Jump to content
Vesperala Forum

Ce mâncam la micul dejun?


vesperala

Micul dejun  

21 members have voted

  1. 1. Mâncaţi dimineaţa?

    • da, mereu
      9
    • nu, niciodată
      4
    • uneori
      8


Recommended Posts

Cereale cu lapte sau un iaurt mic cu musli .

Am auzit ca portocalele nu sunt asa bune pentru dieta. Ce dieta urmezi samsara?

e un fel de dieta disociata ... din cate stiu eu si am vazut portocalele si grefele is bune in diete, de ce nu ar fi bune?

Link to comment
Share on other sites

Samsara ,eu merg pe mana dr. Mihaela Bilic si citind-o am aflat ca :

 

Citez ,

 

''Avem tendinta sa mancam fructe cu o mare usurinta, bazandu-ne pe ideea ca nu ingrasa, insa nu este deloc asa. Ele contin foarte mult zahar, iar cele care au mai putin, cum ar fi merele sau portocalele, au o foarte mare aciditate si produc senzatia de foame. De aceea recomand dimineata, in loc de fructe, o felie sau doua de paine, pentru ca painea are amidon, care ne tempereaza foamea pentru macar trei ore, iar glucidele continute de acest amidon se absorb lent si ne ofera energia necesara primei parti a zilei''.

 

 

Am citit destul de mult despre diete , am urmarit diferite emisiuni , ce aveau ca subiect dietele sau regimul de viata sanatos.

Foarte interesante mi s-au parut dietele in functie de grupa sanguina . La grupa A ( a mea ) sunt permise majoritatea fructelor , insa trebuie evitate portocalele , bananele mango si cocos.

 

Mult succes! :hug:

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Eu stiu ca trebuie ceva lejer, ca fructele dimineata ajuta la digestie si cei care nu au pb cu aciditatea nu patesc nimic daca papa citrice dimineata. Dar acu depinde ca vine sezonul altor fructe asa ca voi renunta la portocale :lol:

Link to comment
Share on other sites

la mine merge cafeaua fara zahar, o felie de paine neagra (prajita sau nu, functie de cata vreme am la dispozitie) si un grapfruite stors -tat din lipsa de timp

(asta se intampla zilnic, de ceva vreme incoace si vad ca ... merge, n-am mai "crescut" dar macar n-am mai adaugat la .... cantar :rolleyes: )

Link to comment
Share on other sites

De curand halesc cate ceva la micul dejun.

 

Ii un soi de ambitie. Dar imi prinde bine.

 

E meritul Sefei in afacerea asta. Am a multumi.

 

Nu insir ce mananc. Insa ii de bine. Danke Sefa. :d1:

:) important este să mănânci ceea ce este sănătos, mai ales ca primă masă a zilei

şi la ore fixe în timpul zilei (orele fixe sunt esenţiale pentru sănătatea stomacului)

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...