii cei mici?....oare atunci cand nu ai de ales crezi ca te intereseaza ca maine nu mananci si dai copilului tau?...oare daca un medic iti spune ca poti muri dand nastere unui copil , renunti?...sunt o mie de motive si tot atatea sacrificii dar, in final alegerea este aceeasi....de ce?....unii stim deja raspunsul , ceilalti il vor afla...

 

Cu partea medicala is de acord ca-i o eventuala piedica. Cu partea financiara nu-s de acord.

E o tampenie asta.

 

Teoriile mele tin foarte mult de viata de cuplu. Chestiune aproximativ straina mie.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Teoriile mele tin foarte mult de viata de cuplu. Chestiune aproximativ straina mie.

:lol: eşti şi tătic... aveai şi ceva griji despre viitoare scutece... şi tot străină este? :))

Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg. Viata de cuplu? Sau copilul?

viaţa de cuplu , desigur

 

copiii nu se fac fără o "viaţă de cuplu" :smile: să zicem că măcar asta ştiu şi eu despre copii...

Link to comment
Share on other sites

viaţa de cuplu , desigur

 

copiii nu se fac fără o "viaţă de cuplu" :smile: să zicem că măcar asta ştiu şi eu despre copii...

 

Sa spunem ca te inseli. Copiii se fac si se cresc.

 

Sa spunem ca e posibil sa urmeze o viata de cuplu. Sau nu. Cazul meu.

 

Revin si va spun. Teoriile mele despre copii succed unei vieti de cuplu.

Nu is in postura asta. N-am fost niciodata. Insa ceva amanunte am inteles din asa ceva. Cred.

 

Si iarasi cred ca parerea mea ii pertinenta si demna de luat in seama.

 

Link to comment
Share on other sites

Emil, sunt de acord ca barbatii sa faca avort, ca barbatii sa faca copii si ca barbatii sa se indoape cu anticonceptionale. Atunci te-as sustine pana-n panzele albe.

 

Iti doresc sa nu ajungi in situatia in care ai tot ce vrei, dar sa nu poti avea propriul copil. Eu am cativa prieteni care au asteptat sa-si permita financiar un copil si acum nu mai pot face. Sunt de parere ca un copil trebuie facutde catre femeie de preferinta pana la 35 de ani. Mai tarziu pot aparea surprize neplacute.

Interpretăm. La concepere (voită, accidentală..whatever) participă amândoi.

Mulţam :)

Pot să adopte, în schimb.

hmmmmm..... :hm:...oare cei cu o stare materiala mai putin buna nu-si doresc copii?..oare toti cei ce am dat nastere copiilor am avut de toate pt. rasfatatii cei mici?....oare atunci cand nu ai de ales crezi ca te intereseaza ca maine nu mananci si dai copilului tau?...oare daca un medic iti spune ca poti muri dand nastere unui copil , renunti?...sunt o mie de motive si tot atatea sacrificii dar, in final alegerea este aceeasi....de ce?....unii stim deja raspunsul , ceilalti il vor afla...

Nu ai de ales?! Cum aşa?! Fă-mă să înţeleg, te rog... Nu văd de ce nu ai renunţa, fiind în joc viaţa ta. Dacă tot ai o stare materială "mai puţin bună" (nu tu, la modul general vorbesc) ce te determină să-ţi asumi alte greutăţi şi să rişti să nu fi în stare să asiguri sufletului pe care-l aduci pe lume o viaţă decentă, liniştită, echilibrată, fără griji...?!

I-aş/V-aş ruga, pe cei care ştiţi deja răspunsul, să-mi spuneţi şi mie :)

Rămân la părerea mea că unora ar trebui să le fie interzis să aibă copii. Cel puţin în anumite condiţii.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...